Zespolenie kości dwoma drutami K i pętlą drutu - WAŻNE

napisał/a: Sia 2007-10-17 18:32
Na początku sierpnia złamałam nogę (nic na to tak naprawdę nie wskazywało), spadłam z paru schodków, noga spuchła, ale właściwie mogłam chodzić, palcami ruszałam. Gdyby nie fakt, że tego dnia miałam wyjechać pewnie nie poszłabym do lekarza - ale poszłam. Ten stwierdził (po prześwietleniu), złamanie spiralne, z przemieszczeniem V kości śródstopia - wyrok operacja. Nie zgodziłam się, podpisałam 'zgodę', że się nie zgadzam na zabieg i wsadzono mi nogę w gips, z ok. 60% szansą na zrośnięcie. Po miesiące kość się nie zrosła, nie było wręcz żadnej poprawy. W tym momencie operacja była już nieunikniona. Spędziłam 4 dni w szpitalu i odczuwałam straszliwy ból prawie przez 1,5 tygodnia po operacji. Teraz jestem już 6 tygodni po operacji 'zespolenie kości dwoma drutami K i pętlą drutu". Dwa tygodnie temu wyjęto mi te dwa druciki, ale nogę znowu wsadzono w gips mimo, że teoretycznie jest 'ładny zrost'. W sumie jestem już prawie 3 miesiące z nogą w gipsie i wariuje;( ...

Mam następujące pytania:
1.Jak szybko po takim złamaniu i takim zabiegu wraca się do pełnej sprawności?
2.Jak długo potrwa rehabilitacja? (najprawdopodobniej już za parę dni zdejmą mi gips).
3.Jak długo po zdjęciu gipsu będę jeszcze chodzić o kulach? Kiedy będę mogła w pełni obciążyć kończynę?
4.W jaki sposób jest usuwana z kości ta 'pętla' drutu? Czy to jest kolejny zabieg operacyjny i znowu gips, czy tylko taki malutki zabieg?? I po jakim czasie ona (ta pętla drutu) powinna zostać usunięta??

Będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje!
Pozdrawiam, Asia
napisał/a: NimfaBlotna 2007-10-17 18:54
Sia napisal(a):

Mam następujące pytania:
1.Jak szybko po takim złamaniu i takim zabiegu wraca się do pełnej sprawności?
2.Jak długo potrwa rehabilitacja? (najprawdopodobniej już za parę dni zdejmą mi gips).
3.Jak długo po zdjęciu gipsu będę jeszcze chodzić o kulach? Kiedy będę mogła w pełni obciążyć kończynę?
4.W jaki sposób jest usuwana z kości ta 'pętla' drutu? Czy to jest kolejny zabieg operacyjny i znowu gips, czy tylko taki malutki zabieg?? I po jakim czasie ona (ta pętla drutu) powinna zostać usunięta??

Będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje!
Pozdrawiam, Asia



1. Generalnie powrot do sprawnosci = 2x czas spedzony w gipsie, czasami moze byc troche dluzej.
2. Rehabilitacja powinna trwac az do pelnego powrotu do sprawnosci - co nie znaczy ze powinnas chodzic na zabiegi i cwiczenia w szpitalu przez caly ten okres- bardziej o to zeby miec kogos, kto bedzie monitorowal twoj postep i odpowiednio zwiekszal trudnosc cwiczen, ktore mozesz robic sama w domu. Poczatkowo czesta rehabilitacja jest istotna - bedziesz potrzebowac mobilizacji stawow, cwiczen rozciagajacych i generalnie wzmacniajacych cala konczyne dolna.

3. Jesli jest zrost, to w zasadzie mozna obciazac od poczatku. W praktyce jest z tym gorzej, bo noga bedzie cie bolec. Jesli masz jakies watpliwosci co do obciazania nogi to zapytaj lekarza ktory cie porwadzi. Z mojego doswiadczenia to kule moga byc potrzebne jeszcze nawet ze 3-4 tyg (ale moze byc krocej, kazdy jest inny, nie ma reguly)

4. Genralnie takie zabiegi sa malutkie :) i nie wsadza sie po nich w gips. Po usunieciu drutu noga powinna byc w pelni zagojona i nie ma potrzeby gipsowac.
napisał/a: Sia 2007-10-18 09:38
Cz to znaczy, że jeśli miałam przez 3 misiące nogę w gipsie to przez jakieś pół roku będę dochodzić do siebie ???? Jestem lekko przerażona

Jeszcze mam takie pytanie - dochodzenie do pełnej sprawności czyli do stanu kiedy nie bede odczuwać bólu przy chodzeniu itp.???
A kiedy mogę się spodziewać (wiem, że to zależy od człowieka i organizmu, ale tak mniej więcej) normalnego chodzenia tzn. takiego bez znacznego kulenia??
napisał/a: NimfaBlotna 2007-10-18 18:29
przez pelna sprawnosc rozumiem bardziej zdolnosc do skakania, biegania i uprawiania sportu. Bezbolesne chodzenie moze zajac miesiac, moze dwa. ciezko powiedziec nie widzac cie. Nie martw sie, moze nie bedzie tak dlugo, duzo zalezy od rehabilitacji i od twojego nastawienia.
jak masz wiecej pytan odnosnie rehabilitacji, to polecam to forum:
http://www.fizjo.pl/html/modules.php?name=Forums