Zespół jelita drażliwego

napisał/a: Dorota1983 2007-10-27 20:25
Lekarz powiedział mi że cierpię na zespół jelita drażliwego ale do końca nie wiem co to jest. Mam tylko sie nie denerwować ( łatwo powiedzieć) i odpowiednio dobierać pokarmy.
od kilku lat cierpię na bóle w podbrzuszu (silne bóle i skurcze, wzdęcia, biegunki i zaparcia na przemian). USG brzucha nic nie wykazało. Dostałam Duspatalin retard i jest trochę lepiej. Proszę o jakiekolwiek informacje. Dziękuje.
napisał/a: Teodor M 2007-10-27 21:18
Zespół jelita drażliwego (IBS) jest chorobą czynnościową jelit. W necie znajdziesz dużo informacji na ten temat Jest nawet osobne forum ludzi z tą przypadłością. Wystarczy wpisać w Googlach "zespół jelita drażliwego" lub "IBS".

Co do diagnozy lekarza, to jeżeli postawił ją wyłącznie na podstawie USG, to moim zdaniem poszedł na skróty. Bo IBS diagnozuje się poprzez wykluczenie innych możliwych chorób jelit, a podobne objawy mogą dawać np. zakażenia bakteryjne, grzybicze, pasożytnicze, oraz już poważniejsze np. nieswoiste zapalenia jelit. Ale to trzeba właśnie zbadać. A więc badania kału na krew utajoną, na pasożyty i na posiew a potem najlepiej zrobić kolonoskopię. Z doświadczenia wiem, że lekarze często tych badań nie robią i wszystko tłumaczą IBS-em. A ludzie chodzą latami niezdiagnozowani właściwie. Sposób na to jest taki, że trzeba znaleźć dobrego gastroenterologa, który po kolei poprzez odpowiednie badania wykluczy inne możliwe powody takich objawów. Dopiero jeżeli te badania niczego nie wykażą, można mówić o IBS.
napisał/a: lechito1986 2007-11-18 12:40
witam.wiem co czujesz Cierpie na bardzo podobna dolegliwosc okolo rok czasu i oczywiscie lekarze nie widza co to jest...... ja natomiast mialem robione takie badania jak gastroskopia,usg brzucha 4 razy,kal-krew utajona i- nic! stosowalem tez diete(dania lekkostrawne) okolo 1,5 miesica czasu lecz roznicy nie zauwazylem, nie wspomne juz o ilosci lekow jakie bralem przez ten rok i tez nic..... Ja mysle ze diagnoza o zespole jelita drazliwego to diagnoza na odczepke.moj znajomy mial ta dolegliwosc,dostal leki i przeszlo mu po dwoch tygodniach.
jesli ktos wie jak mozna temu zaradzic PROSZE O POMOC!pozdro
napisał/a: iza1138 2007-11-28 20:11
lechito1986 napisal(a):witam.wiem co czujesz Cierpie na bardzo podobna dolegliwosc okolo rok czasu i oczywiscie lekarze nie widza co to jest...... ja natomiast mialem robione takie badania jak gastroskopia,usg brzucha 4 razy,kal-krew utajona i- nic! stosowalem tez diete(dania lekkostrawne) okolo 1,5 miesica czasu lecz roznicy nie zauwazylem, nie wspomne juz o ilosci lekow jakie bralem przez ten rok i tez nic..... Ja mysle ze diagnoza o zespole jelita drazliwego to diagnoza na odczepke.moj znajomy mial ta dolegliwosc,dostal leki i przeszlo mu po dwoch tygodniacsli ktos wie jak mozna temu zaradzic PROSZE O POMOC!pozdro
ja tez choroje na ibs lekarstwo ktore mi bardzo pomaga to debridat no i djeta jedzenie lekkostrawne jest to choroba na tle nerwowym ujawnia sie dopiero po jakims czasie od wydarzenia stresujacego
napisał/a: robert271 2007-11-30 22:33
Cześc
Choruję na to już z pięć lat . Na początku było fatalnie . Ganiałem do ubikacji po 6 razy dziennie a nawet więcej . Rozwolnień dostawałem takich , że aż gorąco mi się robiło .
Najlepiej od razu stwierdzić co można jeść a co szkodzi , chociaż z tą chorobą jest tak ,że dzisiaj możesz się czymś objadać do woli , a innym razem nawet nie zdążysz dokończyć i już musisz biec do wc . Na ulżenie lekarz powinien przepisać sulfasylazynę , a po zakończeniu powinno się brać debridat dodatkowo pić siemie lniane . Może przejść nawet na dłuższy czas . Ja mam teraz słabe oznaki tej choroby (czasami) , ale to tak jakby jej nie było .Radzę się też odważyć i bez żadnego wstydu zrobić sobie kolonoskopie .Już robiłem trzy razy i najgorszy jest pierwszy raz , teraz to pestka nawet można pożartować w czasie badań i obejrzeć się od wewnątrz.Badanie można robić co trzy - pięć lat . Pozdrawiam
napisał/a: krzychu1212 2007-12-10 22:33
Witam wszystkich!
Od ponad roku dokucza mi ból środkowej części brzucha. Boli cały czas, od rana do wieczora. Czuję się tak, jakbym miał pełen żołądek powietrza, czasem dochodzi to tego ostry, piekący ból. Ostatnio jest coraz gorzej. Bardzo ciężko mi się zasypia, leżę nawet 2 godziny, zanim zasnę, a o wstawaniu lepiej nie mówić. Leczyłem się prywatnie u dobrego gastrologa, przyjąłem kilka różnych rodzajów leków, zrobiłem gastroskopię, badania krwi, moczu, kału, USG jamy brzusznej, badania na Helicobacter Pyroli i nic nie wykryło. Byłem nawet u psychiatry (z inicjatywy gastrologa - podejrzewał, że ten ból może być na tle nerwowym). Przez miesiąc zażywałem Lexotan i Sulpiryd, ale te leki również nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Pozostaje mi wierzyć, że ten ból mnie kiedyś opuści...
napisał/a: stinkydragon 2008-05-24 20:20
Zespół Jelita Drażliwego spędza mi sen z oczu już od conajmniej 3 lat. Powiem wam, że przyjmowałam wiele preparatów, które rzekomo miały pomóc, a nie pomogły lub pomagały, ale na krótko.

