zniszczone gardło

napisał/a: geba 2012-03-31 07:52
Witam, zaczeło się 2 miesiące temu. Choroba, ból zatok, gardło itp. Lekarz rodzinny przepisal duomox. Objawy ustąpiły. Tzn. oficjalnie ustąpiły. Gardło od 2 miesięcy przekrwione, anginy nie miałem, nalotów żadnych też nie, ból jedynie w okolicach podniebienia z lewej i prawej strony tak jakby dwa guzki, oczywiście w gardle nic nie widac oprócz tego, że jest zaczerwienione.

Występuje trochę zmieniony głoś, lekka chrypka. Z tym problemem udałem się do laryngologa, przepisał mi:
- sinupret (który i tak już brałem 2 miesiące na zatoki)
- rhinocort (budesonid) (wczesniej byl mucofluid)
- amoksiklav i probiotyk (mialem jeszcze skonczony przed wizyta u laryngologa na "objawy przekrwionego gardla zapisane przez lekarza rodzinnego")


Skutki: Nie czuję się osłabiony, nawet lepiej się czuję po cwiczeniach fizycznych oraz saunie. Sinupretu juz nie biore chociaz, musze brac acatar (pseudoefedryne) poniewaz bez tego budze sie z zatkanym nosem podczas gdy biore acatar nos drozny nie dokonca tak jak powinien byc ale da sie oddychac, Z nosa sie nic nie wydostaje, głowa oraz okolice zatok nie bolą. Ale czuje, że cos tam jest w tych zatokach, do gardła też spływają jakieś małe ilości. Wydmuchać czegokolwiek nie idzie. Jesli chodzi o rhinocort pomogl przez tydzien myslalem, ze juz bedzie dobrze ale teraz juz mi roznicy nie robi czy go uzywam. Pozostal tylko acatar. Goraczki od samego poczatku nie mialem, jak juz lekko obnizona temperatura ciala. Wszystkie srodki ludowe typu wit C , czosnek itp itd wyprobowalem. Dobrze sie odzywiam, nie pale, nie pije, cwicze, wysypiam sie, biore witaminy. Mam 25 lat i nie mam pojecia co z tym gardlem ale meczy mnie to, tak samo zatoki. Szczegolnie prosze o pomoc Petera bo przebrnalem przez forum i chyba jest to urzeczywistnienie doktora znanego z serialu o nazwie House ;) (jesli chodzi o diagnostyke) Pomysly mialem juz rozne jesli chodzi o przyczyny, obstawialem i zatoki, moze zab ktorys do leczenia, tarczyca a tak na prawde nie wiem juz sam czy isc w tym kierunku. Chodzenie po kolejne psikadelka i antybiotyki tez chyba nie ma sensu. Gardlo bardzo podobne do kilku zdjec wklejonych juz na forum, łuk wkoło jezyczka czerwony, sciana gardla rowniez, widac zylki, lekkie chrzakanie i chrypa, oraz te 2 bolace "guzki" na podniebieniu.
napisał/a: kasia971 2012-03-31 11:37
Dopóki nie wypowie się dr Peter, wtrącę swoje parę groszy:

1. Pseudoefedrynę (Acatar) można brać maksimum przez 7 dni, potem przestaje działać, a zaczyna uzależniać. Chociaż akurat w Acatarze jest jej mało. Lepiej coś, co zawiera więcej pseudoefedryny np. Sudafed albo Cirrus, ale przez krótki okres czasu.
2. Sinupret to bym brała, jeżeli czujesz, że coś tam Ci spływa z zatok. Jest to lek ziołowy, rozrzedzający wydzielinę.
3. Tradycyjnie można zrobić wymazy z nosa i gardła i ewentualnie tomografię komputerową zatok.
napisał/a: geba 2012-03-31 14:51
Acatar ma 60mg pseudoefedryny, ja biore 2 tabletki rano, 2 wieczorem. Czyli tak samo jak bym bral 1x Tabletke Cirrusa, która zawiera 120 mg. 7 dni jeszcze nie minelo ale co potem?

Sinupret niestety cieżko stwierdzic czy działa i zastanawiam sie jak długo trzeba go brac.

