Zwapnienia tarczycy

napisał/a: olivka851 2011-03-08 13:43
Witam

Niedawno mialam robione usg tarczycy, i lekarz powiedzial ze mam na niej dziurki wypelnione plynem, ktore z czasem wapnieja i na usg widac wtedy biale miejsca ( jest ich juz dosc sporo). Czy takie zmiany to po prostu nastepstwo procesu zapalnego, czy wstęp do koniecznosci usuniecia?
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-03-08 13:59
Następstwo procesu autoimmunologicznego.
napisał/a: olivka851 2011-03-08 17:55
Tarczyce mam niejednorodna od 3 lat, niedoczynnosc i Hashimoto wyszlo jednak w badaniach dopiero w tamtym roku. Poł roku temu, ten sam endokrynolog robil mi usg, i nic nie mowil o tych dziurkach i zwapnieniu. Czy to mozliwe ze w przeciagu tak krotkiego czasu juz zeżarło kawalek tarczycy? W takim razie co bedzie za kilka lat jak mi zwapnieje w calości?

Mam jeszcze jedno pytanie - od ok 2,5 tygodnia wieczorami mam stan podgorączkowy 37,5, a rano 35,5. Nie jestem jakos szczegolnie przeziebiona, a od ok 2 miesiecy moje leukocyty wzrastaja. W stczniu bylo 11,1 ( norma do 10), obecnie jest ich 13 g/l
Czy stan podgoraczkowy i leukocytoza, moze byc powodowana choroba tarczycy?
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-03-08 19:43
olivka85 napisal(a):Tarczyce mam niejednorodna od 3 lat, niedoczynnosc i Hashimoto wyszlo jednak w badaniach dopiero w tamtym roku. Poł roku temu, ten sam endokrynolog robil mi usg, i nic nie mowil o tych dziurkach i zwapnieniu. Czy to mozliwe ze w przeciagu tak krotkiego czasu juz zeżarło kawalek tarczycy? W takim razie co bedzie za kilka lat jak mi zwapnieje w calości?

Mam jeszcze jedno pytanie - od ok 2,5 tygodnia wieczorami mam stan podgorączkowy 37,5, a rano 35,5. Nie jestem jakos szczegolnie przeziebiona, a od ok 2 miesiecy moje leukocyty wzrastaja. W stczniu bylo 11,1 ( norma do 10), obecnie jest ich 13 g/l
Czy stan podgoraczkowy i leukocytoza, moze byc powodowana choroba tarczycy?


Jeżeli proces autoimmunologiczny jest silny to tarczyca może zostać zniszczona nawet w kilka miesięcy. Za kilka lat jeżeli pójdzie to w tym kierunku zostanie Ci mały "kikut" który kiedyś był tarczycą.

Leukocytoza przy chorobie autoimmunologicznej jest bardzo częsta, takie temp. również mogą być charakterystyczne dla tej choroby ale jak wiesz gorączka może występować przy setkach schorzeń.
napisał/a: olivka851 2011-03-09 19:16
A co sie robi z takim kikutem? Usuwa czy zostawia?
Czy zapalenie tarczycy moze miec takze wplyw na składniki czerwonokrwinkowe, płytki krwi, oraz anemie ?
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-03-09 20:37
olivka85 napisal(a):A co sie robi z takim kikutem? Usuwa czy zostawia?
Czy zapalenie tarczycy moze miec takze wplyw na składniki czerwonokrwinkowe, płytki krwi, oraz anemie ?


Kikut? Różnie przeważnie nie wymaga usunięcia.
Co do drugiego pytania, może pośrednio, przy niedoczynności bardzo często jest problem z wchłanianiem żelaza.
napisał/a: helenka52 2011-03-10 06:56
Przy Hasimoto małopłytkowość to jest jedno z następstw tej choroby,mam to samo ,płytki krwi mam w granicach 80-120 a powinny być 150-450,mam problem z usunięciem zęba ,stomatolog boi się krwotoku,poza tym jest problem z gojeniem się ran.
napisał/a: olivka851 2011-03-22 00:45
Niestety u mnie problem polega na tym, ze mam duzo RBC ( 5,8 norma do 5,2), i co za tym idzie gorne granice, lub ciut ponad hematokrytu i hemoglobiny, jednoczesnie mpv, mch, mchc ponizej normy : wiec anemia.
Dodatkowo liczba płytek krwi wzrasta mi od ok poł roku i w chwili obecnej mam ich 400 ( norma do 440), chodz zawsze mialam ok 250-270. Teraz jeszcze te leukocyty i stany podgorączkowe.
Lekarz rodzinny juz mi wcisnął skierowanie do hematologa i nie dal sobie wytłumaczyc, ze leukocytoza i temperatura pewnie od tarczycy. A mnie tu szlag trafia, bo moja Mama choruje na nadpłytkowosc samoistna i leczy sie hydroxykarbamidem, a ja dostaje skierowanie do hematologa, ironia :/
napisał/a: arginina 2011-03-24 02:11
Przyczyn leukocytozy i stanów podgorączkowych moze byc wiele np. chlamydia, borelioza, mycoplasmoza ... itd.
Polecam zrobic badanie OB, CRP, ewentualnie rozważyć zbadanie przeciwciał IgG, IgM.