Obecnie jestem pod opieką spcjalisty zzagranicy. Powiem wam jedno - nie ma porównania w podejściu do pacjenta między Polskim lekarzem a zzagranicy. Pomimo, że mówi się, że mamy świtnych specjalistów w kraju - moim skromnym zdaniem, uważam że daleko im jeszcze do specjalistów z zachodu.

Do dziś walczę ze schymatycznym podejściem do pacjenta przez, które często osoby z rozpoznanym IBS są źle diagnozowane. Zła diagnoza wychodzi niestety na światło dzienne zazwyczaj po kilku latach męczenia się z domniemanym Zespołem Jelita Drażliwego.

www.stinkydragon.blog.pl

Zapraszam do korespondencji.

stinkydragon
napisał/a: domi1_231 2008-06-24 13:14
Odczuwam głód i jakieś niedożywienie po jedzeniu pokarmów, które jem jakiś czas. Niekiedy też zsie mnie z żołądka. Stale muszę kombinować. Lepiej się czuję, jak nie jem. Mam też inne problemy zdrowotne: m. in. Alergię, Problemy z Wątrobą/Zastuj Zółci, Zaburzenia Funkcji Tarczycy, Przewlekłe Zapalenie Śluzówki Żołądka i Dwunastnicy, Grzybicę, Lamblie, Piasek w Nerkach i Niedożywienie. Ale w grudniu miałam też Nadżerki w Przewodzie Pokarmowym i po diecie, którą mi zaleciła lekarka pół rocznej, mam takie reakcje na pokarmy, wcześniej stosowałam dietę przeciwgrzybiczą. Chyba za dużo tych diet i ograniczeń żywieniowych. Ale zastanawia mnie, czy te odczucie głodu po jedzeniu tych samych pokarmów przez jakiś czas, moze mieć związek z IBS?
napisał/a: Łoś 2008-07-03 16:03
U mnie też zdiagnozowano zespół jelita drażliwego po ok. 5 latach "badań". Cudzysłów, bo odpowiedniejszym słowem byłoby "zbywań". Ostatnio lekarz z uśmiechem na ustach powiedział mi, że nic mi nie jest, bo to tylko IBS. Wszystkim tym, którzy nie mieli do czynienia z tym zespołem otwarcie przekazuję, że Z TYM NIE DA SIĘ NORMALNIE ŻYĆ! Samopoczucie jest tak potwornie złe, że człowiek nie jest w stanie zająć się niczym, nic przemyśleć czy przedsięwziąć, bo cały czas myśli się o tym bólu. Oczywiście próbuję żyć normalnie, ale na próbach zwykle się kończy. Nic nie cieszy, nie potrafię się zrelaksować, a dietę stosuję i jem naprawdę zdrowo. Różni ludzie z IBS mają pewnie różne natężenia tychże objawów, ja niestety swoje oceniam na bardzo silne. Nie potrafię już normalnie rozmawiać z ludźmi, jestem wiecznie rozdrażniony, zmęczony i mam wszystko gdzieś. Diagnozę postawiono mi BEZ badań, ale sam czuję, że to to. Uwierzcie mi - wolałbym nawet, by był to rak... cokolwiek, co dawałoby nadzieję na wyleczenie.
napisał/a: Teodor M 2008-07-03 17:58
singsong napisal(a):Diagnozę postawiono mi BEZ badań, ale sam czuję, że to to. Uwierzcie mi - wolałbym nawet, by był to rak... cokolwiek, co dawałoby nadzieję na wyleczenie.

