Zrosty, ból jelita?

napisał/a: frysa 2008-11-23 11:06
Witam. Miałam dwie operacje na jajniku 4 lata temu , od roku odczuwam ból w miejscu operacji. lekarze "na oko" mówią ze to zrosty, zbadałam tez jelita ponieważ ból pojawia sie tez po oddaniu stolca, pozatym przy chodzeniu, przy wysiłku fizycznym. Czy wiecie cos o zrostach? jak mozna je wykryc? czy przyczyną bólu sa zrosty? nie wiem, lekarze maja mój ból gdzieś. "na oko" to chłop umarł.
napisał/a: dimedicus 2008-11-23 12:41
Po operacjach powstają zrosty i jest to normalne a czym więcej operacji tym zrosty są grubsze i bardziej odczuwalne,bardzo dużo po operacjach ma problemy ze zrostami i z bólami w okolicach podbrzusza,przez ujęcie w czasie zszywania autonomicznych struktur(szczególnie te ruchome, np.które są poruszane w trakcie chodzenia)np otrzewną.Wszystko to może sprzyjać niedrożności jelit.A właśnie zabiegi na narządach rodnych sprzyjają takim sytuacją.Cały problem jest trudny do zdiagnozowania i wymaga wielu badań do oceny przyczyn.Można z korzystać z pomocy gastrologa,czy przyczyną ból są problemy jelitowe.Przy dźwiganiu, wysiłkach bóle mogą utrzymywać się nawet dłużej(bywa,że i 2 tygodnie)Zrosty można ocenić przy badaniu TK.Proszę spróbować No-spe.I zalecam wizytę u gastrologa.Badałaś jelit ale nic nie piszesz,jak były badane i jaka jest ocena oraz kto zlecił i kto wykonał.Pozdrawiam
napisał/a: frysa 2008-11-24 12:44
Tak, wiem, że po operacjach powstaja zrosty jednak dziwi mnie , że jesli to sa zrosty, to, że powstały po 4 latch od operacji. Robiłam tomografie brzucha- o zrostach nie było nic napisane w wynikach więc nie wiem czy je w ogóle uwzględniono w obserwacji czy poprostu ich nie mam(raczej wątpie). Następnie robiłam pasaż przewodu pokarmowego. Nie wykazano patologii uwzględniając także jelita. Wczesniej miałam też zrobić kolonoskopie ale zrezygnowałam z niej na rzecz tego pasazu bo właściwie jelito zostałe przebadane, choć nie wiem czy pasaż w pełni oddaje stan jelita.
gastrolog- to jeden z lekarzy specjalistów, których odwiedziłam.Stwierdził zespól jelita drażliwego. jednak tabletki rozkurczowe, które przepisał nie pomagają więc niekoniecznie to jelito drażliwe, choć wiem, że jest ono trudne do zdiagnozowania i leczenia.
odwiedziłam także urologa i zrobiłam urografię bo stwierdzono złogi i czy one byc może nie zalegaja w moczowodzie. ale wszystko wyszło pozytywnie.
nospa w moim przypadku jest nieskuteczna.
jestem teraz w sytuacji trochę patowej bo nie mam lekarza, który zechciał by sie zając wykazaniem czy sa to faktycznie zrosty.
ginekolog radzi laparoskopie. ale 3 operacja po to żeby "zobaczyć, a może..." jest wykluczona. nie chcę mieć zycia cięższego niż jest. chyba, że faktycznie będzie diagnoza: zrosty. ale do tego potrzeba badń, ktore to wykażą.
napisał/a: dimedicus 2008-11-24 13:14
Zawsze po operacji są zrosty,w badaniu TK nie uwzględniono,gdyż nie było takiej potrzeby,proszę podać nazwy leków ordynowanych przy IBS.wówczas będę mógł zaproponować odpowiednie leczenie.
napisał/a: anka1956 2008-11-24 14:18
http://www.zdrowemiasto.pl/modules.php?alt=12&file=article&name=News&sid=5892 tutaj poczytaj o zespole jelita drażliwego, może dopatrzysz się u siebie takich dolegliwości. Ja miałam trzy operacje narządów rodnych i nigdy nie odczuwałam bólu z powodu zrostów, a tutaj się pisze że zrosty występują zawsze więc nie wiem jak mam to rozumieć. Pamiętam tylko, że po pierwszej operacji ciąży pozamacicznej, po jakimś czasie miałam przeszywający ból w podbrzuszu tylko przed oddaniem stolca, musiałam przeczekać i dopiero mogłam się załatwić. Okazało się przy drugiej operacji, którą miałam po roku od pierwszej że mam pozostawiony wiszący kawałek jajowodu, który wkręcał się w jelito - przy tej operacji ułożono mi prawidłowo jelita i problemy, które występowały tylko przed wypróżnieniem ustąpiły.
