Zespół jelita drażliwego - kto się męczy?

napisał/a: AniaWadol 2014-12-06 15:30
Witam. Mecze sie z moimi dolegliwosciami jelitowo - zoladkowymi kilka miesiecy. Ostatnio wybralam sie do gastrologa , ktory stwierdzil na podstawie moich objawow zespol jelita drazliwego. Moje objawy to glownie:
-rozne kolory stolca ( raz zielony a raz jasny - zolty , pomaranczowy )
- klucia po prawej stronie brzucha ( wykluczona watroba , lekarz opukiwal to miejsce )
- sluz w stolcu
- stolec jest w miare normalnej konsystencji , jedynie kolor jest rozny.
- i taki dziwny objaw... - ledwo wstane rano z lozka , juz lece do toalety (wyproznienie jest zazwyczaj raz dziennie , wlasnie wtedy ). Co kiedys bylo niemozliwe. Zawsze korzystalam z WC po posilku.
-tluste stolce

W moim zyciu bylo ostatnio BARDZO DUZO stresu , naprawde bardzo duzo. Wiec nic dziwngo , ze chyba sobie rozregulowalam caly uklad pokarmowy. Gastrolog zasugerowal mi wizyte u psychiatry ( choruje na epizody depresyjne i nerwice ) , bo to glownie moze w duzej mierze pomoc przy IBS. Ale czy napewno ? jak sobie radzicie z tym ?
Mnie na ogol to az tak nie przeszkadza , nie mam silnych boli brzucha ani biegunek , jedynie te klucia po prawej stronie brzucha ( w linii pepka ) no i te rozno-kolorowe stolce .Lekarz stwierdzil , ze ta barwa stolca to zalegajaca zolc w zwiazku z IBS . Tego wlasnie nie moge zrozumiec , moglby ktos bardziej to mi wytlumaczyc ? co ma zalegajaca zolc do zespolu jelita drazliwego , bo mnie to bardzo martwi.

Gastrolog zasugerowal zrobienie kolonoskopii, badan w kierunku celiakii, wiec sama juz nie wiem czy te stwierdzone IBS to rzeczywiscie IBS czy cos innego , a diagnoza postawiona ot tak , poprostu zeby cos pacjetnowi powiedziec. Moze ktos mial podobne objawy do mnie i faktycznie byl to ZJD ?

(Jestem pol roku po porodzie, karmilam dziecko piersia , wtedy z tego nawalu obowiazkow malo pilam , troszke zle sie odzywialam . Czy to moglo wplynac tez na uklad pokarmowy ? zastanawiam sie czy sie odwodnilam i przez to te problemy z ta zalegajaca zolcia , z jelitami . Lekarz nic wiecej nie chcial zasugerowac tylko od razu IBS. Chcialam zaufac mu bo to ponoc bardzo dobry lekarz - dr habilitowany. Co myslicie ? ).

I kolejne juz ostatnie pytanie - czy przy IBS moze wystapic plyn w zatoce douglasa ?
napisał/a: kropladeszczu 2014-12-06 23:02
Ja też mam problemy z jelitami. Od ponad roku szukam przyczyny. Mam stwierdzone tylko nieprawidłowości we wchłanianiu jelitowym, a według lekarzy to też ZJD co jest absurdalne także rób te badania . ZJD stwierdza się po wykluczeniu wszystkich innych możliwych chorób, więc nie można postawić takiej diagnozy bez wyników badań. Stres może nasilać twoje objawy, ale nie musi to być pierwotna przyczyna dolegliwości. Z tego co czytałam w internecie widzę, że ta żółć może powodować objawy żołądkowo- jelitowe. Myślę, że najlepiej najpierw wykonać gastroskopię. Pozdrawiam.
napisał/a: AniaWadol 2014-12-07 08:21
Gastroskopie mialam robiona 2 miesiace temu - bez zarzutow. Takze jesli chodzi o gastroskopie jestem czysta.
Bedac w szpitalu mialam robione badania na wchlanianie zelaza bo mam niska ferrytyne i wchlanianie tez wyszlo bardzo dobrze, wiec o takim wchlanianiu mowimy ? Bo wtedy bralam tabletki z zelazem i mialam wlasnie robione takie badanie.
Jedna rzecz ktora mnie martwi jeszcze ze mam te tluste stolce ( w badaniu kalu wyszly pojedyncze krople tluszczu ) i troszke stracilam na wadze - ok 5kg. Takze martwie sie czy spadek wagi to wina stresu ( malo jadlam wtedy ) czy choroby , jakakolwiek by nie byla - czy to IBS czy inna.
napisał/a: kropladeszczu 2014-12-07 18:25
AniaWadol napisal(a):Gastroskopie mialam robiona 2 miesiace temu - bez zarzutow. Takze jesli chodzi o gastroskopie jestem czysta.
Bedac w szpitalu mialam robione badania na wchlanianie zelaza bo mam niska ferrytyne i wchlanianie tez wyszlo bardzo dobrze, wiec o takim wchlanianiu mowimy ? Bo wtedy bralam tabletki z zelazem i mialam wlasnie robione takie badanie.
Jedna rzecz ktora mnie martwi jeszcze ze mam te tluste stolce ( w badaniu kalu wyszly pojedyncze krople tluszczu ) i troszke stracilam na wadze - ok 5kg. Takze martwie sie czy spadek wagi to wina stresu ( malo jadlam wtedy ) czy choroby , jakakolwiek by nie byla - czy to IBS czy inna.


