Zespół Jelita Drażliwego

napisał/a: chory95 2013-04-11 20:24
Witam jestem chłopakiem mam 18 lat, około 20 miesięcy temu wykryto u mnie zespół jelita drażliwego przez ten czas miałem około 7 wizyt u lekarza dostałem leki (Debretin, Magnefar), które przyjmowałem przez jakiś czas, pomagały i nawet choroba zaczęła ustawać. Niestety.. od około 3 miesięcy choroba znów atakuje, zacząłem przyjmować poprzednie leki, niestety nie pomagają. Bardzo martwi mnie to, że przez tydzień potrafię wypróżnić się 2 razy (w niewielkich ilościach), oczywiście mam ciągłe wzdęcia. Bywa również tak, że nie dam rady wypróżnić się przez 3-4 dni (ciągłe zaparcia), a nagle doświadczam okropnych bólów brzucha i biegunki która towarzyszy mi praktycznie cały dzień, wypróżniam się w niewielkich ilościach - nie mogę normalnie funkcjonować. Często bywa również tak, że gdy śpię budzi mnie potworny ból brzucha (chodź przedtem go nie czułem), któremu towarzyszy biegunka i wzdęcia. Nie wiem czy jest sens odwiedzać znów lekarza (mam wrażenie, że ma mnie już dosyć, i zleca mi te same badania (kał,mocz), lub wypisuje te same leki (których nazwy wymieniłem wyżej.
Proszę o jakiekolwiek wypowiedzi i pomoc z waszej strony, i dziękuję.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2013-04-11 20:43
Witam,
Przy wyżej wymienionych schorzeniach, kluczową rolę odgrywa prawidłowa dieta.
Należy unikać tłustych potraw, obserwować swój układ pokarmowy jak toleruje nabiał, produkty o wysokiej zawartości błonnika - czyli pełnoziarniste.
Opisz swoje odżywianie w ciągu dnia z uwzględnieniem napojów(jeżeli spożywasz napoje gazowane to radzę zrezygnować z nich)
Trochę informacji na temat odżywiania oraz IBS:

http://commed.polki.pl/zespol-jelita-drazliwego-ibs-leczenie-profilaktyka-vt78079.html

http://uklad-pokarmowy.wieszjak.polki.pl/zespol-jelita-drazliwego
Pozdrawiam
napisał/a: chory95 2013-04-11 21:12
Dzięki za szybką odpowiedź. Błonnik, no właśnie mało go w moim jadłospisie. Ogólnie dzień wygląda tak, że z rana jem 1-2 kanapki z mięsem, na obiad kotlet, i bardzo często ziemniaki/ rzadziej makarony, ryż, zupę jem może raz na tydzień, kolacja to też kanapki, czasami jakieś parówki, kiełbasa. Napojów gazowanych nie piję praktycznie w ogóle, najczęściej piję herbatę do 6 filiżanek dziennie.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2013-04-11 21:23
chory95 napisal(a):Dzięki za szybką odpowiedź. Błonnik, no właśnie mało go w moim jadłospisie. Ogólnie dzień wygląda tak, że z rana jem 1-2 kanapki z mięsem, na obiad kotlet, i bardzo często ziemniaki/ rzadziej makarony, ryż, zupę jem może raz na tydzień, kolacja to też kanapki, czasami jakieś parówki, kiełbasa. Napojów gazowanych nie piję praktycznie w ogóle, najczęściej piję herbatę do 6 filiżanek dziennie.

Spróbuj sobie w miarę możliwości, włączyć do jadłospisu następujące produkty:
- Pieczywo żytnie pełnoziarniste
- Kasza jaglana
- Ryż paraboliczny - ale tutaj uważaj z ilością ponieważ powoduje wzdęcia
Generalnie, pieczywo nie jest dobrze tolerowane u osób z zespołem jelita drażliwego.
Przesyłam Ci mój przykładowy schemat odżywiania w ciągu dnia:
1. 100g Kaszy kukurydzianej + 3 jajka + 15ml oliwy + Debutir+Taninal
2. 125g Kaszy jaglanej + 150g indyka + 20ml oliwy + Brokuły 100g
3. 125g Kaszy jaglanej + 150g indyka + 20ml oliwy + Brokuły 100g

4. Vitargo 30g + Extensor 40g + 10g kreatyny + L-glutamina 3g + 5g cynamonu
5. 125g Kaszy jaglanej lub Ryż paraboliczny + 150g indyka + 20 ml oliwy + Brokuły 100g + Debutir
6. Izolat białka 30g + 10ml oliwy


W mojej diecie są suplementy jak węglowodany(Vitargo), Odżywki białkowe(Extensor bez laktozy, Izolat białka) ze względu na przygotowania do zawodów. Oczywiście u Ciebie nie potrzeba tyle węglowodanów, białka, tłuszczy, aczkolwiek wyżej wymieniony jadłospis nie przysparza problemów gastrologicznych. Nabiał jeżeli włączam do jadłospisu to wybieram ser żółty z niską zawartością tłuszczu(pytam w supermarketach). Z jajkami należy uważać, często powodują wzdęcia i może wystąpić reakcja uczuleniowa na białko jajek. W ciągu dnia piję ok 4,5l płynów - większość to woda niegazowana.

