Zniesienie fizjologicznej lordozy a moje objawy

giraffka
napisał/a: giraffka 2010-01-28 11:16
Witam. Niedawno miałam robiony rtg kręg. C i czaszki.

Opis zdjęcia to: Zniesienie fizjologicznej lordozy, poza tym kręgosłup C rtg zmian nie wykazuje. Kości pokrywy mózgoczaszki i siodło tureckie rtg zmian nie wykazują.

I teraz pytanie. Od jakiegoś czasu borykam się z pewnymi dolegliwościami: zaczęło się od bólu głowy w okolicach zatok i wydzieliny którą musiałam połykać, nie było jej znowu bardzo dużo ale jednak smarkać się nie dało, leciało po gardle. Potem po kilku dniach ból głowy minął ale wystąpiły duszności, uczucie jakbym miała zwężony przełyk - takie głupie porównanie ale czułam jakby mi się krtań cofnęła trochę :/ od tego czasu nie mogę często wziąć pełnego oddechu. Została też w sumie ta wydzielina, czasem mniej czasem więcej. Do tego doszło drętwienie prawej ręki najczęściej - nie przeszkadza mi ono w spaniu gdyż występuje w ciągu dnia. Czasem też mam lekkie zaburzenia widzenia, trochę niewyraźnie widzę i razi mnie mocne światło. No i czasem delikatne uczucie mrowienia na szyi czy twarzy a do tego często bardzo uczucie pełnych uszu. Często też zimne ręce z czym wcześniej problemów nie miałam. Czy objawy takie mogą powstawać w wyniku nieprawidłowej budowy mojego kręgosłupa szyjnego - bo skoro fizjologiczne wygięcie jest zniesione to bydowa jest nieprawidłowa?

Przebyte badania: rtg zatok na samym początku - czysto, dwa badania krwi (OB, THS i podstawowe rzeczy) - czystko, wymaz z gardła i nosa na obecność jakichś bakterii - czysto, rtg płuc - bez zmian, spirometria - dobra. Okulista - wszystkie badania dobrze wyszly (cisnienie, pole widzenia, dno oka itp) jedynie mam trochę suche oczy ale dostałam krople. Teraz byłam z drętwieniem tej ręki u neurologa i dostałam skierowanie na rezonans magnetyczny w kierunku obserwacji rozsianego :/ co mnie całkowicie dobiło ale nie wierzę że to to, dlatego chciałabym się dowiedzieć czy zniesienie lordozy może powodować drętwienie, to uczucie mrowienia i pełnych uszu oraz delikatne problemy z widzeniem? Bardzo proszę o odpowiedź
napisał/a: dimedicus 2010-01-28 11:28
Opis wskazuje na zniesienie fizjologicznego wygięcia szyjnego odcinka kręgosłupa ku przodowi.Zmiany takie charakteryzują się : zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego w konsekwencji zawrotami głowy uczuciem szumów w uszach,zaburzeniami wzrokowymi.Co odpowiada w części opisanych objawów.Co do innych należy wykonać badanie MR.
giraffka
napisał/a: giraffka 2010-01-28 11:37
Dziękuję za szybką odpowiedź! :] dobrze że choć część objawów mogę przypisać zniesieniu lordozy bo powiem szczerze zaburzenia wzrokowe najbardziej mnie zmartwiły. Rezonans mam mieć w przeciągu 2 tygodni więc dowiem się czegoś więcej na pewno i mam nadzieję wykluczę SM.. a czy można jakoś naprawić to zniesienie lordozy? Mam dopiero 22 lata i może jeszcze czas na zmianę tej wady jest?
napisał/a: dimedicus 2010-01-28 11:45
Oczywiście można zmienić wiele.Należy wprowadzić rehabilitacje.Czyli ćwiczyć,ćwiczyć i ćwiczyć.Proszę poszukać dobrego rehabilitanta(są też lekarze rehabilitanci),który ułoży odpowiednie zestawy ćwiczeń.Również wskazane pływanie.
giraffka
napisał/a: giraffka 2010-01-28 11:59
A czy w pływaniu którymś stylem pływać nie wolno?
napisał/a: terka33 2010-01-28 12:00
Ja mam problemy z kręgosłupem i odkąd zaczęłam dbac o "higienę kręgosłupa" to jest duzo dużo lepiej.
Jazda na rowerze i tak jak dimedicus dużo trzeba ćwiczyc ;rehabilitacja wskazana(nauczą cwiczeń) aktywny tryb życia bardzo dobre są spacery z kijkami.
Nawet odpowiednie odżywianie(ciemne pieczywo kasze...)
Nie przeciązać kregosłupa złym dzwiganiem odpowiednie siedzenie, spać nisko pod głowa ..
ciepło sie ubierac.
Pozdrawiam:)))
napisał/a: dimedicus 2010-01-28 12:03
Każdy styl jest dobry o ile wzmacnia mięśnie(nie chodzi tu o pływanie siłowe a dla relaksu)
giraffka
napisał/a: giraffka 2010-01-28 12:09
Najbardziej lubię żabką pływać więc postaram się zapisać na basen jak tylko wrocę z ferii w domu do miasta w którym studiuję :] No i czekam niecierpliwie na ten rezonans bo wpis na skierowaniu od neurologa zwalił mnie z nóg..
napisał/a: terka33 2010-01-28 12:24
giraffka napisal(a):Najbardziej lubię żabką pływać więc postaram się zapisać na basen jak tylko wrocę z ferii w domu do miasta w którym studiuję :] No i czekam niecierpliwie na ten rezonans bo wpis na skierowaniu od neurologa zwalił mnie z nóg..


Nie przejmij się nie jest tak żle pływanie tez wspaniała sprawa ; zwróc uwagę na pozycję w jakiej siedzisz i naprawdę cwicz systematycznie a zobaczysz ze będzie lepiej, nie bagatelizuj bo jesteś mloda więc zacznij już dbać..
giraffka
napisał/a: giraffka 2010-01-28 12:32
Wezmę się do roboty jak nic! Już zwracam uwagę na to jak siedzę i staram się np mieć wyprostowaną szyję a nie pochylać się do przodu. A inne ćwiczenia poza pływaniem które mogę robić? Do lekarza pójdę już po feriach a do tego czasu chciałabym już zacząć coś z tym robić, po co marnować czas :)
napisał/a: terka33 2010-01-28 12:51
giraffka nie umię Ci fachowo wytłumaczyć ale tak na początek to wg. swojej wyobrażni skłony machaj rekami powoli w różne strony zegnij ręce dłonie połóż na szyji i też ćwicz.
No tak żebyś poczula ze pracują mięśnie górnej części kręgosłupa
Pójdziesz do rehabilitacji na zabiegi to wszystkiego się dowiesz ; a moze masz gdzies w pobliżu to na to nie potrzeba skierowania poprosisz to napewno Ci udostepnia mają ulotki z zestawami cwiczeń.
Zacznij od cwiczen a na dalsze leczenie i na wynik poczekaj i lecz się..
Pozdrawiam:))
giraffka
napisał/a: giraffka 2010-01-28 12:58
Dziękuję, coś wypracuję a niedługo odwiedzę specjalistę :] pozostaje jeszcze tylko czekać na wynik rezonansu i dalsze postępowanie :/