Chodzi mi o to, że moje jelito źle wchłania pokarm.
Ty możesz mieć co innego oczywiście dlatego nie lekceważ badań,bo nie jelito drażliwe ma takie same objawy jak wiele innych chorób. Lekarze zawsze na początku twierdzą, że to ZJD.
napisał/a: Mjk 2014-12-07 22:35
Z potwierdzeniem diagnozy IBS generalnie jest problem, sam to też przerabiam od prawie dwóch lat. Dla takiej całkowitej pewności to chyba tylko kolonoskopia, ale możesz jeszcze zrobić badania na pasożyty oraz jeszcze jest takie badanie które nazywa się ''kalprotektyna w kale'', dość rzadkie u nas, ale podobno dokładne, pozwala określić czy mamy do czynienia z IBS czy jednak z chorobą zapalną. Chociaż mnie średnio uspokoiło, bo wyszedł mi wynik niby w normie, ale baaardzo na granicy ;) Z tego co mówisz to objawy masz dosyć lekkie, więc na razie możesz te kilka badań zrobić, do tego spróbować jakąś dietę - np. wyłącz nabiał na jakiś czas. Trzeba próbować z tym jedzeniem, ale ja bym się aż tak tym nie przejmował, bo te nagłe wypróżnienie rano czy jakieś nieduże kłucia to pół biedy jeszcze, objawy nawet takiego głupiego IBSa mogą być naprawdę o wieeeeeleee gorsze ;) Skonsultuj tylko jeszcze raz te kolory stolca, bo to trochę dziwne żeby aż tak się różniły, chociaż przy przyspieszonym pasażu i ogólnej lekko zaburzonej pracy jelit to może tak się po prostu dzieje? Pzdr.
napisał/a: kropladeszczu 2014-12-08 06:56
Mjk napisal(a):Z potwierdzeniem diagnozy IBS generalnie jest problem, sam to też przerabiam od prawie dwóch lat. Dla takiej całkowitej pewności to chyba tylko kolonoskopia, ale możesz jeszcze zrobić badania na pasożyty oraz jeszcze jest takie badanie które nazywa się ''kalprotektyna w kale'', dość rzadkie u nas, ale podobno dokładne, pozwala określić czy mamy do czynienia z IBS czy jednak z chorobą zapalną. Chociaż mnie średnio uspokoiło, bo wyszedł mi wynik niby w normie, ale baaardzo na granicy ;) Z tego co mówisz to objawy masz dosyć lekkie, więc na razie możesz te kilka badań zrobić, do tego spróbować jakąś dietę - np. wyłącz nabiał na jakiś czas. Trzeba próbować z tym jedzeniem, ale ja bym się aż tak tym nie przejmował, bo te nagłe wypróżnienie rano czy jakieś nieduże kłucia to pół biedy jeszcze, objawy nawet takiego głupiego IBSa mogą być naprawdę o wieeeeeleee gorsze ;) Skonsultuj tylko jeszcze raz te kolory stolca, bo to trochę dziwne żeby aż tak się różniły, chociaż przy przyspieszonym pasażu i ogólnej lekko zaburzonej pracy jelit to może tak się po prostu dzieje? Pzdr.


