zmiany włókniste w zatoce

napisał/a: migrenowiec 2009-08-10 09:27
Witam!
2 dni temu byłam na KT zatok. Opis mnie przeraził.
Zatoki czołowe powietrzne ze zmianami włóknistymi w prawej zatoce. Komórki sitowe częściowo zacienione. W prawej zatoce szczękowej polip 8 mm, w lewej zatoce szczękowej torbiel przyścienna 12 mm. Obrzęk śluzówki w prawej zatoce szczękowej. Płyn w dolnej części lewej zatoce szczękowej z układającym się poziomem długości 17 mm. Przegroda nosa skrzywiona w lewo z kolcem po stronie lewej.
Co to wszystko znaczy?!!!
Ile waszym zdaniem zabiegów mnie czeka?
Czy ktoś miał podobnie?
Mam 27 lat, od ponad 10 lat mam migrenę i katar oraz ciągłe przeziębienia odkąd pamiętam. Lekarze twierdzą że to alergia ale 3 razy robiłam testy i zawsze ujemne. Czy migrena i katar może być przez te zmiany w zatokach?
W internecie nie znalazłam nic na temat zmian włóknistych w zatokach! Czy ktoś wie co to jest?
napisał/a: Peter 2009-08-10 12:02
To obraz po ciężkich i przewlekłych infekcjach zatok. Wytrącanie się zmian włóknikowych właśnie pochodzi z ciężkich zakażeń bakteryjnych.
Tak to jest, jak uparcie leczy się alergię (mimo, że badania temu przeczą!), a problem jest gdzie indziej.
Pani nie jest migrenowcem, to wszystko od zatok!
Niestety, konieczna konsultacja chirurga.
napisał/a: migrenowiec 2009-08-10 12:12
czy to możliwe żebym te zmiany miała od tak dawna? Domyślam się że hirurg mnie nie ominie, jednak skierowanie na KT dostałam od pulmonologa (mam też astmę). Niestety on jest przez tydzień na urlopie, a ja nie wiem co myśleć o tych zmianach. Myśli Pan że to coś poważnego? co to wogóle są zmiany włókniste?
napisał/a: Peter 2009-08-10 13:21
To przynajmniej pulmonolog wykazał się wiedzą.
Te zmiany są dość poważne, ale nie w kategoriach poważnego zagrożenia dla zdrowia. Są one na tyle poważne, że mogą prowadzić do znacznych zaburzeń w zakresie komfortu życia.
Czym mogą być wywołane zmiany włókniste, napisałem wyżej. Oczywiście, narastały te zmiany stopniowo. Nie pojawiły się nagle.
napisał/a: migrenowiec 2009-08-10 17:43
Dziękuję za odpowiedź! Owszem, pulmonolog wykazał się wiedzą jako jedyny. Od dzieciństwa leczę się na katar i wieczne przeziębienia, a nigdy od żadnego lekarza nie usłyszałam słowa "zatoki". Nawet laryngolog nigdy na to nie wpadł mimo że też kilku ich było.
napisał/a: Peter 2009-08-11 08:28
migrenowiec napisal(a):Dziękuję za odpowiedź! Owszem, pulmonolog wykazał się wiedzą jako jedyny. Od dzieciństwa leczę się na katar i wieczne przeziębienia, a nigdy od żadnego lekarza nie usłyszałam słowa "zatoki". Nawet laryngolog nigdy na to nie wpadł mimo że też kilku ich było.

Załamujące...
napisał/a: migrenowiec 2009-08-11 21:44
Natomiast jeżeli chodzi o migrenę to dr, u której się leczyłam stwierdziła ją na podstawie badania EEG. Ataki migreny zaczęły się u mnie pod koniec szkoły podstawowej i miały wówczas jeszcze gorszy przebieg niż obecnie. Objawy są charakterystyczne dla migreny (wrażliwość na światło, zapach, ból z tyłu głowy lub z boku) więc aż trudno w to uwierzyć że to nie migrena. Jednak dobrze by było gdyby okazało się że znalazłam przyczynę bólu i mogę to wyleczyć
napisał/a: Peter 2009-08-12 08:07
Fakt, objawy charakterystyczne. Ale te zmiany w zatokach są niewątpliwie czynnikiem predysponującym i nasilającym objawy migreny.
Znam przypadki migreny spowodowanej zmianami w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa.
Jest więc wiele przyczyn nasilających lub indukujących napady migrenowe. Wyleczenie, czy podleczenie takich stanów daje znaczną poprawę, jeśli chodzi o napady migrenowe.
napisał/a: migrenowiec 2009-08-12 08:31
A czy może mi Pan jeszcze napisać co oznacza stwierdzenie że w dolnej części lewej zatoki szczękowej jest płyn z układającym się poziomem długości 17 mm? Jakie to może mieć skutki i jak taki płyn usuwają?