Zespół WPW typu A

napisał/a: anka9106 2016-10-06 19:49
Witam
Od dłuższego czasu odczuwałam kołatania serca. Mam z natury niskie cisnienie, ale zawsze wysoki puls ( min 100). Zawsze lekarz wiazal to z tarczycą( mam nadczynność i hashimoto). W maju oprócz kołatania zaczęłam odczuwać dusznosci, ucisk za mostkiem. Podczas ataku nie moge zlapac oddechu. Udałam sie do lekarza rodzinnego. Tu zaczał sie problem. Z racji tego że mam dopiero 25 lat lekarz mnie bagatelizował. Mierzyl mi puls na rece i smial sie ze jest ok. Poszlam na ekg - wynik migotanie przedsionkow, ogolnie nierowne szybkie bicie serca. Doktor stwierdzil ze stresowalam sie na badaniu przepisal propranolol 2x1 i kazal przyjsc za tydzien.
Z ciekawosci poszlam dzisiaj na bardziej nowoczesne ekg prywatnie. Wynik identyczny z tym, ze z dopiskiem Wolff-Parkinson-White tym A - EKG nieprawidłowe. Jutro mam badania krwi- tsh,potas, magnez itp.
Moje pytanie brzmi czy ekg moze blednie wskazac WPW? Co wiecie o tej chorobie? Jak wygladaja rokowania itp
Czy jest mozlie ze po propranololu ( wzielam o 16 druga tabletke) odczuwam ucis/ bol za mostkiem?
napisał/a: Anna35 2016-10-07 16:50
Wskazany holter EKG, potem skierowanie na badanie elektrofizjologiczne i ablację dodatkowej szybkiej drogi przewodzenia. Przy WPW skuteczność ablacji wynosi 96-100% i jest to wtedy dość krótki zabieg. Jednak proszę zapoznać się z ryzykami, które występują podczas ablacji i badania elektrofizjologicznego - są to zabiegi i badania małoinwazyjne ale nie bez ryzyka.
Proszę też zapoznać się z ryzykami nieleczenia WPW (szczególnie z migotaniem przedsionków) i wybrać mniejsze zło dla siebie.

Migotanie przedsionków - tu nie wiem co pomoże, ale jeżeli trwa nieprzerwanie (powyżej 20 godzin) to powinna być Pani na leczeniu przeciwkrzepliwym i to szybko!!! Do kardiologa z elektrokardiogramem (prywatnie) i leczyć serducho, bo już na pewno mocno zmęczone tym rytmem.

Mnie też bagatelizowali... Są lekarze, którzy nigdy nimi nie powinni zostać skoro śmieją się w twarz pacjentowi i nie potrafią zauważyć nierównego rytmu i/lub fali f w EKG. Też nerwicę wciskali?

Jaki charakter jest bólu za mostkiem (piekący, kłujący, ucisk) i jaki obszar, jak rozległy obszar? Czy żeby opisać ten ból przyłożyłaby Pani ze szczerością pięść na wysokości mostka? Promieniuje do lewej ręki lub szyi lub szczęki?
napisał/a: anka9106 2016-10-07 20:08
Dziękuje za odpowiedz.
Nerwice tez mi wciskał, nawet zapisał mi tabletki na nerwy dostepne na recepte.
Jesli chodzi o ból za mostkiem - jest uciskający jakby ktoś usiadł mi na klatce piersiowej. Bol nie promieniuje do rak, ale rozprzestrzenia sie w okolice płuc, łopatek.
Mam rozumiec ze EKG nie myli sie jesli chodzi o WPW ? Jesli zostalo wykryte to jest ?
napisał/a: Anna35 2016-10-07 22:11
Raczej tak, jeżeli Pani była spokojna w czasie badania i się nie ruszała nadmiernie. Wykryto falę delta, która jest charakterystyczna dla WPW. Jednak i w przypadku drobnych ruchów pacjenta też o pomyłkę ciężko.

WPW ma to do siebie, że czasami jest ukryte i potrafi w jednym EKG wyjść a w drugim nie.

Z bólem lepiej udać się na izbę przyjęć lub do kardiologa, szczególnie jeżeli pojawił się znikąd i promieniuje. Ze względu na dzień tygodnia polecam izbę przyjęć. Zabrać z sobą oczywiści posiadaną dokumentację lekarską i zapas leków na czas ewentualnej hospitalizacji. Ograniczyć wysiłek jeżeli podczas wysiłku mocniej boli.
napisał/a: Anna35 2016-10-08 00:37
Proszę dać znać tu lub na PW, co napisano w wypisie na izbie przyjęć, czy przyjęto na oddział i co zdiagnozowano. Tak jak czytam Pani posty - miały miejsce też jakieś problemy z węzłami chłonnymi (stan zapalny?). To oznacza, że ból może brać się z innego narządu, jednak z uwagi na ważność organu jakim jest serce, fakt migotania przedsionków, należy pilnie wykluczyć inną chorobę serca niż WPW, umiarowić pracę przedsionków (kardiowersja) lub gdy jest to niemożliwe - podać leki przeciwkrzepliwe w odpowiednim protokole (lek będzie zmieniany 1 lub 2 razy).

Niemniej jeżeli rytm jest cały czas szybki i niemiarowy należy chociażby z tego powodu udać się na izbę przyjęć. Proszę koniecznie zgodnie z prawdą powiedzieć ile trwa epizod - ma to kluczową rolę w postępowaniu przy migotaniu przedsionków. Jeżeli Pani nie wie, a jest to kilka dni powiedzieć przybliżony czas. Pokazać też EKG z WPW aby wiedzieli czego Pani podać nie wolno.

Gdy problem bólów się wyjaśni i ból ustąpi dodatkowo rozważyć wspomnianą ablację szybkiej drogi przewodzenia, wcześniej zalecane jest wykonanie nieinwazyjnego Holtera EKG - zarejestruje on też inne możliwe zaburzenia, których Pani nie czuje. Ablacja to zabieg który usuwa przyczynę tej groźnej wrodzonej choroby (WPW), a nie leczy objawy. Chorobę ma Pani od urodzenia.

Co do ablacji migotania przedsionków - też da się to zrobić, jednak skuteczność jest dużo mniejsza i kilkakrotnie większe ryzyko groźnych powikłań w stosunku do ablacji WPW.