Zerwanie ścięgna lub wiązadła

napisał/a: Marcin2406 2009-09-19 10:24
Jak się diagnozuje , jak wyleczyć , co stosować ?
Zerwane mam ścięgno łączące duży palec w stopie z mięśniami . Po czym to stwierdzam? Nie mogę ruszać palcem , palec jest opadający.Proszę o odpowiedź
napisał/a: kordian1 2009-09-19 15:34
Samo to, że nie można ruszać palcem i jest on opadający nie musi świadczyć tylko o zerwanym ścięgnie lub więzadle, równie dobrze może to być jakieś uszkodzenie nerwu (chociaż w tym przypadku powinno występować mrowienie lub zaburzenia czucia) najpewniejsza metodą diagnostyczną jest rezonans magnetyczny, leczenie może być operacyjne (rekonstrukcja). Ewentualnie można usztywnić stopę i poczekać może się samo zrośnie, chociaż ja tego nie polecam, później mogą wyjść jakieś powikłania, wszystko zależy od tego co wyjdzie na zdjęciach w rezonansie.

Pozdrawiam
napisał/a: Marcin2406 2009-09-20 14:05
Dziękuje , początkowo występowało mrowienie i brak czucia , teraz jest już lepiej , mrowienia nie występują , palec reaguje na ból , ogólnie wszystko wiąże się ze zwichnieciem lub z skręceniem stawu skokowego i w następstwie zakrzepicy, od razu po doznanym urazie na miejscu mogłem ruszać stopa i palcem , teraz trochę ruchy stopy zanikły zapewne z powodu nie używania mięśnia przez pewien okres czasu ale teraz ćwiczę i jest poprawa. Palec podobnie był osłabiony , widoczne przy nim ściegna badź wiązadła przy zginaniu zanikły , w 2 stopie są widoczne i dość twarde , tutaj ledwo widać i są bardzo miękkie. A po jakim czasie po operacji można wrócić do sprawności i czy trzeba rehabilitować?
napisał/a: kordian1 2009-09-20 16:46
Po operacji powrót do pełnej sprawności może trwać 4-6 tyg, oczywiście po ewentualnym zabiegu jest konieczna rehabilitacja, może nie w warunkach szpitalnych ale wizyty w poradni rehabilitacyjnej będą wskazane.
Po operacji osłabiona będzie cała stopa, więc na pewno rehabilitanci z oddziału na którym się leży udziela wstępnych wskazówek jak chodzić i przez ile należy stopę odciążać.