Zerwanie MCL i prawdopodobnie ACL - co robić?

napisał/a: marko86 2016-10-13 17:35
W zeszły wtorek podczas gry w piłkę wpadł na mnie bramkarz mojej drużyny. Bardzo pechowo, trafił w kolano, pewnie doszło do przeprostu (akurat tego nie pamiętam). Karetka na SOR i ocena lekarza, że zerwałem MCL a test lachmana jest dodatni, więc uszkodzone pewnie jest też ACL.

Dzisiaj otrzymałem wynik MRI:
W przedziale przyśrodkowym
Przytorebkowe uszkodzenie trzonu MM w postaci licznych poziomych krótkoodcinkowych szczelin w strefie 1 i postrzępienia brzegu torebkowego bez cech przemieszczenia poza szparę stawową. Uszkodzenie części udowej MCL łącznie z przyczepem udowym II/III st. bardziej w części przedniej, w części dalszej uszkodzenie II st. Powierzchowne zaburzenia uwodnienia o typie chondromalacji II st./ stłuczenie chrząstki środkowo-bocznych powierzchni obciążanych MFC i MTC. Ścięgna gęsiej stopki strukturalnie bez uszkodzeń. Śc. m. półbłoniastego z cechami śródścięgnistego obrzęku.

W przedziale bocznym
Niewielkie złamanie wgnieceniowe ze stłuczeniem przednio-bocznej krawędzi LFC; stłuczenie bez widocznej kompresji tylnej krawędzi LTC. Nierówny zarys i powierzchowne zaburzenia uwodnienia chrząstki środkowo-przyśrodkowych powierzchni obciążanych LFC i LTC, szer. do 10 mm. Stłuczenie korzenia i rogu przedniego LM, z poziomą szczeliną pęknięcia przechodzącej na trzon w strefie 1 i 2, komunikującą się z powierzchnią stawową dolną w środkowej części trzonu. Zmiany pourazowe I st. przyczepu udowego LCL. Pasmo biodrowo-piszczelowe śc. m. dwugłowego uda, śc. m. podkolanowego i pozostałe struktury kąta tylno-bocznego w normie.

W przedziale rzepkowo-udowym
Rzepka o prawidłowym ustawieniu w osi długiej kolana, z niewielkim bocznym przyparcie, bez spoczynkowej lateralizacji. Górny kąt chrzęstny bruzdy międzykłykciowej 155,5st (n), TT-TG 10,5 mm (N). Chrząstka SRU bez widocznych ubytków. Zmiany pourazowe II st. troczków przyśrodkowych zwłaszcza od strony przyczepu udowego, z największym uszkodzeniem włókien przyczepu na skrzyżowaniu z MCL. Troczki boczne rzepki, przyczep rzepkowy troczków przyśrodkowych zachowane. Niewielkie zmiany o charakterze entezopatii w obrębie przyczepu rzepkowego w. rzepki i śc. m. czworogłowego bez zmiany pourazowych.

Ciężkie uszkodzenie ACL w części udowej i środkowej, największe w części środkowej z zachowaniem pojedynczych włókien - miejsce podejrzane o zerwanie całkowite (świeże? stare? - w wywiadzie uszkodzenie ACL w przeszłości), z podwinięciem części włókien do bocznej części szpary stawowej; przyczep dalszy zachowany, więzadło w całości znacznie obrzęknięte - wskazana po ustąpieniu obrzęku.
PCL o zachowanej ciągłości, prawidłowym sygnale, spoczynkowo nieco rozluźnione w okolicy kolanka. Dół podkolanowy bez patologii.

Na razie nogę mam usztywnioną longetą tutorową. Konsultacja z ortopedą w przychodni przyszpitalnej. Ale co robić dalej?
napisał/a: MICHAL-CS 2016-10-21 10:35
Witam, ja udałbym się już do jakiegoś dobrego fizjoterapeuty celem rozpoczęcia rehabilitacji, potem szukać dobrego ośrodka żeby zarezerwować termin rekonstrukcji, bo przy 2 uszkodzonych więzadłach stabilność stawu będzie dużo gorsza(z jednym uszkodzonym da się funkcjonować, choć nie zawsze) wszystko oczywiście jest zależne od trybu życia i do czego kolano będzie służyć przez resztę życia, ale skoro uprawiasz sport to pewnie będziesz chciał do niego wrócić, więc bez rekonstrukcji się nie obędzie.

Pozdrawiam