Zwolnienie L4 i koniec umowy o pracę

napisał/a: serumon 2013-10-30 12:08
Witam,
Chorowanie i przebywanie na L4 w momencie konczenia sie umowy o pracę, skutkuje tym, że jest się na zasiłku z ZUSu tak długo jak jest sie na L4 (80%). Moje pytanie brzmi: Czy lekarz musi o tym wiedziec, że umowa o prace sie skończyła? Ja jestem w takiej sytuacji i nic nie mowiłem lekarzowi a kontynuuję zwolnienie. Czy lekarz w jakiś sposób dowiaduje sie o tym, lub może się dowiedzieć, że L4 które mi daje wedruje do ZUSu a nie do mojego pracodawcy (byłego). Czy to jest istotne, żeby powiedziec o tym lekarzowi, kiedy daje mi kolejne zwolnienie?
Dziękuję i pozdrawiam
napisał/a: joannanr1 2013-10-30 12:41
Z tego co ja się orientuję , Twoje ubezpieczenie trwa jakiś czas po ustaniu stosunku pracy.Najlepiej dowiedzieć się w ZUS jak długo pozostajesz ubezpieczonym z tytułu umowy o pracę z byłym pracodawcą.
napisał/a: serumon 2013-10-30 13:04
Moje pytanie brzmi: Czy muszę powiedzieć lekarzowi że już nie pracuję? Czy on sie tego dowie w inny sposób jeśli ja mu tego nie powiem?
napisał/a: joannanr1 2013-10-30 13:11
Jeżeli nadal obowiązuje Cię ubezpieczenie u byłego pracodawcy , nie musisz go informować.Jeżeli jesteś osobą bez ubezpieczenia to jak najbardziej musisz poinformować.pozdrawiam
napisał/a: serumon 2013-10-30 15:55
Nie obowizuje mnie ubezpieczenie pracodawcy, bo umowa o pracę była na czas okreslony i wygasła. A jeśli nie powiem o tym lekarzowi to czy lekarz moze sie dowiedzieć że już nie pracuję.
napisał/a: joannanr1 2013-10-30 16:08
Jeżeli nie jesteś nigdzie ubezpieczony to przede wszystkim dowie się ZUS i będziesz musiał zwrócić zasiłek.Czy lekarz się dowie trudno powiedzieć , podejrzewam że nie.
napisał/a: viki71 2013-11-01 12:43
serumon napisal(a):Witam,
Chorowanie i przebywanie na L4 w momencie konczenia sie umowy o pracę, skutkuje tym, że jest się na zasiłku z ZUSu tak długo jak jest sie na L4 (80%). Moje pytanie brzmi: Czy lekarz musi o tym wiedziec, że umowa o prace sie skończyła? Ja jestem w takiej sytuacji i nic nie mowiłem lekarzowi a kontynuuję zwolnienie. Czy lekarz w jakiś sposób dowiaduje sie o tym, lub może się dowiedzieć, że L4 które mi daje wedruje do ZUSu a nie do mojego pracodawcy (byłego). Czy to jest istotne, żeby powiedziec o tym lekarzowi, kiedy daje mi kolejne zwolnienie?
Dziękuję i pozdrawiam

Nie musisz informowac lekarza,bo przeszdłeś na garnuszek ZUS.Pilnuj tylko ciagłości zwolnień i nie zanoś ich póżniej,niz 7 dni od otrzymania zwolnienia.Nie jestem pewna ile możesz siedziec na zwolnieniu w ten sposób,czy miesiąc,czy 180 dni.Tego mógłbyś się dowiedzieć w ZUS przy okazji zaniesienia zwolnienia.