Żelazo - nierozwiązana zagadka

napisał/a: cygra 2015-05-30 20:51
Witam,
Lekarze nie mają pomysłu skąd się bierze u mnie niedobór żelaza. Mam objawy neurologiczne związane z anemią - obniżona sprawność psychofizyczna, problemy z koncentracją, pamięcią itd. - zaczyna to rodzić kłopoty w codziennym funkcjonowaniu, w pracy. Czasami jestem tak "nieprzytomna", że kontakt ze mną jest utrudniony.

Kobieta, 39 lat, ciśnienie 90-100/60(poniżej 50)

Wyniki:
Leukocyty - 4,8
Erytrocyty - 3,6
HGB - 12,0
HCT - 36,2
MCV - 99,0
MCH - 32,7
MCHC - 33,2
RDW - 12,9
PLT - 297
PCT - 0,25
PDW - 12,8
MPV - 8,3
Żelazo - 27
Ferrytyna - 5
B12 - 361
Kw. foliowy - 6,35
Test wchłaniania żelaza - wzrost prawie 4x
p/c ANA - 1:160 plamisty
RF
napisał/a: klinacz 2015-05-31 01:05
Czy był robiony test na krew utajoną ?
Czy przyjmuje pani IPP (Inhibitory pompy protonowej) ? np. Omeprazol
No i najważniejsze, niedobór może być spowodowany po prostu złą dietą, która może zawierać małe ilości tego minerału.
Najlepiej co w międzyczasie można zrobić to suplementacja żelaza, witaminy B12, witaminy B6. kwas foliowy oraz witaminę C.
napisał/a: cygra 2015-05-31 18:23
Test na krew utajoną był robiony w zeszłym roku, był ok. Może powtórzę?
Przyjmuję IPP
Dieta od półtorej roku jest w prawidłowa

Znów faszeruję się żelazem i dodatkowo B6 ale ja nadal nie wiem, z jakiego powodu nie mam żelaza i co się stało z tym, które przyjęłam. Chcę znaleźć przyczyny
napisał/a: klinacz 2015-06-01 14:24
Ja bym powtórzył jeszcze raz test na krew utajoną.
Jeżeli dieta jest poprawna to jaki cel jest przyjmowania IPP ?
Jeżeli dieta zawiera duże ilości tego składnika, to najlepiej spożywać to z produktami bogatymi w witaminę C.

Witamina C zwiększa przyswajalność żelaza.
Kwas foliowy, witamina B6, witamina B12 oraz miedź, biorą udział w procesach metabolicznych żelaza.

W jakiej formie przyjmuje pani żelazo oraz w jakiej dawce ?
Oraz niepokojący jest fakt utraty żelaza, jeżeli dieta byłaby prawidłowa.
Po suplementacji żelazem jak wyglądał poziom żelaza bądź ferrytyny ?
napisał/a: cygra 2015-06-01 20:23
IPP biorę na chorobę refluksową, jaki ma to związek z dietą?

Od zeszłego tygodnia przyjmuję ascofer 1xdziennie. Ale właśnie przeczytałam ulotkę - powinno być 3x2tabl. Nie wiem, dlaczego dał mi tak mało?

Około miesiąc po ostatnim zastrzyku z żelaza:
Leukocyty - 5,0
Erytrocyty - 3,64
MCV - 102
Żelazo - 39
Ferrytyna - 6,1
Dopiero teraz widzę, że zastrzyki nie dały żadnych efektów. Ale też w tamtym okresie miałam problemy z żołądkiem i może niewiele się wchłaniało. Ale tak, czy siak żelazo chyba nie powinno zniknąć?

Właśnie, bardzo niepokojący. Co może się dziać z żelazem? Podaż jest ok. Myślałam, że wchłanianie jest złe więc niedawno zrobiłam test wchłaniania, który wyszedł dobrze. Czy żelazo może być w jakiś sposób niszczone/usuwane? Utraty krwi nigdzie nie widać. Mogą być jakieś krwawienia wewnętrzne o których trudno się dowiedzieć? Już nawet zastanawiałam się, czy nie mam endometriozy gdzieś w ciele, że torbiel pęka i jest utrata krwi. Ale wtedy musiałabym to powiązać czasowo z miesiączką, a nie ma takiej zależności. Tak na logikę nie widzę innych opcji znikania / nieutrzymywania się w organizmie żelaza.

Test na krew utajoną zrobić już teraz, czy próbować ustrzelić moment, w którym pogarsza się moje samopoczucie?

Z tego, co się ostatnio dowiedziałam od internisty, to jest dziwna zależność żelaza i MCV. Podobno przy niedoborze żelaza MCV powinno być niskie. Co Pan na to?
napisał/a: klinacz 2015-06-01 21:26
Taki, że po pierwsze IPP ograniczają wchłanianie bardzo ważnych elementów, podobno na żelazo nie ma wpływu, ale na pewno na B12.
A refluks jest spowodowany przeważnie złą dietą, ewentualnie dietą można łagodzić objawy jeżeli jest wynikiem czegoś innego.
Wysokie MCV może świadczyć o niedoborze witaminy B12 lub kwasu foliowego, więc możliwe,że dlatego poziom jest wysoki.
Co do testu na krew utajoną, to ciężko mi powiedzieć, może wtedy jak się pogarsza samopoczucie.
A żelazo w tym preparacie jest w okropnej formie, ja bym osobiście skłaniał się ku chelatowi aminokwasowemu, który ma o wiele lepszą przyswajalność, a także mniejsze ryzyko wywoływania dolegliwości żołądkowych.

Produkt z Olimpa CHELA-FERR FORTE ma w składzie i żelazo w tej formie, jak i kwas foliowy, witaminę B6, witaminę C oraz B12.
napisał/a: cygra 2015-06-02 21:21
Dziękuję za podpowiedzi :)

A czy jest Pan w stanie udzielić mi wyjaśnień w sprawach o które pytałam?
napisał/a: klinacz 2015-06-02 21:32
Niestety, jak widać jest to skomplikowana rzecz, jak sumie wszystko w medycynie.
Nie jestem w stanie powiedzieć więcej, niż lekarze oraz tego co pani się domyśla.
Myślę, że bez kolejnych wizyt u lekarzy się nie obejdzie.
napisał/a: cygra 2015-06-03 18:09
Ponawiam więc pytanie- zna ktoś dobrego hamatologa lub internistę-diagnostę?
napisał/a: cygra 2015-10-29 17:28
Temat nadal aktualny
napisał/a: Anda36 2019-06-10 08:50
Witam.Mam podobny problem jak Pani.Czy coś Pani lekarze poradzili?