Zwężęnie zastawki tętnicy płucnej

napisał/a: J_U_L_I_A 2010-08-31 14:54
Mam 17 lat i mam zwężenie zastawki tetnicy płucnej.Nigdy nie brałam żadych leków ani tez nie bylam operowana .Jest to wada od urodzenia ale wykryto ja u mnie tak szczegółowo dopiero w wieku 11 lat.Gdy sie urodziłam były tylko odczuwalne szmery ale lekarz powiedzial ze z czasem maja zaniknac.Jestem kontrolowana przez lakarza tak raz w roku lub co dwa lata.Nastepna wizyta wypada mi na 16 listopada.Chciałabym sie czegos dowiedziec wiecej na temat tej choroby.
W echo z 2008r lekarz dał mi taki opis:
Poszerzenie pnia płucnego 28mm.Graniczna wielkosc prawej komory 26 mm. Wielkosc pozostalych jam serca w granicach normy.Kurczliwosc globalna i odcinkowa lewej komory zachowana EF 60%.Podwyzszony gradient przez zastawke pnia plucnego ok.12 mmHg.

Prosze czy mogl by mi ktos powiedziec jak sie ma moje serduszko na podstawie tego badania.Lekarze zawsze mi mowili ze nie mam sie czym martwic, wystarczy zebym sie kontrolowala.Ja ze swojej strony tez nie odczuwam zadnych zmain.Mam jeszcze takie pytanie czy przy tym zwezeniu cisienie jest w normie?I czy w przyszlosci bede odczuwac ta wade?

Ponadto mam straszna nerwice i czasem kiedy poczuje sie slabo juz mi sie wydaje ze to pewnie to serce...a potem to juz tak sie strasznie nakrecam ze potrafie sama sobie wywolac rozne dolegliwosci.
A to jest juz stasznie...