Zomiren

napisał/a: Mili18 2007-05-03 18:00
Witam, dawno mnie tu nie było.

Mam pytanie o lek Zomiren.

W jakich dolegliwościach się go stosuje, czy jest lekiem uzależniającym itp.

Bardzo bym była wdzięczna jeśli ktoś by mi napisał co to za lek


Pozdrawiam

Mili
napisał/a: klapouszek2 2007-05-03 23:11
Substancją czynną tego leku jest alprazolam czyli pochodna benzodiazepiny o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym i nasennym oraz zmniejszającym napięcie mięśni. W wyniku hamowania nadmiernie pobudzonych neuronów ma działanie uspokajające, zmniejsza pobudzenie emocjonalne, zmniejsza czynność układu wegetatywnego i układu wydzielania wewnętrznego, działa przeciwdrgawkowo i nasennie.

Wskazania do stosowania to:
Zaburzenia lękowe (lęk napadowy i uogólnione zaburzenia lękowe) - lęk, napięcie, obawa, poczucie niepewności i zagrożenia, drażliwość, wzmożona reaktywność układu wegetatywnego: przyspieszone bicie serca, wzmożone napięcie mięśni, suchość w ustach, uczucie braku tchu, zlewne poty, zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, uczucie duszności i/lub ściskania w gardle.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na alprazolam lub inne pochodne benzodiazepiny. Jaskra z wąskim kątem przesączania, miastenia, ostra niewydolność płuc, ciężka niewydolność wątroby. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią. Ostrożnie stosować u pacjentów w podeszłym wieku, wyniszczonych, ze schorzeniami nerek, wątroby i płuc. Ostrożnie stosować z innymi środkami wpływającymi na o.u.n.

Działanie niepożądane
Występują zazwyczaj na początku leczenia i ustępują w miarę jego kontynuowania. Są zależne od dawki oraz indywidualnej reakcji pacjenta. Najczęściej występują: senność, uczucie oszołomienia, reakcje alergiczne, zaburzenia w oddawaniu moczu, zaburzenia libido, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Ponadto: nieostre widzenie, szum w uszach, zmęczenie, ból i zawroty głowy. Może wystąpić reakcja paradoksalna - stan podniecenia, zwiększenie napięcia mięśniowego (lek należy odstawić).

Podobnie jak inne benzodiazepiny powoduje ryzyko przyzwyczajenia i uzależnienia !!!

Interakcje
Spożywanie alkoholu nasila działanie leku. Leki i inne substancje działające hamująco na o.u.n. (leki przeciwpadaczkowe, psychotropowe, przeciwhistaminowe) mogą nasilać działanie alprazolamu. Równoczesne stosowanie z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi powoduje zwiększenie ich stężenia we krwi, a z lekami z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny - wydłużenie okresu półtrwania alprazolamu do około 20 h. Równoczesne podawanie z digoksyną, szczególnie u osób w wieku podeszłym, może powodować zwiększenie jej stężenia we krwi. Cimetydyna, antybiotyki makrolidowe i niektóre środki antykoncepcyjne mogą zmniejszać klirens alprazolamu.

Uwagi
Podczas dłuższego stosowania zaleca się okresowe badanie morfologii krwi i moczu oraz badania biochemiczne. Lek może zmniejszać sprawność psychofizyczną - nie zaleca się stosowania preparatu u osób prowadzących pojazdy i obsługujące maszyny; podczas stosowania leku nie należy pić alkoholu
napisał/a: alka74 2008-08-01 11:46
tak zomiren uzależnia- psychiatra tego nie przepisze!!!! no chyba że w wyjątkowej sytuacji- ja mam wymioty na tle nerwowym /zwracam to co zjadłam- choć nie mam bulimii czy anoreksji/. rodzinny tak.
zażywam go tylko wtedy gdy muszę.
napisał/a: Syjamka 2010-05-17 13:24
Bzdura.

Rodzinny może w wyjątkowej sytuacji przepisać Zomiren, ale nie chcą tego robić. Zomiren przepisuje lekarz psychiatra. Zomiren to lek z grupy benzodiazepin, jego główny składnik działający to alprazolam. Inne leki z tej grupy to np Xanax, Afobam, Oxazepam itd- to wszystko to samo ino ceny różne. Lek silnie uzależnia. Można go brać w ciągłości max 8 tygodni, a tak to tylko dorażnie na ataki paniki (lęk napadowy, lęk uogólniony- nerwica lękowa). Najczęściej lek przepisywany na dłużej (do 8 tygodni) jest jak stabilizator nastroju do leków z grupy SSRI (Asertin, Lexapro, Depralin itd itp). Jest Zomiren i Zomiren SR. Ten SR to lek o przedłużonym działaniu- zaczyna działać póżniej ale działa dłużej. Lek działa po ok 30 minutach-1h, a ten SR po ok 1h minimum.
Nie należy przegryzać tych tabletek SR i nie stosować przy piciu alkoholu. Tyle. Mi ten lek ratuje często tyłek jak mam atak paniki (nerwica lękowa) a teraz biorę go przez 4tyg bo mi się lek z grupy SSRI wkręca.

Pozdrawiam.