Zespół objawów neurologicznych + inne

napisał/a: specialpiotr 2014-05-24 20:02
Witam!

Krótki przypadek osoby.
Mężczyzna, 24 lata, 175cm / 65kg, bez przebiegu poważniejszych chorób w życiu.

Miesiąc wcześniej pacjent przechodził zapelenie zatok. Zastosowano KLARMIN 500mg.
Towarzyszyło temu: bóle głowy, w okolicach oczu, drętwienie twarzy, osłabienie.

Po 10-dniowym leczeniu pacjent doszedł do siebie, ale... przez miesiąć męczyz się z różnymi stanami.
Wciąż utrzymujące się napadowe bóle głowy, osłabienie, drętwienie ręki, mrowienie, odczuwalne drętwienie w okol. twarzy.

Kilka dni temu pacjent skarżył się na bóle głowy, miał objaty typowe dla migreny: bóle głowy, oczu, światłowstręt, zawroty głowy, splątanie, brak apetytu.
Dostał skierowanie na SOR. Wkonano kilka badań + konsultacje z neurologiem, chorób zakaźnych, okulistą.

Wyniki badań:

EKG - OK
ciśnienie - OK
temp. ciała - OK

Morfologia krwi z pełnym zróżnicowaniem granulocytów:

limfocyty: 1,00 10'3/ul [0,80-4,00]
monocyty: 0,42 10'3/ul [0,16-0,80]
neutrocyty: 1,63 10'3/ul [2,40- (poniżej)
eozynocyty: 0,02 10'3/ul [0,04-0,30] (poniżej)
bazocyty: 0,02 10'3/ul [L - w granicach wariantu anatomicznego.
Niewielkie poszerzenie szerokości układu komorowego - cechy niewielkiego zaniku podkorowego.
Polipowate, niewielkie pogrubienie błony śluzówki zatok szczękowych.
Lewowypukłe skrzywienie przegrody nosa.

---------------------------------------------------------------

Nie wiem co sądziś po tym opisie. W sumie nic strasznego tu nie widzę. badanie krwi wykonane pod jedzeniu, więc pewne odstępsa mogą wystepować.

Co zatem?

Czy można mówić o nerwicy?
napisał/a: joannanr1 2014-05-25 12:38
Podejrzewam , że lekarze zapytali o ukąszenie przez kleszcza w przeszłości?
napisał/a: specialpiotr 2014-05-25 21:20
Pacjent nigdy nie zaobserwował ukąszenia kleszcza, ani tym bardziej rumienia, rumienia wędrującego.
Osoba była badana przez zakaźnika i nie podejrzewał boreliozy.

Rzeczywiście pomyślałem również o ewentualnych powikłaniach po ukąszeniu, ale pacjent nie ma podwyższonej temperatury.
Zdarza się potliwość nocą lub za dnia, ale bez wzrostu ciepłoty ciała (podobnie jak przy stresie).
Z objawów widocznych, to mrowienie, drętwienie twarzy (wykluczone idiopatyczne porażenie nerwu twarzowego), słabnięcie w nogach, bóle głowy.

Jeśli pójdziemy w kierunku boleriozy / ukąszenia, to jedynie zostaje nam punkcja lędźwiowa?
napisał/a: specialpiotr 2014-05-25 22:05
W dniu dzisiejszym doszły małe krostki na ciele w okolicy tułowania, kończyn górnych i dolnych.

Wygląda to jednak na tzw. potówkę, co możę być spowodowane kilkudniowym poceniem się pacjenta wcześniej.
napisał/a: joannanr1 2014-05-26 10:53
Borelioza to tylko jedna z możliwych przyczyn objawów.Celem wykluczenia zarażenia wystarczy badanie krwi dobrym testem np Western Blot KKI .Wiele osób chorujących na boreliozę nie pamięta ukąszenia kleszcza i rumienia więc nie można takiej ewentualności wykluczyć , pozdrawiam
napisał/a: ewel86 2014-08-28 21:08
mnie np. test elisa nic nie wykrył a biorezonans na który zapisałam się do lalba vita pokazał chorobę....
napisał/a: karolajn911 2014-09-03 21:30
ja bym zrobiła normalnie reoznans. a test elisa jest niemiarodajny.
mnie tam interesuja polipy w zatoce to sie leczy. nerwica tez moze byc PRZY NERWICY CHORUJE CALE CIALO.