Tak się składa, że wiem jak się można czuć, kiedy chore są jelita. Czytałem też w innych wątkach, że masz jeszcze inne problemy zdrowotne. To co mogę Ci doradzić, to nie przyjmuj za lekarzami, że masz IBS, jeżeli nie zrobiono Ci żadnych badań, aby wykluczyć inne choroby. Tego nie można samemu wyczuć, że to jest właśnie to. Są też inne choroby jelit jak colitis ulcerosa lub nawet całego przewodu pokarmowego jak np. Crohn, które na dzisiaj też są nieuleczalne, ale jeżeli dobrze się je zdiagnozuje i wprowadzi odpowiednie leczenie, to można wejść w wieloletnią remisję, kiedy praktycznie choroba prawie że wcale w niczym nie ogranicza. Tylko że trzeba zrobić odpowiednie badania. Nie ma badania, które by potwierdzało IBS, ale są badania, które wykrywają lub wykluczają inne choroby jelit. I dopiero po przebadaniu całego układu pokarmowego, jeżeli nic innego się nie znajdzie, to można przyjąć, że to jest IBS. Więc musisz znaleźć dobrego specjalistę gastroenterologa, który zrobi po kolei konieczne badania - kał na wszystkie możliwe choroby, kolonoskopię z wycinkami, gastroskopię, enteroklizę itd. Pierwsze co dyskwalifikuje lekarza, to jeżeli mówi że ktoś ma IBS, bez zrobienia koniecznych badań.

Pozdrawiam
napisał/a: Łoś 2008-07-03 18:31
Problem śluzu naprawdę już mnie tak nie martwi jak kiedyś, bo bóle brzucha wzięły górę. Czuję absolutne wypalenie psychiczne przez tę całą sytuację. Dzięki za rady - na pewno wykonam te badania. Gastroskopię robiłem już wcześniej, wyszły przy niej jedynie reakcje refluksowe i jakieś drobne nadżerki. Badania kału wykonam w najbliższym czasie. Co do lekarzy - nie mam słów. Kiedy wchodzisz na NFZ do gabinetu już na starcie czujesz atmosferę pt. "spadaj". Jakie to przemiłe ^^ Zapytam jednak i tutaj: czy ktoś spotkał się z połączeniem objawów żołądkowych (bóle brzucha praktycznie 24h, bywają BARDZO silne) z zalegającym śluzem? Dodam tylko coś, co zauważyłem: kiedy czuję np. ścisk w krtani lub uczucie zgagopodobne, wyplucie śluzu (przy takich bólach są to gęste, obrzydliwe, często śmierdzące gule - przepraszam za dosłowność) powoduje ustąpienie bólu na jakiś czas. Może warto dać do badań taki śluz?
napisał/a: krzys.toxic 2008-07-04 23:12
witam mam 21 lat.. od kilku bo od około 4 lat mam problem z.. bólami brzucha, wzdęty brzuch, częste gazy (wonne lub bezwonne) biegunki raz na jakiś czas i cały czas luźny stolec z którego ciężko się wypróżnić, w tym momencie doszły do tego jeszcze hemoroidy. Kiedyś leczyłem się i było wszystko ok ale teraz znów pojawił się ten problem. próbowałem się też jakoś leczyć by zapobiec nieodpowiedniemu wypróżnianiu, jednak jak brałem leki to potrafiłem nawet i po kilku dniach zajrzeć do toalety. Czy ktos możze coś pomóc? Będe naprawde wdzięczny bo to jest coraz mniej komfortowe....