Zespół jelita drażliwego -leki nie pomagają.

napisał/a: beatkaf-67 2016-11-23 17:22
Witam serdecznie,wiele razy uzyskałam pomoc i poradę na forum.Dzisiaj piszę w związku z dolegliwościami 19-letniej córki.Zaczęło się od zatrucia lub jelitówki w końcu sierpnia.Wymioty i lekka biegunka wieczorem ,na drugi dzień powoli dolegliwości mijały,ale pozostał ból brzucha ,nie jakiś bardzo silny ,ale odczuwalny.Wobec tego zaczęłyśmy badania morfologia,mocz,helicobacter,krew w kale,próby wątrobowe,enzymy trzustkowe,usg brzucha ,ginekolog.wszystko ok.Wobec tego wizyta u gastrologa.Pan doktor po zachowaniu córki nerwowym i płaczliwym ,obejrzeniu wyników i badaniu brzucha stwierdził zespół jelita drażliwego.Od początku października brała debretin,debutir,sulpiryd,doraźnie meteospazmyl.Już myślałyśmy ,że będzie lepiej,w ub.tygodniu w ogóle nie narzekała na dolegliwości.Dokuczają jej wzdęcia i bóle brzucha,nie ma biegunek ,zaparć ,nudności i wymiotów,wypróżnienia w normie.W tym tygodniu jest gorzej.Ból przeszkadza w nauce ,co sprawia że denerwuję się ,że nie zdąży się nauczyć na kartkówkę czy kolokwium.I tak w kółko.Z powodu stresu zaczęły wypadać jej włosy ,do tego zdwojona pewnie tęsknota za domem i pewnie te bóle i wzdęcia mimo brania meteospasmylu 3*1 za zgodą pana doktora.Myślę już o jakimś terapeucie.Proszę o poradę, nie oczekuję cudownego środka ,ale może ktoś z własnego doświadczenia da jakąś wskazówkę.Pozdrawiam.Beata
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2016-11-24 00:50
Witam

Stwierdzenie zespołu jelita drażliwego bez testów na Candidę, alergii pokarmowej jest brakiem kompetencji osób wykonujących swój zawód. ZJD stało się bardzo popularnym schorzeniem wśród lekarzy, czego efektem jest namawianie pacjenta na branie różnych leków oraz suplementów diety. Problem polega na tym aby lekarze napędzali biznes farmacji. Farmacja tylko tuszuje zaistniałe problemy a przypadłość gastrologiczna jest powiązana z tym co jemy oraz układem hormonalnym jakim jest Tarczyca.
Ze swojej strony mogę zalecić:
- Zrobienie testów na nietolerancję laktozy, kazeiny, glutenu
- Badanie w celu diagnozy grzybicy(Candida albicans)
- Gastroskopia w celu określenia stanu błony śluzowej żołądka oraz dwunastnicy
- Wykonanie badań tarczycy TSH, FT3, FT4, przeciwciała AntyTg oraz AntyTPO

Przy problemach tarczycy jakim jest podwyższony poziom przeciwciał, związana jest nietolerancja glutenu oraz laktozy, czego efektem są dolegliwości ze strony u. pokarmowego.

Bóle brzucha często są powodowane również nerwobólami żołądka. Często mam do czynienia z takimi przypadkami.
Lecz diagnozy nie można postawić bez dokładnego wywiadu oraz kompleksu stosownych badań.

Pozdrawiam
napisał/a: beatkaf-67 2016-11-30 18:59
Witam serdecznie,bardzo dziękuję za informację.Zrobiłyśmy morfologię ,badania tarczycy- te są w normie ,czekamy na candidę wynik powinien być jutro .Dzisiaj byłam z wynikami u lekarza pierwszego kontaktu.Pani doktor powiedziała:zbyt szybko gastrolodzy stwierdzają ZJD.Niestety ma ograniczone możliwości ,jeśli chodzi o zlecanie badań.Proszę mi podpowiedzieć jakie badania mogę jeszcze zrobić.Kilka dni córka nie narzekała na ból i wzdęcia ,wczoraj wieczór i dziś caly dzień dokucza jej ból. U córki zaczęły się te bóle po silnym zatruciu na obozie letnim w ciągu 19 lat życia było to jej drugie zatrucie,nigdy nie narzekała na dolegliwości ze strony układu pokarmowego.Czy to może być jakaś bakteria?Pasożyty?W nocy śpi ból jej nie wybudza ,w ciągu dnia jest różnie ,są dni ,że prawie nie czuje bólu ,są takie ,że ból uniemożliwia jej koncentrację na zajęciach .
Pozdrawiam.Beata
napisał/a: mila55 2016-12-17 18:58
Mi również gastrolog prawdopodobnie stwierdził zespół jelita drażliwego ale nie zlecił części z wymienianych badań. Chyba zrobię je na własną rękę i po konsultację udam się do kogoś innego.
napisał/a: jary1949 2016-12-29 01:16
Do pani beaty67 // NIGDY nie jest za późno ale proponowałbym sprawdzić równowagę zasadowo kwasową organizmu.Wyrównanie poziomu kwaśności naszego organizmu jest kwestią zasadniczą . Nadmierna kwaśność jest przyczyną bardzo wielu chorób i często prowadzi do kancerogennych komplikacji.Jeśli jest to ZJD , to ta przypadłość jeszcze na dzień dzisiejszy jest niewyleczalna - trzeba nauczyć się z tym żyć.