Złamana jedynka

napisał/a: Marcinn3211 2014-12-13 15:57
Witam. Jest to mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich :)
Przychodzę bo potrzebuje pomocy :( Otóż opowiem wszystko od początku
Jakoś w podstawówce kolega niechcący ukruszył mi lewą jedynkę u góry, nie bolało i nic z tym nie robiłem :( I tak chodziłem z tym zębem... :( Ząb nieco poszarzał i na tej ukruszonej dziurce był czarny :( A teraz...jem sobie dzisiaj obiad a moja jedynka po prostu złamała się przy dziąśle :( Jest mi tak strasznie wstyd :( Z tego wszystkiego boli mnie brzuch i chce mi się płakać... :( Patrzyłem w lustrze i widzę, że ten ząbek nie mógł być zdrowy... w środku jest czarny :( (Na zewnątrz nie było tego widać) Co mam teraz zrobic? :( W poniedziałek rano idę do dentysty, jakie są wyjścia? :( Czytałem coś o koronce ale to przy zdrowym korzeniu, a wątpie, że gdy ząb w środku jest czarny to korzeń się nada :( (chociaż się nie znam) Pomoże mi ktoś? Ktoś się wypowie? :( Dziękuję serdecznie z góry :(
napisał/a: wikam2 2014-12-13 16:02
Witaj :)
Mojemu mężowi jedynkę ułamaną przy dziąśle lekarz przeleczył kanałowo i odbudował ....chyba jak plombe. Nie pamiętam dokładnie co to było ale kosztowało z ....400zł? Minęło kilka lat i jest okey.
Na pewno nie było to leczenie drogie ani długotrwałe.
napisał/a: Marcinn3211 2014-12-13 16:06
Dziękuję za odpowiedź :) Zastanawia mnie tylko to czy skoro ząbek jest w środu czarny to czy nada się do wstawienia korony? :( Jak go odratować w takiej sytuacji :( Nie ukrywam też że zależy mi na cenie bo w domu się nie przelewa :( Skoro masz męża i pewnie rodzine to powinienem się zwracać per Pani bo jest Pani ode mnie starsza :) Także jeszcze raz dziękuję za odpowiedź i czekam na jakieś kolejne rady :(

Tak się przyjrzałem jeszcze raz...i on nie jest w środku czarny, jest taki jakby żółty nie wiem :(

Co począć? :(
napisał/a: goryl90 2014-12-14 01:17
Witaj Marcinie,
najważniejsze to nie panikować - spokojnie. :)
Takiego zęba da się odbudować, albo na ćwieku albo korona na wkładzie koronowo korzeniowym, ale wszystko zacznie się od leczenia kanałowego - nie martw się. Jeśli lekarz ma kontrakt z NFZ - uda się zrobić kanałówkę za darmo. Dalsze koszta zależnie od gabinetu.

Głowa do góry, będzie dobrze. :)
napisał/a: Marcinn3211 2014-12-14 12:10
Serdecznie dziękuję za odpowiedzi :)
Ehh dlaczego to się musiało stać tuż przed świętami :( Chciałbym jakoś wyglądać przy wigilijnym stole, bo tak to ani się uśmiechnać, ani nic... :( Takie leczenie trwa długo? Nie mogłem dziś zasnąć z tego wszystkiego :(
napisał/a: wikam2 2014-12-14 21:16
Jaka tam pani - Kama ;)
Przy stole spotykasz się z rodziną , muszą Cię zrozumieć. Nogę sie leczy, ręke, zęba też ;)
Nie martw się, naprawisz to!
Pytałam męża - nie wie na czym miał to odbudowywane tzn. jakim materiałem ale wspomina o "tytanowej choince".
Znajdź dobry gabinet :)
napisał/a: Marcinn3211 2014-12-14 22:03
Dziękuję jeszcze raz :)


Jutro rano idę do miejscowego stomatologa, zobaczymy co powie :( Już nie mogę wytrzymać, brzuch mnie boli, trzęsę się cały :D
napisał/a: Marcinn3211 2014-12-15 13:28
Przepraszam za spam, nie mogę edytować poprzedniego postu :(

Otóż właśnie wróciłem od pani dentystki i mam kilka pytań:
Pani zalała mi tego zęba czymś białym najpierw wsadzając tam trutke, by zatruć korzeń. tutaj moje pytanie: czy to czym pani mi zalała to gips? To nie pęknie podczas jedzenia? Jak długo mam nosić tą trutke? Powiedziała również że będzie leczenie kanałowe :( Czy to boli kiedy korzeń jest już zatruty? :)
Pani dentystka powiedziała również że zrobi mi chyba "koronę na ćwiek" co to znaczy? jak to wygląda? Całość będzie kosztować 400 zł.
Z góry dziękuję najserdeczniej :)
napisał/a: goryl90 2014-12-15 22:06
W kanale narazie jest lekarstwo + wypełnienie tymczasowe.
Nie będzie boleć, ząb jest już martwy przecież.
Odbudowa na ćwieku hm...najbardziej łopatologicznie, to w ząb będzie "wbity" pręt a na nim będzie materiał kompozytowy. Fajnie, estetycznie się prezentuje - stomatolog dobierze odpowiedni kolor i mało kto będzie potrafił odróżnić, że to nie jest twój normalny ząb. :)