Złamanie otwarte wieloodłamowe kości podudzia lewego .

napisał/a: Kievo 2011-03-16 16:36
Witam wszystkich . Mam 17 lat i trenuje Piłke Nożna . Dnia 18 Lutego 2011 roku w trakcie meczu piłki nożnej rozgrywanego na hali podczas akcji na bramke przeciwnika zostałem w nieprzepisowy sposób zaatakowany przez bramkarza . Z cała siła na prostej nodze zaatakował moją lewą noge na której znajdował się cały ciężar ciała . Doznałem otwartego złamania kości lewego podudzia , piszczel oraz strzałka . Została udzielona mi podstawowa pomoc oraz wezwane zostało pogotowie . Po dotarciu do szpitala oraz wykonaniu rtg stwierdzono : wieloodłamowe złamanie kości podudzia z bardzo dużym przemieszczeniem odłamów . Zostałem zakfalifikowany do leczenia operacyjnego . W znieczuleniu ogólnym wykonano otwartą repozycje kości piszczelowej oraz wykonano osteosynteze stabilizatorem ZESPOL 2 x 3 śruby położone zewnętrznie . Zabieg trwał około 3 godziny . Założono mi gips . Po zabiegu pozostałem w szpitalu na obserwacji . Po pierwszym dniu noga zaczęła mi strasznie puchnąć i gips wczesniej założony został przecięty wzdłuż w celu zejścia opuchlizny . Obrzęk po paru dniach ustąpił . 9 dnia pobytu w szpitalu został mi załozony nowy gips na 6 tyg.noga juz nie puchła wypuszczono mnie do domu 11 dnia. W tym momencie znajduje się w domu od ponad 2 tyg . Przez dluższy czas ból był niesamowity ale z czesem coraz mniejszy . po około tyg od wyjsciu ze szpitala pojechałem spowrotem w celu wymienienia opatrunków ( wyciete zostały okienka w gipsie ) lekarz zadecydował ze zdjeta zostanie również cześc szwów . Robił to inny lekarz ponieważ lekarz prowadzący który robił mi operacje jest aktualnie na urlopie i wroci na poczatku kwietnia . Kolejną wizyte mam ustaloną na 30 marca . Śruby w nodze mam przewidywalnie załozone na rok czasu . Dostalem zwolnienie od szkoły aż do konca 2011 roku ! Będe miał nauczanie indywidualne w domu . Dostaje rownież codziennie w domu zastrzyk w brzuch : Fraxiparini 0,3 ml 1 raz .
Jesli ktoś by chciał zobaczyc oto zdjecia rtg :
[attachment=1:3moc8rd9]Zdjęcie0036.jpg[/attachment:3moc8rd9]
[attachment=0:3moc8rd9]Zdjęcie0038.jpg[/attachment:3moc8rd9]

Chciałbym zadać również pare pytań:
1.Czy miał ktoś kiedyś podobne złamanie i jak przebiegał dalej okres leczenia po zdjęciu gipsu ?
2.Czy w trakcie noszenia gipsu można zacząc powoli rehabilitacje stosując pole magnetyczne - magnetronic ?
3.Jakie znacie środki pomagające szybsze zrastanie się kości ? np. jakies tabletki czy żywność ? W tym momencie staram sie jesć dużo posiłków galaretowatych , kisiele, mięso , produkty bogate w wapń i fosfor slyszalem również ze dobre są skorupki jajek , biore również dwa razy dziennie tabletki Osteogenon czy dobrze ?
4.Jak może wyglądać cały proces rehabilitacji ile moze trwac ? Myślałem nad tym aby na wakacje wyjechac do jakiegos senatorium z funduszu ale nie wiem czy nie jest za pozno na zalatwianie takich rzeczy poniewaz slyszalem ze to powinno sie odrazu zalatwiac po wypisaniu ze szpitala .
5.Czy wie ktoś może jak to wygląda dalej po zdjeciu gipsu , znaczy się czy na te wystające śruby bede miał załozony jakis specjalny opatrunek żeby nie zachaczyć o nic czy coś ?
