Zwyrodnienie stawu biodrowego

napisał/a: mechman13 2008-10-21 14:26
Witam

Lekarz stwierdził u mnie początki zwyrodnienia obydwu stawów biodrowych!! W prawym już odczuwam ból od półtora miesiąca. Ortopeda powiedział mi jak narazie, że mam oszczedzać stawy i tyle.
Mam 24 lata nadal to mnie to nie dotarlo.
Chciałbym się zapytać w jaki sposób powinno leczyć się takie schorzenie. Wyczytałem tyle, że jest to proces nie odwaracalny można go jedynie spowolnić. Więc nasuwa się drugie pytanie jak szybko postępuje destrukcja stawu?
I czy zalecany by był zabieg kapoplastyczny - wyczytałem, że taki zabieg można wykonać.
Do kogo mam się zwrócić o pomoc - mam na myśli jakieś polecane ośrodki lub osoby.

Lekarz przepisał mi jako środek przeciwbólowy Mijamil.
Czy to dobry lek i jakie leki osłonowe powinienem równolegle stosować, aby sobie żołądka nie popsuć.

Pozdrawiam
napisał/a: NimfaBlotna 2008-10-21 23:29
Niestety, proces jest nieodwracalny. Jak bedzie przebiegal, to ciezko powiedziec - to sie rozni od osoby do osoby. Czasami moze postepowac dosc szybko, czasami zatrzymac sie na jakis czas, to juz zalezy od predyzpozycji genetycznych, no i od tego jak bedziesz dbal o stawy.

Leczenie konserwatywne opiera sie na unikaniu nadmiernego obciazania stawow - czyli raczej nie powinienes biegac lub skakac. Z drugiej strony cwiczenia sa bardzo wazne, bo poprawiaja odzywienie stawu, utrzymuja normalna ruchomosc, oraz zapobiegaja oslabieniu miesni i powstawaniu przykurczy. Czasami tez pomagaja jesli chodzi o bol. Polecane cwiczenia to takie, ktore nie obciazaja stawu, wiec np plywanie lub jazda na na rowerze. Wiecej instrukcji by moze bardziej specyficznych dla ciebie moze udzielic ci fizjoterapeuta. Powinienes tez dbac o to, zeby twoja waga byla odpowiednia do wzrostu.

Jesli chodzi o kapoplastyke, to zapewne przyjdzie na to kiedys czas, ale na razie chyba nie powinienes o tym za bardzo myslec. Z takimi zabiegami najczesciej czeka sie najdluzej jak to mozliwe. Problem polega na tym, ze cement uzywany do kapoplastyki wykrusza sie po 15-20 latach, wiec operacje trzeba ponawiac, tyle ze za drugim razem jest juz ona bardziej skomplikowana. Byc moze za pare lat bedziemy miec lepsze metody, na razie dbaj o stawy.
napisał/a: bd60eec2199d7d6a7bd4f794955473721053cba7 2014-10-27 23:09
mechman13: Zastanawia mnie czy odwiedzasz jeszcze forum? Mam 24 lata(tak jak Ty w 2008 pisząc swój post) i postawiono mi taką samą diagnozę. Lekarz ortopeda był w szoku, że w tak młodym wieku zwyrodnienie jest na tyle zaawansowane. Doktor nazwał to co zobaczył na zdjęciu rtg drugim stopniem artrozy. Ma ktoś podobne schorzenie, doświadczenia bądź zna taki przypadek?