Zerwane wiezadło

napisał/a: babidi 2011-04-04 22:22
Witam
Mam taki problem. Miałem operacje na wiezadlo krzyzowe przednie dokladnie 18 stycznia. Dzisiaj gdy wycieralem podloge, oczywiscie tak lekko przeskoczylo mi w kolanie identycznie jak kiedys. W ogóle w ciagu tego czasu chodząc na kulach kilka razy mocniej stąpnąłem lub zbyt mocno zgialem kolano. Czy jest mozliwosc ze takie cos sie dzieje tylko dlatego ze miesnie sa slabsze, czy ponownie zerwane? Powiem szczerze ze od samego poczatku nie bylem pewien czy wszystko jest w porzadku. Lekadz po miesiacu zrobil rpzeswietlenie i wszystko dobrze, dodam ze w tym czasie mialem kilka stąpniec. I co teraz, czekać az sie kolano zregeneruje i potem znów operacja? :| dodam ze mam juz powyzej 18 lat, wtedy nie mialem jeszcze. I teraz operacja bedzie płatna? ile to kosztuje?
pozdrawiam
napisał/a: ulna 2011-04-05 13:48
witam

może to wynikać z samego osłabienia mięśni jak i z faktu uszkodzenia, ciężko powiedzieć. Od zabiegu minął bardzo krótki okres, bo dopiero trochę ponad 2 miesiące, w tym czasie wskazane jest ograniczanie zgięcia i rotacji stawem. Ponowna operacja jeśli byłaby konieczna będzie bezpłatna o ile skierowanie na nią wystawi lekarz z podpisaną umową z NFZ
napisał/a: babidi 2011-04-05 15:12
Dodam jeszcze że około 4 lata temu, miełem bardzo podobną kontuzję. Cła kolano mi spuchło i po 2 tygodniach już było git. Z tym że od tamtego czasu nad kolanem mi przeskakuje jakaś kość, nerw czy coś, nie wiem. Głownie zdażało się to gdy schodziłem do przysiadu i na jednej nodze starałem się wyprostować to mi przkeskakiwało. Nie był to jednak duży ból i w przeciwieństwie do zerwania wiezadła mogłem nrmalnie biegać, kopać i nic nie skakało. DOpiero jak mówię, przy takim niższym oporze tzn jak kolano jest praktycznie maksymalnie zgięte, takie coś się zdarzyć mogło. Jak wycierałem tą podłogę to mozliwe ze mi to przeksoczyło w sposób jak kiedyś, z tym że mięsnie są osłabione i mozliwe ze nie trzeba b yło az tak zginać żeby to przeskoczyło. Więc nie wiem, czy to więzadło poszło czy normalnie jak kiedyś tylko to mi przeskakuje. A i dodam jeszcze że te przeskoki były zaóważalne, jak nad kolanem nię przesuwa jakaś część. A przy więzadle chyba jest to nie widoczne nie?
napisał/a: kisiel199615 2011-06-19 18:04
Proszę o pomoc co robić bęndzie poczebna operacja !! mam 15 lat czy to jest poważny uraz i czy jak bym miał operacje czy by to coś bolało

Badanie wykonano w sekwencjach TSE,STIR.dess.w obrazach T1-T2 zależnych w płaszczyznach strzałkowych,czołowych i poprzecznych w warstwach o grubości 4mm.

Więzadło krzyżowe przednie widoczne tylko w miejscu przyczepu piszczelowego w części proksymalnej nie widoczne-całkowite zerwanie.
Więzadło krzyżowe tylne prawidłowe,o łukowatym przebiegu. Mierne przemieszczenie ku przodowi piszczeli w stawie kolanowym.
Więzadło poboczne przyśrodkowe i boczne,ścięgno mięśnia podkolanowego,pasmo biodrowo-piszczelowe,ścięgno mięśnia czworogłowego,więzadło właściwe rzepki oraz troczki rzepki o zachowanej ciągłości ,bez istotnych cech uszkodzenia.zmian
Cechy uszkodzenia tylnego rogu łąkotki przyśrodkowej z obszarem o podwyższonym sygnale w tylnym rogu
Łąkotka boczna,róg przedni i trzon łąkotki przyśrodkowej bez cech istotnego uszkodzenia.
Chrząstka stawowa pokrywająca pozostałe powierzchnie stawowe bez widocznych ubytków.
Zwraca uwagę podwyższenie sygnału guzowatości piszczeli w obrazach T2 zależnych i obniżenie w T1-zmiany obrzękowe?
Miernie zwieszona ilość płynu w obrębie jamy stawu i jej zachyłków
napisał/a: ulna 2011-06-22 21:52
kisiel199615 napisal(a):Proszę o pomoc co robić bęndzie poczebna operacja !! mam 15 lat czy to jest poważny uraz i czy jak bym miał operacje czy by to coś bolało

Badanie wykonano w sekwencjach TSE,STIR.dess.w obrazach T1-T2 zależnych w płaszczyznach strzałkowych,czołowych i poprzecznych w warstwach o grubości 4mm.

Więzadło krzyżowe przednie widoczne tylko w miejscu przyczepu piszczelowego w części proksymalnej nie widoczne-całkowite zerwanie.
Więzadło krzyżowe tylne prawidłowe,o łukowatym przebiegu. Mierne przemieszczenie ku przodowi piszczeli w stawie kolanowym.
Więzadło poboczne przyśrodkowe i boczne,ścięgno mięśnia podkolanowego,pasmo biodrowo-piszczelowe,ścięgno mięśnia czworogłowego,więzadło właściwe rzepki oraz troczki rzepki o zachowanej ciągłości ,bez istotnych cech uszkodzenia.zmian
Cechy uszkodzenia tylnego rogu łąkotki przyśrodkowej z obszarem o podwyższonym sygnale w tylnym rogu
Łąkotka boczna,róg przedni i trzon łąkotki przyśrodkowej bez cech istotnego uszkodzenia.
Chrząstka stawowa pokrywająca pozostałe powierzchnie stawowe bez widocznych ubytków.
Zwraca uwagę podwyższenie sygnału guzowatości piszczeli w obrazach T2 zależnych i obniżenie w T1-zmiany obrzękowe?
Miernie zwieszona ilość płynu w obrębie jamy stawu i jej zachyłków


Witam

Jest to poważny uraz, jednak ze względu na twój wiek konieczne jest wstrzymanie się z zabiegiem (jeszcze rośniesz, dlatego też rekonstrukcja nie jest wskazana) Sam zabieg nic nie boli, nie masz się o co w tym względzie martwić
napisał/a: kisiel199615 2011-06-24 12:30
no to spoko ale jak nie robić zabiegu to to się chyba samo nie unormuje bo to boli jak mi przeskakuje kolano i co pomorze żeby było wszystko w normie
napisał/a: ulna 2011-06-24 16:32
zabieg będzie trzeba zrobić, jednak dopiero po zakończeniu rośnięcia (czyli ok 21 roku życia) na chwilę obecną jedynie stabilizator
napisał/a: kisiel199615 2011-06-24 16:40
ale ja chce grac w noge trenowac i wogule ; /
napisał/a: kisiel199615 2011-06-25 22:22
a jak bende miał stabiliozator to mi nie bendzie przeskakiwalo kolano ?
napisał/a: ulna 2011-06-29 17:24
przeskakuje być może uszkodzona łękotka - i tą można i należy zoperować teraz. Natomiast z więzadłem należałoby poczekać wzmacniać mięśnie uda i pamiętać, że żaden stabilizator nie zapewni pełnego bezpieczeństwa