A jakie leki próbowałeś ? Ja zastanawiam się nad czymś na lepsze trawienie, co o tym myślisz?
napisał/a: AniaWadol 2014-12-08 11:32
Mjk - No ogolnie nie przeszkadzaja mi te objawy , jedynie bardziej wlasnie martwia..
- Co do kolorow stolca - hmm... lekarz powiedzial ze to przez ta zolc w jelitachi tylko tyle. Biore Duspastalin Retard na IBS. I zanim zaczelam brac (biore kilka dni ) to dwa dni przed zaczeciem brania moj stolec mial normalny kolor hmm dziwne. Jedynie byl tlusty - tznn swiecacy i ten dziwny zapach , typowy chyba dla tlustych stolcow. Kurcze dziwnie o tym mi pisac hehe :) no ale moze ktos ma taki problem podobny do mnie i taki opis dokladny objawow cos pomoze. Czesto wlasnie jest albo zielony , albo jasny (pomaranczowy) albo mieszany , pol na pol . Sama nie wiem co o tym myslec. Najbardziej zastanawiaja mnie te tluste stolce ( bo mialam robione badanie kalu na resztki pokarmow to wyszly wlasnie "Pojedyncze Krople Tluszczu"...
- Co do badanie kalu na pasozyty - mialam robione , wyszlo OK.

KroplaDeszczu - a czy powiedziano Ci dlaczego zle wchlaniasz pokarm ? co moze byc przyczyna tego ? moze jakies pasozyty , candida ?
Lekarz gastrolog u ktorego bylam ma swietna opinie wsrod pacjentow , jest wykwalifikowanym lekarzem (dr habilitowany), wiec mu zaufalam ze to IBS. Ale teraz piszecie , ze te tluste stolce i ich rozne kolory przy IBS nie bardzo ? hm...
Kolonoskopii narazie zrobic nie mam jak , mimo ze mam skierowanie , bo jestem z innego miasta i musze troszke dojechac a aktualnie nie mam czym.
napisał/a: Mjk 2014-12-08 16:12
AniaWadol: Z tymi tłustymi stolcami to ja nie mam pojęcia od czego to zależy, lepiej skonsultować to z lekarzem, diagnoza takich bardziej zawiłych rzeczy przez internet to może być kiepski pomysł, szczególnie że objawy IBSa się pokrywają z poważniejszymi chorobami i potem jest mętlik w głowie ;)

kropladeszczu: Próbowałem większość - Duspatalin, Tribux, Debutir, Iberogast....jeszcze coś tam, mi to raczej nie pomagało, ale każdy inaczej reaguje. Iberogast jest na wzdęcia, trawienie i jednocześnie IBSa trochę łagodzi, możesz spróbować, to jest ziołowy specyfik.
napisał/a: kropladeszczu 2014-12-08 16:52
Mjk napisal(a):
kropladeszczu: Próbowałem większość - Duspatalin, Tribux, Debutir, Iberogast....jeszcze coś tam, mi to raczej nie pomagało, ale każdy inaczej reaguje. Iberogast jest na wzdęcia, trawienie i jednocześnie IBSa trochę łagodzi, możesz spróbować, to jest ziołowy specyfik.



No ja nie chcę brać niczego co wpływa na motorykę, bo takie leki powodowały u mnie tylko zaparcia.
Co do złego wchłaniania to żadne badanie nie wykazało przyczyny, ale wszystkich badań jeszcze nie zrobiłam, bo nie na wszystkie dają skierowania
napisał/a: AniaWadol 2014-12-09 07:35
KroplaDeszczu - A tracisz na wadze przez to ?
Ja stracilam juz prawie 5 kg lecz wlasnie nie wiem przez co , czy przez IBS czy przez stres , a moze jeszcze przez cos innego. Przy 162cm wzrostu waze 51 kg :( zle sie z tym czuje niestety. Staram sie jadac duzo , ale waga stoi w miejscu.
Mjk - jak u Ciebie z waga i IBS ?
A czy Kolonoskopia pokaze czy mamy do czynienia wlasnie z IBS ? Lekarz dal mi skierowanie tak profilaktycznie na kolo , ale sam stwierdzil ze na 90% mam zespol jelita drazliwego a kolo jest tak poprostu dla pewnosci. Wiec napewno warto ja zrobic.
napisał/a: Ell 2014-12-09 10:10
kolonoskopia pokaże, koniecznie z wycinkami.
napisał/a: Mjk 2014-12-09 15:57
AniaWadol: No waga właśnie bardzo słabo, od początku tego IBSa czyli prawie 2 lat, zjechałem dobre 15 kg w dół. Co prawda jem mniej, bo mam nawracające biegunki i siłą rzeczy takie kilkudniowe epizody na ryżu i sucharkach są dość częste, ale generalnie to i tak spory spadek, co mnie najbardziej martwi.