Zimne dłonie, zmęczenie a tarczyca, która chyba jest w normi

napisał/a: moniks1 2013-04-11 22:58
Witam,
Zacznę od tego, że kilka lat temu leczyłam się z lekkiej niedoczynności tarczycy, co pomogło nieco na moje zbyt krągłe kształty.
Od dłuższego czasu, a nawet od zawsze mam zimne dłonie, rozgrzewają się dopiero po większym wysiłku. Od zawsze było to bagatelizowane i zwalano winę na rzekomo niskie ciśnienie lub na to, że kobiety tak mają :| W zeszłym roku leczyłam się na anemię, ponieważ byłam ospała i badania wykazały niedobór żelaza. Energii mi to nie dodało, dalej mam tak, że bardziej wypoczęta jestem tuż przed położeniem się spać niż po przebudzeniu. Nawet śpiąc 10h, gdzie zwykle śpię maksymalnie 8, odczuwam zmęczenie. Było to na tyle dokuczliwe, że zrobiłam ponownie badanie krwi, które wykazało:

% neutrocytów 39,6 (45-70)
% limfocytów 51,7 (20-45)
żelazo 188 (37-145)
TSH 3,85 (0,27-4,2)

Dodam, że nie biorę żadnych suplementów z żelazem. Czy może mieć znaczenie, że codziennie na obiad jem porcję mięsa? TSH robiłam głównie przez to, że kiedyś leczyłam się z niedoczynności i należałoby to skontrolować zwłaszcza, że od roku chodzę na siłownię, zmieniłam nawyki żywieniowe, a waga stoi w miejscu, co więcej często jestem zmęczona, mam zimne dłonie. Nie wiem co mi jest, lekarz się tylko uśmiecha i kiwa głową :/ Może ktoś z Państwa coś tu zauważy? Będę wdzięczna :)
Pozdrawiam
napisał/a: ManStar 2013-04-11 23:25
Witam,
Co do żelaza i anemii ci nie pomogę.
Ale tarczyca niestety słabo.
Ile masz lat? bo norma tsh dla osób młodych to przedział 1-2.5.
Pozdrawiam
napisał/a: moniks1 2013-04-12 07:20
Mam 24lata
napisał/a: ManStar 2013-05-01 22:57
Czyli tsh za duże jak na twój wiek.
Zrób badania Ft3,Ft4 i jak masz kase to antpo,antytg by wykluczyć hashi.
Pozdrawiam
napisał/a: ewka35 2013-05-02 20:14
Witam,
Co masz na myśli że leczyłaś się na tarczycę/z niedoczynności tarczycy?
Tzn. że dzisiaj już jej nie leczysz?
Tarczycy nie da się wyleczyć w kilka miesięcy albo tygodni,nie powinnaś przerywać jej leczenia.
Jak już tu wspomniano Twoje TSH jest podwyższone najwyższa pora sprawdzić poziom ft3 i ft4.
Żelazo też jest podwyższone więc myślę że lekarz nie powinien kręcić głową tylko bliżej się temu przyjrzeć.
Życzę powodzenia i pozdrawiam.
napisał/a: moniks1 2013-05-05 15:19
ewka35 napisal(a):Witam,
Co masz na myśli że leczyłaś się na tarczycę/z niedoczynności tarczycy?
Tzn. że dzisiaj już jej nie leczysz?
Tarczycy nie da się wyleczyć w kilka miesięcy albo tygodni,nie powinnaś przerywać jej leczenia.
Jak już tu wspomniano Twoje TSH jest podwyższone najwyższa pora sprawdzić poziom ft3 i ft4.
Żelazo też jest podwyższone więc myślę że lekarz nie powinien kręcić głową tylko bliżej się temu przyjrzeć.
Życzę powodzenia i pozdrawiam.


Miałam robione badania najpierw pod kątem TSH, potem ft3 i ft4 i endokrynolog przepisał mi Euthyrox25 i Jodid, ponieważ uznał, że mam lekką niedoczynność i lepiej pobrać trochę. Zresztą nie bardzo pamiętam, bo miałam 15lat. Lekarstwa brałam pół roku, po czym ponownie zrobiono mi badania i wyszło wszystko w normie, więc lekarstwa mogłam odstawić. Zresztą z tego, co mówiła wynikało, że nie jest to taka wielka niedoczynność, którą non stop trzeba kontrolować, stąd takie "przejściowe" leczenie.
Będąc u rodzinnego, musiałam wręcz naciskać, żeby raczył dać skierowanie na TSH :/ stwierdziła lekarka, że to takie moje widzi mi się, ale jak już baaardzo chcę...
napisał/a: ewka35 2013-05-05 16:19
moniks napisal(a):
Będąc u rodzinnego, musiałam wręcz naciskać, żeby raczył dać skierowanie na TSH :/ stwierdziła lekarka, że to takie moje widzi mi się, ale jak już baaardzo chcę...

Łaski Ci nie robi to jej obowiązek od czasu do czasu skierować Cię na takie badania choćby ze względu na to że leczyłaś się z niedoczynności,jak najbardziej musisz kontrolować swoje hormony tarczycy.
Niestety jestem pewna że skoro już leczyłaś się na niedoczynność to prędzej czy później powrócisz do tego.
Jeśli fundusze na to pozwalają to sprawdź sobie też antyTPO żeby wykluczyć(miejmy nadzieję) Hashimoto.
Pozdrawiam.