znacie sposób na pozbycie sie powtarzania jednej czynnosci?

napisał/a: wronabond007 2015-11-23 19:29
Od malego mam tak ze musze powtarzac niektore czynnosci pare razy. Czasem mam z tym spokoj na pare dni a czasem idzie zwariowac. Od wczoraj nie moge sobie z tym poradzic. Od rana powtarzam jedna i ta sama czynnosc tj dotykanie oczu puki nie uznam ze jest okej bo inaczej wydaje mi sie ze stanie sie cos zlego np chlopak ze mna zerwie. Przez to juz mam ochote ryczec. Wiem ze to glupie ale nie mam kasy na psychologow. Jak sobie poradzic ramemu?
napisał/a: Ramadik001 2016-01-04 21:05
Jedynym sposobem jest zaprzestanie wykonywania tej czynności (brzmi prosto i durnie) Ty czujesz podświadomie przymus wykonywania tego aż w pewnym momencie odczuwasz ulge, przypuśćmy po stukrotnym dotknięciu, niektórzy "macają" sobie w ten sposób węzły, inni badają puls, myją ręce albo sprawdzają kurki od gazu 15 minut mimo że wiedzą że są wyłączone, nazywa się to nerwicą natręctw, jest to spowodowane podświadomym lękiem a umysł poprzez natrętne czynności niweluje go. Musisz przerwać to błędne koło, przestać to robić przeczekać ten stan silnego napięcia bo jak wiesz gdy zaprzestajesz powtarzać daną czynność pojawia się silny lęk i wewnętrzne napięcie i to wszystko, walczyć do skutku, tylko silna wola Ci pomoże i chęć zaprzestania wykonywania tej czynności, od lęku i wewnętrznego napięcia jeszcze nikt nie umarł, polecam relaksacje jacobsona w trudnych lękowych chwilach (np. przed snem)