Zęby stałe u 6 latki

napisał/a: Grzegorz_Wawa 2011-10-11 21:45
Witajcie,

u mojej cory pojawil sie taki problem, ze ciagle w wieku 5lat 9 miesiecy ma same mleczaki.
nie wypadaja jej jedynki na gorze, ale pojawil sie juz zab staly na dole :( tak jakby za mleczakami, odkryty dzisiaj.

podejrzewam ze bez rtg sie nie obedzie, tylko czy jak najszybciej usuwac mleczaki?
czy czekac az wypadna same, a ten staly zab sie przesunie?

do tego mala ma deliaktna wade zgryzu i nosi aparat (nie staly)
podzielcie sie doswiadczeniami jak to powinno byc i co zrobic

pozdrawiam,
Grzegorz
napisał/a: viki71 2011-10-12 19:42
Mleczaków nie wyrywa sie przed czasem,bo grozi to złym ustawieniem zębów a co za tym idzie,stałe moga się już nie zmieśćić potem w buzi.Wyrywać można zęba mlecznego a nawet trzeba,kiedy w to miejsce pakuje sie ząb stały lub rośnie przed mleczakiem albo za nim,bo czasem tak się zdarza.Ja sama nie kombinowałam tak naprawdę.Jak coś sie działo to szłam do dentysty i wtyrywał zęba,który sam wypaść nie chciał a musiał już być wyrwany,żeby zrobic miejsce stałemu zębowi.Piszę z doświadczenia.Jeden ząb został wyrwany synowi dużo za wcześnie,bo zaatakowała go ropa a dentysta nie mógł go wyleczyć.W efekcie kiedy przyszedł czas na stałego zęba,nie zmieścił się juz w szczęce.To była trójka.Niestety podjeto decyzję,ze czwórkę trzeba wyrwać(śliczną i zdrową),żeby zrobić miejsce trójce.Oba nie mogły zastać.Teraz po latach,pewnie skonsultowałabym to z innym ortodontą(syn nosił aparat i był pod stałą kontrolą),bo teraz gdy jest dorosły i nosi aparat stały,trzeba było wyrwać czwórkę zdrowiusieńką z drugiej strony szczęki,żeby środek zębów wrócił na swoje miejsce.Od tamtego wyrwanego zęba,środek czyli szczelina między jedynkami pezsuneła się w bok.Nikt mi nie powiedział,że tak się to skończy.Mam nadzieję tylko,że nie trzeba będzie wyrywać przeciwległych czwórek,bo i tak może być,bo zęby się nie schodzą górne i dolne.I tak jedna decyzja zaowocowała brakiem już dwóch stałych zębów i noszeniem aparatu przez 3 lata.Gdyby kiedys coś takiego Ci się przydarzyło,konsultuj nawet u dwóch i trzech różnych lekarzy.Pewnych rzeczy juz się nie da odwrócić,niestety.
napisał/a: Grzegorz_Wawa 2011-10-12 21:44
Wlasnie jest taka sytuacja, ze za jedynka dolna pojawia sie juz staly zab. Niby ta jedyneczka mleczna sie rusza, ale to jeszcze daleka droga do samoistnego wypadniecia, stad moje zaniepokojenie.
Czekam na wizyte i zbieram opinie.. :)
napisał/a: viki71 2011-10-13 12:33
Na Twoim miejscu poszłabym do dentysty,bo na 100% wyrwie ten ząb.W takim przypadku trzeba to zrobic koniecznie,bo stały wstawi się w złym miejscu a tak ma szansę wejść jeszcze we właściwy "tor".
napisał/a: kordent1 2011-10-13 17:52
Witam.
Prawdopodobnie stomatolog usunie jedynkę mleczna aby stała mogła swobodnie rosnąc, aby się nie skrzywiła. Dobrze wybrać się do stomatologa gdzie będzie można wykonać Pantomogram(zdjęcie wszystkich zębów) na który dokładnie widać zawiązki zębów stałych.
napisał/a: gniewko2 2011-10-15 20:19
Hej:)
U mojego dziecka(6 lat) tez za mleczakiem rosnie ząb stały.
Jeden stomatolog radził nam,żeby poczekać, bo mleczak sam wypadnie.Ale ten ząbek stały już jest taki duży,że chyba zdecyduje się iść do innego stomatologa,który dzieciom usuwa mleczaki.
napisał/a: Grzegorz_Wawa 2011-10-27 00:08
U mnie jest juz po jedynce :)
ale wypadla sama.. :O

mam nadzieje ze stala jedynka umiejscowi sie we wlasciwym miejscu...
a zdjecie to swoja droga moze na pozostale zalazki warto zrobic.. hmm?
napisał/a: viki71 2011-10-27 10:39
Bez wyrażnych wskazań,nie ma sensu napromieniowywać dziecka.
napisał/a: Grzegorz_Wawa 2011-11-06 21:39
masz racje :)
na razie czekamy.