zwapnienia rzepki

napisał/a: jaropolo 2010-09-26 22:34
witam mam problem z moim kolanem :)
jakiś czas temu poszedłem z tym do lekarza i on wysłał mnie na zdjęcie RTG
które według niego nic nie wykazało, wiec przepisał mi jakieś ćwiczenia, które wedle mojego odczucia nic
nie dały gdyż ból nie ustępował, tylko po zmrożeniu ale było to chwilowe.

We własnym zakresie, tzn prywatnie i dzięki podpowiedzi kolegi nauczyciela wych-fiz
poszedłem zrobić USG kolana

opis tego USG jest następujący:

W dystalnym przyczepie więzadła rzepki dość liczne, drobne zwapnienia.
Wysokie ustawienie rzepki.
Cechy lateralizacji rzepki.
Na kłykciu przyśrodkowym kości udowej cechy chondromalacji II/III.

Co nie co znalazłem, nawet na tym forum odnośnie głównie tej lateralizacji.
Ale reszty nie bardzo rozumiem. Dlatego prosiłbym jeżeli jest taka możliwość
o napisanie mniej więcej o co chodzi i czego mam się spodziewać i na co nastawiać.

Ogólnie jestem troszkę przerażony tym :) szczególnie obawiam się ingerencji chirurgicznej w moje kochane kolanko :)
Lubie bardzo sport i w miarę możliwości skaczę trochę za piłką, a nie chciałbym by to okazało się w przyszłości niemożliwe.

pozdrawiam :)
napisał/a: ulna 2010-09-27 11:41
Witam

Zwapnienie jest najprawdopodobniej wynikiem jakiegoś urazu bądź powtarzających się przeciążeń spowodowanych nieprawidłową biomechaniką stawu. Wysokie ustawienie rzepki, czyli być może jedna z pośrednich przyczyn zwapnień to problem z którym można sobie poradzić stosując rozciąganie szczególnie mięśnia czworogłowego, lateralizacja rzepki to prawdopodobnie skutek braku równowagi między głową przyśrodkową, która jest za słaba, a głową boczną mięśnia czworogłowego, która jest za mocna, być może również jakiegoś minimalnego słabo widocznego uszkodzenia troczka przyśrodkowego (jeśli był jakiś uraz skrętny) w tym przypadku należałoby wzmacniać głowę przyśrodkową mięśnia czworogłowego, rozciągać pasmo biodrowo-piszczelowe i mięśnie kulszowo-goleniowe. Ze względów na występujące problemy z biomechaniką stawu i występowanie chondromalacji nie wskazane są ćwiczenia obciążające staw kolanowy (skoki, bieganie itp). Jeśli problem dotyczy tylko braku równowagi mięśniowej i rozciągnięcia, to jest szansa, że z lateralizacją i wysokim ustawieniem rzepki poradzisz sobie w okresie do 6miesięcy, chondromalacja to niestety sprawa nieuleczalna, aczkolwiek przy poprawie biomechaniki stawu, powinno być dobrze.