Czy wymaz z gardla i nosa sami pobieramy i zanosimy do laboratorium (jak np. mocz) czy pobiera nam ktos w laboratorium?
Wymaz po to żeby dobrać celowany antybiotyk ?
napisał/a: kasia971 2012-03-31 15:28
Sterydy donosowe (Rhinocort) nie działają od razu. Mnie lekarz przepisuje takie leki, na co najmniej miesiąc.

Wymaz pobierany jest przez pielęgniarkę albo lekarza na miejscu w laboratorium.

Tak, wymaz po to, aby dobrać celowany antybiotyk na obecne bakterie, jeżeli to wymaz bakteriologiczny.

Jeżeli wymaz mykologiczny, to dobiera się antybiotyki działające na obecne grzyby.

Pozdrawiam
Kasia
napisał/a: geba 2012-03-31 15:59
To ten rhinocort "wypsikać" do końca? Zalecenie miałem rano i wieczorem po jednej dawce do każdej dziurki przez jakiś tydzien. Wiec tego sie trzymac czy inne dawkowanie?
napisał/a: geba 2012-03-31 16:01
Ps. Czy Peter ma gdzieś gabinet, w którym przyjmuje oficjalnie czy niestety się nie ujawnia? Bo jeśli wizyty w moim mieście będą się caly czas kończyły niepowodzeniem to będę zmuszony poszukać pomocy gdzie indziej...Orientuje sie ktoś?
napisał/a: kasia971 2012-03-31 16:17
Rhinocort raczej zużyj do końca. Nie wiem, który masz słabszy czy silniejszy: 32 czy 64 µg/dawkę? Ale wydaje mi się, że tydzień, to trochę krótko. Ale może dr Peter się wypowie. A najlepiej to wysłać niniejsze pytanie do dr Petera na PW, jeżeli zależy Ci na czasie.

Peter się niestety nie ujawnia. A szkoda, bo miałby wielu pacjentów, łącznie ze mną :)
napisał/a: geba 2012-03-31 16:25
Mam ten mocniejszy 64.
napisał/a: kasia971 2012-03-31 16:36
To trzymaj się dawkowania zaleconego przez lekarza.
Ja bym wybrała Rhinocort do końca.

Jeśli byś się decydował na wymazy, to przed wymazem z nosa i gardła trzeba odczekać 7 dni po skończeniu przyjmowania ewentualnego antybiotyku (jak krótko działający to 7 dni, jak długo np. Sumamed to 14 dni), 4 dni po jakiś sprayach do nosa, na gardło albo tabletkach do ssania itp.

Jeżeli wymaz z gardła, to w dniu wymazu nic nie pić, nic nie jeść i nie myć zębów, czyli najlepiej iść z rana.
napisał/a: geba 2012-03-31 16:50
Na razie używam tylko rhinocort i acatar, czyli przed wymazem 4 dni nic nie brać najlepiej żeby wynik był wiarygodny tak? Tak też zrobię. Tabletek do ssania nie używam, bo gardło jako tako nie boli, a po orofarze w sprayu bylo jeszcze bardziej podraznione.

Ps. Czy ćwiczenia na siłowni oraz korzystanie z sauny (raz w tyg) mogą wpłynąc gorzej na mój stan? Dodam, że wyraźnie czuje sie lepiej zarówno po cwiczeniach jak i po saunia, a już szczególnie tej parowej.
napisał/a: kasia971 2012-03-31 17:14
Tak, 4 dni przed wymazem nic nie brać.

Sauna jak najbardziej OK, tylko, żebyś nie wychodził rozgrzany na zimno. Odczekaj co najmniej pól godziny, jak nie dłużej.
Plus chodzenie w czapce nasuniętej na czoło, przy zatokach to mus.

Jeszcze dodam, że przed podaniem Rhinocortu można płukać nos solą fizjologiczną, aby go oczyścić i nawilżyć
Stosując Rhinocort po włożeniu końcówki do nozdrza, najlepiej kierować ją na skos, w kierunku kącika oka, aby lekarstwo dotarło do zatok. Dobrze jest się mocno pochylić do przodu w czasie aplikacji.

Zresztą podrażnione gardło możesz mieć od ściekającej z zatok wydzieliny.
napisał/a: geba 2012-03-31 17:27
Poki co wiem juz jak dzialac. Jak zrobie wymaz na pewno sie odezwe. Tymczasem dzieki za pomoc