Zmienne wyniki TSH

napisał/a: butterfly922 2014-11-12 16:54
Czy to normalne, że wynik badania TSH prawie 4 lata temu wynosił u mnie 4,62 przy normie do 4,2 (miałam zrobione wtedy USG tarczycy, wyszło dobre więc nic z tym TSH nie zrobiono). W lutym tego roku TSH miałam 2,51 a ostatnio 1,485. Czy takie różnice są normalne w przypadku tego hormonu?
napisał/a: soaring 2014-11-12 22:44
nie rozumiem skąd w ogóle oczekiwanie, że wyniki będą stały w miejscu. stężenie hormonów zmienia się w cyklu dobowym czy dziennym, a Ciebie dziwi zmiana w ciągu 4 lat? :)
wynik tsh sprzed 4 lat sugerował co najmniej subkliniczną niedoczynność tarczycy, ale jeśli czułaś się dobrze, to lekarz mógł uznać brak konieczności podawania Ci hormonu. zależy też co wynikało z usg - czy było "dobre" to można by wyczytać na podstawie opisu, taki komentarz nie jest diagnostyczny ;)
nie napisałaś ile masz lat, ale nowsze wyniki tsh są poprawne. tyle, że tsh nie jest badaniem wystarczającym do oceny pracy tarczycy, jest hormonem przysadki, którego wyników używa się do badań przesiewowych.
napisał/a: butterfly922 2014-11-13 23:33
Mam 22 lata. Zrobiłam teraz też FT3 i FT4, a to wyniki: FT3 2,83 pg/ml, FT4 1,23 ng/dl. Są w normie. Ale to ciekawe dlaczego wtedy miałam niby niedoczynność a teraz wyniki są dobre mimo braku jakiegoś leczenia. Po prostu teraz powtórzyłam badanie.
napisał/a: soaring 2014-11-13 23:57
zapotrzebowanie na hormony tarczycy zmienia się - może akurat podczas pomiaru sprzed 4 lat miałaś okres intensywnego zapotrzebowania, stąd odpowiedź tsh (hormonu przysadki reagującego sprzężeniem zwrotnym na wytwarzanie hormonów przez tarczycę) sugerująca niedoczynność. może być też tak, że masz np. hashimoto w okresie eutyreozy (czyli gdy tarczyca pracuje poprawnie), wówczas nawet wiele lat może trwać stan, że na ogół wyniki są dobre, a od czasu do czasu tsh sugeruje subkliniczną niedoczynność.
masz jakieś objawy niepokojące teraz? badałaś kiedykolwiek przeciwciała anty-tpo i anty-tg lub robiłaś usg i masz opis? hashimoto zdecydowanie warto wykluczyć, bo często zdarza się, że latami chodzimy niezdiagnozowani z objawami pasującymi do wielu chorób, a lekarze nie wpadają na to, by sprawdzić, czy to nie hashi (bo tsh przecież w normie).
napisał/a: butterfly922 2014-11-19 11:51
Zrobiłam ostatnio FT3 i FT4 i były w normie. Mialam też 2 razy USG tarczycy, opisy chyba gdzieś mam ale z tego co wiem to lekarz wtedy powiedział że wszystko w porządku.
napisał/a: soaring 2014-11-20 08:18
jeśli masz opisy i wyniki to chętnie spojrzę, komentarz, że w porządku nic nie znaczy. to jest klasyk, że lekarz nie komentuje np. hashi na usg, bo skoro to stan przewlekły, to o czym tu gadać.