zbieranie się gazów trawiennych w przełyku

napisał/a: Pawel99 2013-12-30 10:08
Witam,
Od ok. 4 miesięcy mam problem z gazami trawiennymi.
Problem objawia się z różnym natężeniem.
Gazy trawienne zbierają się w przełyku, pod lub nieco powyżej mostka.
Nie wiem dlaczego nie chcą uchodzić za pomocą pospolitego "beknięcia".
Zbiera się tak duża ilość, że czuję silny ucisk a często nawet ból płuc, drobne trudności z oddychaniem.
Kiedy już uda się "beknąć" odczuwam wielką ulgę. Na chwilę...
Najlepiej czuję się podczas uprawiania sportu, wtedy dzięki ruchowi udaje się usunąć całą ilość.
podczas, gdy odbija mi się, często towarzyszy mi uczucie zgagi.

Wiek: 25 lat
Zażywam lek Aknenormin/Axotret (na trądzik) od 2 miesięcy. Dolegliwości zaczęły się ok. miesiąca przed.

Czym to może być spowodowane? Jak sobie z tym poradzić?
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2014-01-02 18:39
Witam
Aknenormin czyli Izotrytenoina wpływa w dużej mierze na sprawność układu trawiennego.
Moja narzeczona, często miała problemy gastrologiczne przy tym leku. Zmieniliśmy kurację na leczenie antybiotykiem(Azytromycyna) oraz maść Isotrexin(Erytromycyna, Izotretynoina).
Przy najbliższej wizycie skonsultuj się z dermatologiem, być może kuracja leczenia miejscowego okaże się bardziej skuteczna i bez skutków ubocznych.
Zwróć również uwagę na pokarmy jakie spożywasz, czy są ostre, słone. Napoje gazowane musisz wykluczyć jak i duże ilości kawy.
Pod tym linkiem znajdziesz spis zalecanych produktów: http://uklad-pokarmowy.wieszjak.polki.pl/refluks/307896,2,Dieta-w-refluksie-zoladkowojelitowym.html
Jakie dawki Axotretu przyjmujesz?
Na Twoje dolegliwości polecam pić herbatę z mięty pieprzowej, jeżeli nie będzie pomagała to skutecznym sposobem jest wypicie puszki Pepsi.

Pozdrawiam
napisał/a: Pawel99 2014-01-04 14:14
Dziękuję za odpowiedź.
Skonsultuje się z dermatologiem.
Co do diety to widzę, że muszę zrezygnować ze wszystkiego co lubię... :( Najgorzej będzie z kawą i czekoladą :)

Dawki Axotretu to 2x dziennie.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2014-01-05 21:43
Pawel99 napisal(a):Dziękuję za odpowiedź.
Skonsultuje się z dermatologiem.
Co do diety to widzę, że muszę zrezygnować ze wszystkiego co lubię... :( Najgorzej będzie z kawą i czekoladą :)

Dawki Axotretu to 2x dziennie.

Dawki dość spore jeśli 1 kapsułka to 20 mg izotrytenoiny.
Spróbuj leczenia miejscowego, dla mnie leczenie izotrytenoiną wewnątrz ustroju przynosi za dużo skutków ubocznych i dowiedziono, że lek ten znacząco wpływa na psychikę oraz układ trawienny. Skutki uboczne mogą pojawić się również po latach w postaci zmian w obrębie jelit w tym owrzodzenia w j.grubym.
napisał/a: Pawel99 2014-01-06 15:58
Ważę 85 kg.
zostałem zapewniony przez dermatologa ze jest to dość skuteczna metoda leczenia.
Zależało mi na całkowitym wyleczeniu z trądziku, który jest dość intensywny nawet w moim wieku - 25 lat.

Jak wpływa na psychikę?
Domyślam się ze chodzi o zmiany nastroju. Czy może to coś poważniejszego?
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2014-01-07 14:40
Pawel99 napisal(a):Ważę 85 kg.
zostałem zapewniony przez dermatologa ze jest to dość skuteczna metoda leczenia.
Zależało mi na całkowitym wyleczeniu z trądziku, który jest dość intensywny nawet w moim wieku - 25 lat.

Jak wpływa na psychikę?
Domyślam się ze chodzi o zmiany nastroju. Czy może to coś poważniejszego?

Jeżeli chodzi o psychikę to na początku leczenia nie odczuwa się aż tak skutków ubocznych. Pojawiają się one tak po 2 miesiącach, skłonność do agresji, wahania nastroju, spadek koncentracji, depresje - to zaobserwowałem u narzeczonej, po dokładnej rozmowie opisała mi wszystko jak Izotretynoina zmieniła u niej psychikę. Po odstawieniu leku wróciło wszystko do normy ale w czasie leczenia czasami było to nie do zniesienia.
Wkrótce zamieszczę artykuł na temat wpływu Izotretynoiny na organizm człowieka.
Więcej informacji mogę udzielić na PW.

Pozdrawiam