6.Czy za rok po wyjęciu tych śrub nie bede musiał od nowa przechodzic rehabilitacji ? przecież po tych śrubach zostanie mi 5 dziur w kości wiec jakoś tez to bedzie musiało się zrosnąc .
7. W jakim celu dostaje codziennie ten zastrzyk : Fraxiparini 0,3 ml ?

Prosze o wasze wypowiedzi na temat mojej sytuacji pozdrawiam .
napisał/a: blondi201 2011-03-16 19:19
Zastrzyki są przeciwzakrzepowe ponieważ noge masz unieruchomioną i profilaktycznie podawane są te zastrzyki aby nie powstały zakrzepy. Miałam podobne złamanie tyle że nie otwarte, noga tez była składana operacyjnie tylko ja miałam śruby wewnątrz nogi i gwoździa śródszpikowego od kolana do kostki i nie miałam gipsu. Usztywnienie całe miałam w środku, po roku usunęłam 2 sruby aby przyspieszyc zrost bo caly czas nie bylo pełnego zrostu a po 3 latach od złamania usunełam reszte żelastwa. Nie wiem jak jest w przypadku gipsu ale mi w zroście dużo pomógł magnetronik. Musisz przygotować się na długi okres rehabilitacji chociaz moze bedziesz mial więcej szczęścia ode mnie ze zrostem, ja sie zrastałam ponad 1,5 roku ale niektórzy już po 4 miesiącach mają zrost a średnio trwa to ok 8 miesiecy.
napisał/a: Annularis 2011-03-16 21:46
Stabilizator Polfix jest dobrą metodą osteosyntezy. Minusem jest konieczność odciążenia kończyny przez pierwsze 6 tygodni.
Aktualnie ból i opuchliznę można starać się zminiejszyć przez elewację kończyny ( utrzymywanie na podwyższeniu ) ewentualnie jeśli obrzęk jest większy to leki jak np. CVyclo 3 forte, Aescin, Detralex. Ale w młodym wieku nie powinny być potrzebne. Bardzo ważne jest utzrymywanie odpowiedniej czystości wkrętów Polfixu ( zmiana opatrunku raz w tygodniu ) Lepszy również od pełnego gipsu mogłaby okazać się szyna gipsowa ( tym bardziej, że złamanie otwarte ) W młodym wieku można liczyć, że gojenie będzie przebiegać prawidłowo dlatego sanatoria itp. nie będą potrzebne. Wspomagająco dla zrostu można zastosować Osteogenon 2 x 1.
Skontaktuj się z lekzrzem prowadzącym!
napisał/a: Kievo 2011-03-16 22:09
Ból jest juz dużo mniejszy , znaczy taki do wytrzymania juz sie przezwyczailem , tylko rano jest troche gorzej jak wstaje . A co do tego stabilizatora chcialbym sie dowiedziec w jaki sposob są zabezpieczone te śruby po zdjęciu gipsu ?
napisał/a: Annularis 2011-03-16 22:15
W zasadzie jeśłi nic nie dzieje się wokoło wkrętów to może być tylko delikatny opatrunek i tyle.
kostasz
napisał/a: kostasz 2011-03-17 21:51
Magnetronic można stosować już w trakcie noszenia gipsu, myślę, że warto - wspomaga powstawanie zrostu kostnego. A miejsce, w którym masz złamaną nogę goi się zasadniczo z trudem ze względu na kiepskie ukrwienie danego odcinka kości. Więc pomoc jest wskazana. Teraz najważniejsze dla Ciebie są dwie rzeczy - nie zdestabilizować zespolenia - tzn. nie urazić tego miejsca, nie uderzyć, nie upaść na tę nogę, wówczas, po ponownym przemieszczeniu odłamów, prawdopodobieństwo zrostu byłoby dużo mniejsze. Druga ważna kwestia, to zapobieganie infekcji. Dbaj o higienę całego ciała i okolic rany! Dziurami po śrubach się nie martw. Jeśli wszystko potoczy się pomyślnie i będziesz mieć zrost, usunięty zostanie stabilizator i śruby, a dziury o nich zagoją się bez śladu po jakimś czasie - to będzie wymagało tylko nieco ostrożności z Twojej strony.
