Złamany wkład koronowo-korzeniowy?

napisał/a: Naan 2014-03-04 20:58
Witam,

Około 15 lat temu miałam zrobiony wkład koronowo-korzeniowy na jedynce. Chyba wkład k-k. Nie jestem pewna - byłam bardzo młoda, a szok po wypadku sprawił, że w leczeniu zdałam się w całości na rodziców i lekarzy.
Niedawno w wyniku kolejnego wypadku wkład ułamał się i cała korona wypadła razem z wkładem (z korony wychodziła igła/śrubka). Niestety nie mam tej korony, ponieważ poprzednia pani stomatolog u której byłam wyrzuciła ją. Dostałam protezę akrylową i miałam się zgłosić po 2 tygodniach. Niestety w tym czasie pani stomatolog zwinęła biznes i nigdzie jej nie mogłam odnaleźć. Zakończyłam już leczenie innych skutków wypadku, więc teraz (pół roku później) chcę dokończyć leczenie stomatologiczne.
Przeczytałam ile mogłam o wkładach k-k, ale nie znalazłam odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania. Mam nadzieję, że choć na kilka uzyskam odpowiedź tutaj.
Z góry przepraszam za taki wylew pytań, ale wątpliwości mam sporo, a ze swoim lekarzem będę się widzieć dopiero za 2 tygodnie.
Pantomogram zrobiony i na jego podstawie usłyszałam, że ząb był ładnie przeleczony (nie miałam na szczęście żadnego urazu głowy). Prześwietlenia nie mam przy sobie, więc nie mogę go załączyć niestety.

1. Rozumiem, że w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy do korzenia nie wdała się próchnica. Jak wygląda taka kontrola? Czy tak jak normalne leczenie kanałowe?
2. Czy takiego sprawdzenia (i ewentualnego ponownego leczenia) może dokonać chirurg sz-t (do którego chodzę) czy lepiej udać się do specjalisty endodonty?
3. Domyślam się, że najpierw trzeba wyjąć złamany wkład, jeśli wszystko jest z korzeniem ok (ewentualnie do ponownego przeleczenia kanałowo) czy można po raz drugi zrobić w tym korzeniu wkład k-k?
4. Ile trwa ponowne leczenie kanałowe i w jakim czasie po jego zakończeniu można wstawić wkład k-k (optymistyczna wersja, że z korzeniem wszystko ok).
5. Czy w przypadku konieczności usunięcia korzenia lepiej jest zrobić implant czy most (przez w/w wypadek na dwójce obok również będę mieć zrobiony wkład k-k)?
6. Czy w przypadku mostu zanikająca kość nie będzie powodować zniekształcenia dziąsła? To jedynka, więc takie zniekształcenie byłoby widoczne.

Jeśli potrzebne są jakieś dodatkowe informacje to proszę pytać.