napisał/a: frysa 2008-11-24 14:19
Co masz na myśli pisząc IBS ? Jeśli TK może wykazać zrosty to powtórzę ją pod tym właśnie kątem. chirurg, który wysłał mnie na TK nie wspomiał, że może wykryć zrosty ale jeśli jest to badanie, które wiarygodnie stwierdzi wystepowanie zrostów to go przekonam.
a tak apropo kim jesteś, bo analizując towje porady możnaby sie domyślać, że jestes lekarzem o wielu specjalnościach. pozdr.
napisał/a: frysa 2008-11-24 14:28
anka 1956, zrosty wystepują zawsze, to jest raczej oczywiste, że po ingerencji chirurgicznej zostaja jakieś "ślady" , tak jak przy skaleczeniu itd. zostaje blizna większa lub mniejsza. tylko teraz, to czy ktoś odczuwa ból spowodowany zrostami jest indywidualna sprawą. albo masz tendencje albo jej nie masz. to wiem napewno i nie musze być medykiem, wystarczy logika. u mnie problem polega na tym, że nie chce kolejnej operacji, bo czuję, że się pogrążę zdrowotnie. nie ufam lekarzom i nie wierzę, że wykonują operację z wielkim namaszczeniem, raczej popadaja w rutynę, która gubi ale pacjenta.
chciałbym natomiast wykryc te ewentualne zrosty bez "cięcia". niestety jestem zmuszona czytać, szukać i częściowo stawiać sobie diagnozę co mi jest bo do tej pory żaden lekarz nie wykazał wystarczającego zainteresowania moim bólem.
napisał/a: dimedicus 2008-11-24 14:48
IBS - Zespół jelita drażliwego
napisał/a: anka1956 2008-11-25 09:26
Zastanawiałam się czy lekarz proponował ci histeroskopię, to bardzo dobra metoda mało inwazyjna, tyle tylko że musi być wykonana w znieczuleniu ogólnym. Lekarz tzw. histeroskopem przez pochwę ogląda całe narządy płciowe, diagnozuje się tą metodą polipy endometrialne, mięśniaki i zrosty.
napisał/a: frysa 2008-11-25 15:12
anka1956 nie proponowal mi ale poddalas mi tez pomysl zeby ewentualnie sprobowac wynegocjowac to badanie choc wiem ze nie są chętni jesli trzeba cos zrobic za darmo. jesli to badanie pokaze zrosty to moze to jest wyjscie. skąd jestes? znasz jakiegos sensownego lekarza? jak chcesz pisz na maila frysa@vp.pl
napisał/a: dimedicus 2008-11-25 17:43
Widzę,że należy wyjaśnić temat do końca.Do stwierdzenia zrostów nie ma potrzeby angażowania TK.Wystarczy dobry (dobry)radiolog,który będzie wiedział co ma szukać(rzadko zwraca się uwagę na zrosty,bo i nikt nie pyta o to i traktuje się jak coś normalnego po zabiegach)Jak jest taki problem ze skierowaniem można zrobić prywatnie.Powodzenia
napisał/a: anka1956 2008-11-25 20:01
Badanie radiologiczne polega na wstrzyknięciu za pomocą specjalnego przyrządu umieszczonego w szyjce macicy środka kontrastowego, a następnie wykonaniu serii zdjęć radiologicznych. Badanie to pozwala na rozpoznanie nieprawidłowości jajowodów oraz macicy takie jak polipy endometrialne, wlókniakomieśniaki oraz różne zaburzenia budowy macicy czy jajowodów.

DIMEDICIS masz rację, chociaż myślę że metoda histerioskopii, podczas której lekarz ogląda wnętrze macicy i przydatków jest bardziej wiarygodna i dokładna, a zdjęcia to zawsze zdjęcia, chociaż wszytko zależy od dobrego sprzętu.

Frysa porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat obu metod i wtedy zdecydujesz się na którąś z nich.