napisał/a: bolek123 2011-04-02 11:27
blondi201 napisal(a):Zastrzyki są przeciwzakrzepowe ponieważ noge masz unieruchomioną i profilaktycznie podawane są te zastrzyki aby nie powstały zakrzepy. Miałam podobne złamanie tyle że nie otwarte, noga tez była składana operacyjnie tylko ja miałam śruby wewnątrz nogi i gwoździa śródszpikowego od kolana do kostki i nie miałam gipsu. Usztywnienie całe miałam w środku, po roku usunęłam 2 sruby aby przyspieszyc zrost bo caly czas nie bylo pełnego zrostu a po 3 latach od złamania usunełam reszte żelastwa. Nie wiem jak jest w przypadku gipsu ale mi w zroście dużo pomógł magnetronik. Musisz przygotować się na długi okres rehabilitacji chociaz moze bedziesz mial więcej szczęścia ode mnie ze zrostem, ja sie zrastałam ponad 1,5 roku ale niektórzy już po 4 miesiącach mają zrost a średnio trwa to ok 8 miesiecy.


Blondi201 napisz proszę w jaki sposób pomógł Ci magnetronik, tzn ile zabiegów tygodniowo/miesięcznie, jakie długie i czy faktycznie zastymulował zrost? Ja piszczel złamałem w grudniu 2009, to już 15 miesięcy. W lutym został usunięty gwóźdź śródszpikowy, pomimo braku pełnego zrostu ponieważ powodował stany zapalne. U mnie jest zrost niepełny ale od 4 lutego (wyciągnięcie gwoźdxia) nie ma żadnego postępu w zroście. Zatrzymało się cosik.... nogę mam w gipsie,a następną kontrolę za 8 tygodni, zależy mi żeby przyśpieszyć ten zrost... oczywiście chodzę w tym, dociskam
napisał/a: tomek123321 2011-04-28 23:13
witam, w marcu b.r. tez złamałem obie kosci podudzia tez podczas meczu pilki noznej jestem pare lat starszy., zlamanie bylo wieloodlamowe, piszczel byl w 4 czesciach, strzalka w 3, załozyli mi tak samo jak u ciebie pltke ZESPOL z tym ze przed operacja 1 tydz lezalem na wyciagu z przewiercona pieta i odciagnieta koscia gdyz byla za duza opuchlizna aby przeprowadzic operacje. za wiele Ci nie pomoge bo uraz jest swiezy ale to sa bardzo podobne przypadki. , tez biore te same zastrzyki, oraz osteogenon, duzo mleka, galaretek oraz potraw bialkowych, rowniez calcium sandos. mialem gips udowy, po 4 tyg skrocili mi na goleniowy (do kolana) i jest to gips lekki, ktory jest bardzo wygodny, polecam jesli lekarz sie zgodzi, a co do dalszego leczenia to jest juz zalezne od zrostu. W przypadkach złaman pomocne i skuteczne sa zabiegi rehabilitacyjne: pole magnetyczne, kriotrapia, laser - w celu usmierzenia bolu i skrocenia okresu zrostu, ale w naszym przypadku zabiegi takie mozna przeprowadzic dopiero po usunieciu plytki Zespol.To jest niestety powazne zlamanie, a piszczel ma to do siebie ze wolno sie goi i regeneruje, trzeba byc cierpliwym.. ale spoko jakbysmy zostali w kontakcie zeby porownac postepy. pozdro i zdrowka zycze
kostasz
napisał/a: kostasz 2011-05-03 11:48
Pamiętaj robić regularne ćwiczenia, bo przy tak długim okresie "uziemienia" zanik mięśni jest niestety powszechny. Mówię o ćwiczeniach bez obciążania - "rowerek" na plecach, nożyce poziome, pionowe, etc. Jeśli miałeś już kontakt z rehabilitantem, spytaj, co Ci poleci