Zentel u dziecka i rodziców.

napisał/a: zuza08 2012-12-27 18:40
Dzień dobry.
Moja 7-letnia córeczka z powodu pasożytów przewodu pokarmowego zostałą przeleczona Zentelem. Brała zentel przez 5 dni. Teraz mamy 10 dni przerwy 1 jeszcze jedna dawka zentelu ( 20ml zawiesina). Objawy ustąpiły ( bardzo silne bóle brzucha). Lekarz zalecił przeleczenie męża oraz mnie. Pomimo, że nie mamy żadnych objawów, mamy przyjmować z mężem zentel ( 20 ml zawiesina ) dokładnie w takim samym schemacie jak córka: 5 dni zentel, 10 dni przerwy i ponownie jedna dawka zentelu. Moje pytanie dotyczy długości przyjmowania tego leku. Czy 5 dni to nie za dużo dla męża oraz mnie skoro nie mamy żadnych objawów a chodzi tylko o odrobaczenie profilaktyczne. Wiem, że jak jedna osoba z rodziny ma to prawdopodobnie mają ją wszyscy członkowie rodziny. Dociekam, ponieważ mój lekarz jest obecnie na urlopie a nistety kuracja zentelem jest dosyć droga. Wiem,że inne leki nie są tak skuteczne. Bardzo proszę Pana doktora o odpowiedź.
napisał/a: Peter 2012-12-28 09:48
Zentel dla osób dorosłych jest w postaci tabletek. Ale jak lekarz tak przepisał, to tak się stosować. W mojej ocenie 3 dni też by wystarczyło, ważne jest powtórzenie w ciągu 10-14 dni.
napisał/a: remic 2014-11-03 16:02
W ulotce Zentel-u pisze:
"Po podaniu doustnym w niewielkim stopniu wchłania się z przewodu pokarmowego (do 5%). Wchłonięta część podlega szybkiemu przekształceniu w wątrobie do metabolitu, który wykazuje działanie przeciwrobacze. Wchłanianie zwiększa się około 5-krotnie, jeżeli lek przyjmowany jest z pokarmem o dużej zawartości tłuszczu."
Jak to rozumieć, jak przyjmę np. z jedzeniem zrobionym na oleju, rybą w oleju itp. to będzie 5x silniejsze działanie leku?