zespół ruchliwych nóg-ktoś coś wie?

napisał/a: kajka99 2007-03-15 19:34
Kiedyś tylko w 1 gazecie przeczytałam to określenie schorzenia, które mnie prześladuje. Nie moge nic znależć na ten temat. Może wydawać sie to błahe, ale tak nie jest. Polega to na przemożnym, nie do przezwyciężenia przymusie ruszania kończynami w momencie, kiedy chce zasnąć, trwa to tylko w pozycji leżącej, ale dosyć długo. Jest to bardzo uciążliwe, denerwujace mnie i męża , nie pozwala na zaśniecie ( a i tak mam kłopoty ze spaniem). Czy ktoś cos o tym słyszał? Jaka jest przyczyna i jak moźna to leczyć?
Bardzo prosze o informacje
napisał/a: klapouszek2 2007-03-15 22:51
RLS - zespół niespokojnych nóg. Jak dotąd nie ustalono jednoznacznie przyczyn wywołujących chorobę . Jedna z hipotez dostrzega ją w genetycznym defekcie "obrotu" żelazem w organizmie. Inna wskazuje na niedobór dopaminy, neuroprzekaźnika pośredniczącego w komunikacji między komórkami nerwowymi, której właściwy poziom gwarantuje płynność i celowość naszych ruchów. Zauważono także, że zespół niespokojnych nóg często jest wynikiem innej choroby, m.in.: niedokrwistości, niewydolności nerek, niedoczynności tarczycy lub cukrzycy. Warto też wspomnieć, że objawy RLS może nasilać przyjmowanie niektórych leków, również tych dostępnych bez recepty. Należą do nich: środki przeciwwymiotne, przeciwpadaczkowe, uspokajające, a nawet... zwykłe preparaty na przeziębienie lub alergię.
Leczenie farmakologiczne łagodzi jedynie jego objawy. Opiera się głównie na stosowaniu lewodopy oraz antagonistów dopaminy, preparatów używanych w leczeniu choroby Parkinsona, jak również leków uspokajających, przeciwbólowych i przeciwdrgawkowych. Cierpiącym na RLS pomaga także ustalenie odpowiedniej diety bogatej w żelazo, potas, magnez, wapń oraz witaminę B6, B12 i E. Ponadto przykrym dolegliwościom zapobiec może spanie na boku z jaśkiem między kolanami, gorąca kąpiel przed snem, ćwiczenia połączone z masażem i zimnymi okładami łydek. Nie zaszkodzi również zmiana codziennych przyzwyczajeń. Wczesne pobudki o podobnych porach, unikanie alkoholu, nikotyny i kofeiny są bezcenne nie tylko w walce z RLS. więcej np. na http://www.niespokojnenogi.pl