Źrenica oka a kierunek patrzenia

napisał/a: gotji 2011-02-09 19:16
Witam,
Temat nie jest związany z żadną chorobą. Chciałbym się dowiedzieć jakie położenie przyjmują źrenice oczu gdy zdrowy człowiek patrzy się w punkt. Chodzi mi o to czy są to linie proste przechodzące przez środek oka środek źrenicy punkt obserwowany, a może któreś oko jest dominujące czyli taką prostą da się wyznaczyć tylko z jednego oka ? a może zupełnie coś innego.

Zdaje sobie sprawę, że pytanie jest nietypowe i może wymagać zapoznania się z szerszym materiałem dlatego też byłbym wdzięczny jeżeli ktoś byłby wstanie wskazać jakąś literaturę(książkę, publikację naukową) poruszającą ten temat.
napisał/a: Vattier 2011-02-10 22:39
Najpierw trzeba wyjaśnić dwa terminy: oś optyczna i oś widzenia. W uproszczeniu, oś optyczna przebiega przez środek układu optycznego (czyli przez środek rogówki, soczewki, etc). Oś widzenia znajduje się pod niewielkim kątem do osi optycznej i biegnie od przedmiotu, na który w danej chwili patrzymy do dołka środkowego siatkówki (miejsca najostrzejszego widzenia). W takim układzie oś widzenia nie musi przechodzić centralnie przez źrenicę (czyli otwór, przez który wpada światło). Gałki oczne w danym momencie ustawiają się tak, aby osie widzenia padały na dołek środkowy - czyli tam, gdzie jest najwięcej czopków (najostrzejsze widzenie - zauważ, że tylko obiekt, na który patrzysz centralnie jest ostry - obwodowe widzenie jest już mniej dokładne - wynika to stąd, że na obwodzie siatkówki jest mniej czopków). Nie ma czegoś takiego jak oko dominujące (uwzględniając, że badany ma oczy miarowe oraz oglądany przedmiot znajduje się w pełnym polu widzenia obojga oczu).

Jeśli chodzi o kształt źrenicy, to należy tutaj wspomnieć o tzw. odruchu źrenicznym na nastawność - źrenice ulegają zwężeniu podczas patrzenia na przedmioty bliskie i poszerzeniu podczas oglądania obiektów dalekich. NIE jest to odruch źreniczny na światło ani odruch akomodacyjny (zmiana wypukłości soczewki)! Odruch na nastawność jest zależny od nerwu wzrokowego, okoruchowego oraz pnia współczulnego.
napisał/a: gotji 2011-02-11 09:10
Dziękuję za odpowiedź.
Wspomniałeś o odchyleniu osi widzenia względem środka, mam kilka pytań:
- Czy jest ono stałe? to znaczy czy zmienia się ono podczas patrzenia na przedmioty w różnej odległości, w różnym świetle etc..
- Czy jest takie same w obu oczach ?
Oczywiście nadal mówimy o zdrowym człowiek.