Pozdrawiam
napisał/a: Adencja 2013-04-12 14:48
Też mam ZJD. Poradzę Ci unikać skrobii, nawet zdrowy organizm nie jest w stanie sobie z nią poradzić, zalega w jelitach i fermentuje, stąd wzdęcia i gazy, itp. Zaopatrz się w sok z aloesu. Na te przypadłość jak miód na serce. Olejek miętowy w koapsółkach (olejek rozluźnia jelita, uwalnia od bólu, 30-60 min przed posiłkiem). Unikaj jabłek, twardych gruszek, itp. Staraj się jeść w spkoju i ciszy, powoli. Staraj się ćwiczyć coś regularnie - rower, pływanie,itp. Ważny jest też relaks (ZJD ma silne podłoże psychiczne). Co do błonnika jedz zwłaszcza błonnik rozpuszczalny, tzw. pektyny. Inny rodzaj błonnika może okazać się dodatkowym obciążeniem dla Twoich jelit (nie każdy rodzaj błonnika jest dobry, np. produkty pełnoziarniste mogą okazać się nie do strawienia dla wrażliwego jelita). Ja zaczynam uczęszczać na jogę (podobno pomaga, redukuje stres, napięcie, wspomaga układ trwienny).
Mam nadzieję, że Ci się polepszy :)
napisał/a: jabadabadipdip 2013-04-12 15:51
Kisiel: kasza jaglana to nie najlepszy pomysł dla autora... podrażnia jelita, jaglaną daje się psu. Ludzie jedzą gryczaną.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2013-04-12 17:24
jabadabadipdip napisal(a):Kisiel: kasza jaglana to nie najlepszy pomysł dla autora... podrażnia jelita, jaglaną daje się psu. Ludzie jedzą gryczaną.

A skąd to wnioskujesz że podrażnia? W moim przypadku po operacji jelit sprawdza się znakomicie. Gryczana bardziej powoduje problemy trawienne: raz że ma wyższy indeks glikemiczny i dwa to zakwasza trochę organizm, często pojawiają się bóle w jelitach oraz przelewanie się treści pokarmowej w jelicie cienkim.
Piszę jak jest w praktyce a przetestowałem dużo już produktów.

Pozdrawiam
napisał/a: jabadabadipdip 2013-04-13 10:38
kazdy jest inny i moze Tobie ona dobrze robi, ale od wielu ludzi slyszalem ze nie trawia jaglanej... ja rowniez... mam wlasnie takie przelewania w jelitach jak u Ciebie po gryczanej. Poza tym jaglana jest tansza, co tez o czyms swiadczy.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2013-04-13 13:55
jabadabadipdip napisal(a):kazdy jest inny i moze Tobie ona dobrze robi, ale od wielu ludzi slyszalem ze nie trawia jaglanej... ja rowniez... mam wlasnie takie przelewania w jelitach jak u Ciebie po gryczanej. Poza tym jaglana jest tansza, co tez o czyms swiadczy.

Mam pod opieką trenerską kilka osób i nie narzekają na kaszę jaglaną. Ceny kaszy jaglanej zawierają się od 2,7-7zł także suma, sumarum. Każdy dobiera produkty pod swój organizm.

Pozdrawiam
napisał/a: Ventussi 2013-04-14 14:14
Nie pierwszy raz widzę, jak ktoś poleca kaszę jaglaną, więc coś w tym musi być. Sam mam IBS i co prawda tej kaszy jeszcze nie próbowałem, natomiast kasza gryczana jest u mnie na czarnej liście. Jest wiele produktów, które wywołują u mnie gazy, podczas gdy tych wywołujących rozwolnienie jest w moim wypadku relatywnie mało - kasza gryczana zalicza się do tej drugiej grupy. To, co u mnie wywołuje mogłoby nosić miano katastrofy. Dla mnie produkt absolutnie zakazany. Nawet po szklance mleka nie mam takiej rewolucji.

@Kisiel
Nie szkodzą Ci brokuły? U mnie razem z kalafiorem są na czarnej liście. Ich zjedzenie to dla mnie podobna katastrofa, co kaszy gryczanej.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2013-04-15 00:01
Ventussi napisal(a):Nie pierwszy raz widzę, jak ktoś poleca kaszę jaglaną, więc coś w tym musi być. Sam mam IBS i co prawda tej kaszy jeszcze nie próbowałem, natomiast kasza gryczana jest u mnie na czarnej liście. Jest wiele produktów, które wywołują u mnie gazy, podczas gdy tych wywołujących rozwolnienie jest w moim wypadku relatywnie mało - kasza gryczana zalicza się do tej drugiej grupy. To, co u mnie wywołuje mogłoby nosić miano katastrofy. Dla mnie produkt absolutnie zakazany. Nawet po szklance mleka nie mam takiej rewolucji.

@Kisiel
Nie szkodzą Ci brokuły? U mnie razem z kalafiorem są na czarnej liście. Ich zjedzenie to dla mnie podobna katastrofa, co kaszy gryczanej.

Brokuły mi nie szkodzą, używam je w celu alkalizacji organizmu. Spożywam dużo białka ponieważ mam zaburzenie wchłaniania. Dawniej gdy nie spożywałem warzyw, często dochodziło do zakwaszenia organizmu.


Pozdrawiam
napisał/a: Goska444 2014-03-01 12:24
Ja mam od trzech lat zespół jelita drażliwego. Miałam straszne problemy z zaparciami. Zastosowałam te sposoby i udało się trochę złagodzić objawy http://zaparcia.dozdrowia.com