Zażywanie Euthyrox przez potencjalnie zdrową osobę

napisał/a: Johny123 2014-05-12 18:12
Witam serdecznie. W połowie listopada 2013 roku, wykonałem badanie TSH i wyszło mi minimalnie podwyższone. 4,27 przy normie 0.27-4.2. FT4 wyszło w porządku - 1.32 przy normie 0.93-1.7. Endokrynolog przepisał mi Euthyrox n25, który przyjmowałem codziennie rano. Nie czułem jakiejś dużej poprawy mojego stanu, ciągle byłem senny, miałem kłopoty z koncentracją i inne objawy podobne do niedoczynności tarczycy, lub innej choroby. 3 miesiące później w trakcie kuracji ponownie wykonałem badanie TSH i dodatkowo anty TPO. TSH wyszło 3,33, natomiast anty TPO 9,78 przy skali 0-34. Lekarz stwierdził, że TSH wciąż jest wysokie jak na tak młodą osobę (mam 24 lata) i zalecił stosowanie Euthyrox n50 przez 3 dni w tygodniu. Tak więc od lutego do chwili obecnej przyjmuję n25 od poniedziałku do czwartku, a przez resztę tygodnia n50. Do czego zmierzam - wykryto u mnie grzybicę, prawdopodobnie jelitową, którą udało mi się w miarę skutecznie wyleczyć i od tego czasu zauważyłem poprawę mojego stanu, oczyściłem organizm różnymi naturalnymi kuracjami i czuję się lepiej. Czy jeśli niedoczynność była wywołana właśnie przez grzybicę lub inne pasożyty, to jakie mogą być skutki uboczne przyjmowania euthyroxu, jeśli jestem potencjalnie zdrowy i obciążam zdrową tarczycę syntetycznym hormonem? Z drugiej strony jeśli jednak faktycznie cierpię na niedoczynność, to czym ryzykuję odstawienie leków? Jeśli byłaby to druga opcja, to oczywiście wróciłbym do ich stosowania. Chodzi mi jedynie o okres w którym przerwałbym kurację i jakie ewentualne szkody mogłaby taka przerwa wywołać. Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytania, pozdrawiam.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-05-12 18:46
TSH wskazuje albo na niedoczynność albo subkliniczną niedoczynność. Liczą tutaj się objawy. Skoro takowe były, dezycja o przepisaniu leki była prawidłowa. Dawkowanie również.

Anty TPO masz ok., więc może nie masz Hashimoto, więc może za niedoczynność odpowiadał niedobór jodu. Teoretycznie można odstawić lek i zacząć suplementować jod w dawce minimum 250 mcg na dobę. Czy nie poczujesz się gorzej a nie lepiej? Trudno ocenić nie mając pewności czy nie masz Hashimoto, jaki masz poziom hormonów tarczycy (TSH nie jest hormonem tarczycy) oraz jaki wpływ na tarczycę miało podawanie jej sztucznego hormonu.

Jeżeli chodzi o szkody, to od tego się nie umiera o czym pewnie wiesz. Jeżeli organizm będzie potrzebował jednak hormonu to za 3-4 miesiące bez niego zaczniesz odczuwać tego następstwa. Objawy wiesz jakie są pewnie.
napisał/a: Johny123 2014-05-12 19:25
Mój endokrynolog postawił diagnozę "Podkliniczna niedoczynność tarczycy o nieokreślonej etiologii". Jestem z nim umówiony na wizytę w sierpniu i przed wizytą mam zrobić ponownie badanie TSH i dodatkowo anty TG, co ma stwierdzić lub wykluczyć Hashimoto. Co polecasz, przyjmować Euthyrox aż do sierpnia i wtedy wykonać badania czy teraz przerwać jego branie? Myślałem, żeby teraz zrobić te badania, później odstawić Euthyrox i po np. miesiącu ponownie zbadać poziom TSH i sprawdzić czy się podniósł. Wtedy byłbym już chyba pewien czy to naprawdę niedoczynność. Bo nie chciałbym niepotrzebnie obciążać organizmu syntetykiem, jeśli faktycznie nie mam niedoczynności a podwyższone TSH powodowało coś innego.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-05-13 06:29
Ale rzadko TSH jest podniesione nie od tarczycy. Może być podniesione na skutek ciężkiej choroby (ale ciężkiej jak zawał a nie np. grypa), guza/gruczolaka przysadki oraz kilku innych większych problemów hormonalnych.

Nie wiem na jakiej podstawie lekarz mówi o subklinicznej niedoczynności skoro nie miałeś sprawdzanych hormonów tarczycy, może wróży z fusów, nie wiem nie wnikam.

Zasadniczo nie ja jestem od polecania czegokolwiek bo od tego jest lekarz. Jeżeli cierpisz na niedobór jodu to jego uzupełnianie to często minimum rok, więc zabawa brania go przez miesiąc i sprawdzanie wyników nie ma najmniejszego sensu.
napisał/a: Johny123 2014-07-30 20:12
Witam ponownie. Wedle lutowych zaleceń lekarza brałem 4 razy w tygodniu Euthyrox 25 i 3 razy w tygodniu 50. Pod koniec czerwca wykonałem badanie i wyszło: antyTG