zbyt wysoki poziom prolaktyny...

napisał/a: baneta4 2012-11-09 19:55
witam.
dzisiaj odebrałam powtarzane badania krwi w kierunku hormonów gdyz od sierpnie przestalam miesiaczkowac.
jak sie okazalo mam za wysoki poziom prolaktyny.
nie wiem jak odczytac to ale z tego co widze to jest sporo za wysoka. badania robilam w uk. ale wyniki to wyniki chyba maja takie same znaczenie wszedzie. a wiec wynik jest nastepujacy:
serum prolactine level (XaELX) --- 1,378.0 mu/L (109-557)
o co chodzi? czy ktos ma jakies sugestie o co chodzi? fakt, ze zapisalimnie do endokrynologa ale jeszcze nie wiem na kiedy. a jakies sugestie musze uslyszec szybko.
dzieki i pozdrawiam
napisał/a: soaring 2012-11-09 21:46
wynik wskazuje na hiperprolaktynemię: http://ginekologia.wieszjak.polki.pl/endokrynologia/231131,Hiperprolaktynemia-objawy.html

więcej dowiesz się od lekarza. powinien zlecić Ci też trochę innych badań, bo hiperprolaktynemia może być wtórną chorobą. ale nie ma co gdybać. pamiętaj, żeby powiedzieć w trakcie wizyty o ewentualnych innych objawach niepokojących.
napisał/a: baneta4 2013-04-21 01:24
soaring napisal(a):wynik wskazuje na hiperprolaktynemię: http://ginekologia.wieszjak.polki.pl/endokrynologia/231131,Hiperprolaktynemia-objawy.html

więcej dowiesz się od lekarza. powinien zlecić Ci też trochę innych badań, bo hiperprolaktynemia może być wtórną chorobą. ale nie ma co gdybać. pamiętaj, żeby powiedzieć w trakcie wizyty o ewentualnych innych objawach niepokojących.

witam. zalaczylam nowy watek, ale nikt nie odpowiada. a czy wysoki poziom hormonow na zwiazek z puchnieciem twarzy w trakcie miesiaczkowania????
napisał/a: soaring 2013-04-22 11:22
nie słyszałam o twarzy puchnącej tylko w trakcie miesiączki.
napisał/a: baneta4 2013-10-16 17:03
soaring napisal(a):wynik wskazuje na hiperprolaktynemię: http://ginekologia.wieszjak.polki.pl/endokrynologia/231131,Hiperprolaktynemia-objawy.html

więcej dowiesz się od lekarza. powinien zlecić Ci też trochę innych badań, bo hiperprolaktynemia może być wtórną chorobą. ale nie ma co gdybać. pamiętaj, żeby powiedzieć w trakcie wizyty o ewentualnych innych objawach niepokojących.

a co jezeli wyniki z tomografu nic nie pokazaly tzn, sa w normie? nie ma zadnych zmian na przysadce mozgowej. co jest powodem tej wysokiej prolaktyny, ktora utrzymuje sie juz od dlugiego czasu? moze powinnam odebrac wyniki i przeslac je do innego lekarza np. w polsce? (mieszkam w anglii) zawsze warto siegnac opinii polskiego doktora.
napisał/a: soaring 2013-10-16 21:24
w takim razie możesz mieć hiperprlaktynemię niezwiązaną z gruczolakiem przysadki :)
rozumiem, że piersią nie karmisz? a jeśli karmiłaś to jak długo już nie karmisz?
czy dokucza Ci coś oprócz braku miesiączki?
napisał/a: baneta4 2013-10-16 23:31
soaring napisal(a):w takim razie możesz mieć hiperprlaktynemię niezwiązaną z gruczolakiem przysadki :)
rozumiem, że piersią nie karmisz? a jeśli karmiłaś to jak długo już nie karmisz?
czy dokucza Ci coś oprócz braku miesiączki?

no wlasnie piersia nie karmie. moja coreczka ma 2,5 roku i w tym cala rzecz ze nawet jej nie karmilam piersia.
a co do miesiaczki, to znowu sie pojawila, nawet juz jakis czas temu. ale sa to krwawienia przez doslownie 3-5 dni ale tak obfite, ze nie jestem w stanie nad tym zapanowac. wydaje mi sie byc to jakies dziwne, ale ginekolog powiedzial, ze moze to wlasnie miec zwiazek z moja prolaktyna. i to jest wlasnie ciekawe
napisał/a: baneta4 2013-10-16 23:37
do tego dochodzi ciagle zmeczenie, bol kosci i stawow, nerwowosc, okropny bol glowy w skroni i okolicach lewego oka, obrzeki nog i rak.
napisał/a: soaring 2013-10-18 08:55
musiałabyś zrobić kolejne badania, aby cokolwiek stwierdzić, niestety hipotez jest naprawdę wiele.
skoro nie masz gruczolaka to ja bym sprawdziła tarczycę na początek, czyli tsh, ft4, ft3, anty-tpo, anty-tg (oszczędnościowo wystarczą na początek tsh, ft4, anty-tpo).
z bólem głowy idź do neurologa.
a obrzęki rąk i nóg opisz ze szczegółami.
napisał/a: baneta4 2013-10-18 21:30
soaring napisal(a):musiałabyś zrobić kolejne badania, aby cokolwiek stwierdzić, niestety hipotez jest naprawdę wiele.
skoro nie masz gruczolaka to ja bym sprawdziła tarczycę na początek, czyli tsh, ft4, ft3, anty-tpo, anty-tg (oszczędnościowo wystarczą na początek tsh, ft4, anty-tpo).
z bólem głowy idź do neurologa.
a obrzęki rąk i nóg opisz ze szczegółami.

na bol glowy sie lecze juz od kilku lat i nadal nie wiedza co mi dolega
wstaje rano i jezeli nie odczekam kilku minut na lozku w pozycji siedzacej to upadek mam gwarantowany- tak mocno bola mnie kosci, czesto zwykle czynnosci domowe tj. obranie ziemniakow czy krojenie, po kilku minutach sprawiaja potworny bol dloni ( mam wrazenie jakby sztywnialy ) dlonie i stopy opuchniete praktycznie kazdego ranka, potem przez dzien troche przechodzi a wieczorem powraca. bylam u lekarza i po wstepnych stwierdzeniach przepisal mi diclofenac i zlecil badania w kierunku reumatycznych chorob.
tarczyca juz byla robiona i to nawet 2 razy. nie wiem czy w anglii maja jakies inne normy ale mowia, ze niby jest ok.
napisał/a: pauka 2013-10-19 18:58
Jeżeli chodzi o diagnozowanie zmian w obrębie przysadki mózgowej, to właściwszym badaniem obrazowym niż TK jest rezonans magnetyczny.
napisał/a: soaring 2013-10-19 18:58
a możesz przepisać wyniki badań tarczycy? to zobaczymy czy były ok :)
na pewno potrzebujesz dobrego reumatologa. tak więcej to Ci za bardzo nie doradzę, tylko hormony nieco ogarniam. ale pytanie czy masz szansę na własną rękę robić badania, czy nie lepiej poszukać bardziej zainteresowanego diagnostyką lekarza.