złamany ząb

napisał/a: szczerbaty 2012-06-19 11:43
1. Złamałem ząb.Dwójkę.Ułamany jest dość duży kawałek.To co zostało prawie w całości schowane jest w dziąśle.
Czy da się z tym coś jeszcze zrobić bez rwania? Wolałbym tego uniknąć. Czy da się odbudować tak duży kawałek ?
napisał/a: viki71 2012-06-19 18:41
To określi tylko dentysta.Prawdopodobnie wyśle Cię na prześwietlenie,żeby określić,jakie szkody powstały i wtedy powie,jakie sa szanse na odbudowę zęba i jaki rodzaj odbudowy.
napisał/a: szczerbaty 2012-06-19 23:26
..ale czy tak złamany ząb można odbudować zakładając,że korzeń jest zdrowy.
Chciałbym trochę orientować się w temacie przed rozmową z dentystą .
napisał/a: viki71 2012-06-20 08:26
Wszystko można,kwestia ceny.W zależności od wielkości ubytku albo dosztukuje materiałem albo trzeba będzie przeleczyć kanałowo,wkładaja gwint w korzeń i dobudowują materiałem,żeby się wszystko trzymało albo nakładaja koronke,licówkę itp.Metod jest wiele w zależności do jakie kwalifikuje się ząb.Bądż dobrej mysli,może wystarczy po prostu zwykła odbudowa materiałem.Będziesz po wizycie,powiedz,jakie stomatolog zaproponował rozwiąznie.
napisał/a: szczerbaty 2012-06-20 22:49
Obawiałem się , że przy tak dużym ubytku trzeba będzie jednak usunąć,ale z tego co tu widzę jest jakaś szansa .
napisał/a: kordent 2012-06-22 14:40
Trzeba będzie wykonać zdjęcie aby ocenić czy ząb jest do ekstrakcji czy uda się go uratować.
Jeśli będzie ok. to trzeba będzie przełączyć go kanałowo i zrobić na nim odbudowę protetyczną czyli koronę.
Jeśli będzie zbyt głęboko złamany można go wyciągnąć za pomocą leczenia otrodontycznego.
Natomiast jeśli będzie do usunięcia jest kilka wyjść albo wszczepić implant albo wykonać mostek ale wtedy trzeba szlifować zęby obok a to nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem.
Jedno jest pewne idź jak najszybciej do dentysty aby zabezpieczyć ząb.
Pozdrawiam
napisał/a: szczerbaty 2012-06-22 15:10
Szlifowanie sąsiednich zębów i mostek właśnie nie bardzo mi się podoba , natomiast implant jest chyba rozwiązaniem najbardziej kosztownym,dlatego chciałbym jeśli to możliwe uniknąć wyrywania.
Co decyduje o tym , że ząb nadaje się tylko do ekstrakcji ?
napisał/a: kordent 2012-06-22 17:42
Najczęściej jak ząb jest pęknięty wzdłuż korzenia jest do ekstrakcji. Aby to ocenić konieczne jest zdjęcie RTG. Na zdjeciu bedzie widać czy ząb da się utarowac czy nie
napisał/a: szczerbaty 2012-06-22 18:13
Rozumiem , że w ten sposób pękniętego zęba nie da się w żaden sposób "skleić".
napisał/a: kordent 2012-06-22 18:20
Peknietego korzeia nie da się skleic
napisał/a: szczerbaty 2012-06-23 10:42
W takim razie pozostaje mi jedynie mieć nadzieję , że korzeń jest nieuszkodzony.
napisał/a: szczerbaty 2012-06-23 11:00
Lekarz do którego się wybieram w przyszłym tygodniu podobno ma podpisaną umowę z NFZ.Czy w moim przypadku mogę liczyć na częściową lub pełną refundację kosztów leczenia ?