zawroty głowy

napisał/a: monia002 2011-06-16 08:30
Witam.
Od pewnego czasu mam problem z dziwnym uczuciem podczas gwałtownych ruchów głową.
Kilka razy zdarzyło mi się po wyjściu spod prysznica schylić głowę (nawet nie bardzo gwałtownie i szybko, po pierwszym takim zdarzeniu uważałam na to, żeby nie machać za szybko głową) upaść bezwładnie z zawrotami głowy nie mogąc wstać przez około pół minuty - minutę. Unikam gwałtownym ruchów, ale czasem podczas odwracania się, czy szybkiej zmiany pozycji związanej ze zmianą pozycji głowy odczuwam dziwne uczucie, którego nie potrafię nazwać - nie są to zawroty, bardziej chwilowa bezwładność (?).
Poza tym, nie wiem czy jest to z powiązane, ale czuje nie wiem jak to nazwać - zmęczenie (?) prawego oka. Nie jest ono związane z przemęczeniem, ponieważ "odczuwam" oko od rana. Ze wzrokiem jest wszystko w porządku - kształtuje się lekka wada, ale na lewym oku.
Ostatnie wyniki morfologii bardzo nie odbiegały od normy. Mam tylko bardzo wysoki poziom eozynocytów.
Czy powinnam zrobić jakieś inne badania? Czy może wiązać się z czymś poważniejszym czy może być to związane np z niski poziomem jakiejś witaminy czy minerału?
Z góry dziękuję za pomoc.
kostasz
napisał/a: kostasz 2011-06-16 23:24
Witam. Czy zawroty pojawiają się także w spoczynku? Czy masz tendencję do zbacznia w jakimś kierunku? Czy masz problem ze śledzeniem obiektu oczami?
Co dokładnie czujesz w prawym oku? Czy jest to ból? Czy gorzej widzisz na to oko? Słabiej odróżniasz kolory? Masz czasem przed oczami dziwne błyski? Pozdrawiam
napisał/a: monia002 2011-06-17 08:28
kostasz napisal(a):Witam. Czy zawroty pojawiają się także w spoczynku? Czy masz tendencję do zbacznia w jakimś kierunku? Czy masz problem ze śledzeniem obiektu oczami?
Co dokładnie czujesz w prawym oku? Czy jest to ból? Czy gorzej widzisz na to oko? Słabiej odróżniasz kolory? Masz czasem przed oczami dziwne błyski? Pozdrawiam


W spoczynku raczej nie - tylko przy zmianach pozycji głowy. Nawet po trzymaniu głowy odchylonej do tyłu przez jakiś czas wracając do pozycji pionowej muszę odczekać ułamek sekundy/sekundę i skupić się na nieruchomym obiekcie, żeby lekkie zawroty minęły. Tendencji do zbaczania i śledzenia obiektów nie zauważyłam.
Prawe oko czuję, że mam:) To tak najłatwiej nazwać. Czuję dyskomfort, nie ból. Wydaje mi się, że widzę troszkę słabiej, kolory są w porządku. Dziwne błyski (mroczki i gwizdeczki) pojawiają się sporadycznie i szybko mijają. Np. wczoraj pojawiły się po tym jak usiadłam w metrze (choć bardziej wiązałabym to z tym, że miałam na ramieniu dość ciężką torbę i było dość ciepło).
kostasz
napisał/a: kostasz 2011-06-21 23:21
Czy przechodziłaś zapalenie ucha środkowego? Czy masz szumy uszne, gorzej słyszysz? Czy zauważyłaś ostatnio dziwne uczucie w dłoniach lub stopach, mrowienie, pieczenie, lub niedoczulicę?
napisał/a: monia002 2011-06-22 07:54
kostasz napisal(a):Czy przechodziłaś zapalenie ucha środkowego? Czy masz szumy uszne, gorzej słyszysz? Czy zauważyłaś ostatnio dziwne uczucie w dłoniach lub stopach, mrowienie, pieczenie, lub niedoczulicę?


Zapalenia ucha środkowego nie przechodziłam. Czy gorzej słyszę? Pracuję "na słuchawce" więc mój słuch jest bardzo narażony na pogorszenie, ale zauważalnego pogorszenia nie zauważyłam.
Niczego takiego jak mrowienie/pieczenie nie czułam. Tylko drętwienie nóg.
kostasz
napisał/a: kostasz 2011-06-22 15:45
Objawy sugerują zawroty pochodzenia obwodowego. Najprawdopodobniej jest to tzw. łagodny położeniowy zawrót głowy, z ang. BPPV (benign paroxysmal positional vertigo), najczęstsze schorzenie związane z zawrotami głowy. Jeżeli nie towarzyszą temu ine objawy neurologiczne, szumy uszne itp., to najpewniej BPPV.
Przeklejam artykuł o schorzeniu:


Jaki jest typowy obraz zawrotów? Chory zgłasza najczęściej napad zawrotów głowy trwający kilkanaście do kilkudziesięciu sekund, rzadziej minuty:
• Gdy kładzie się do łóżka,
• W trakcie leżenia przewraca się na bok,
• Podczas schylania się do przodu.

Często zawrotom towarzyszą objawy wegetatywne jak: nudności, wymioty, bladość powłok i nadmierna potliwość. Najczęściej chory potrafi instynktownie znaleźć pozycję w której dolegliwości zmniejszają się lub znikają tzw. pozycja bezpieczna.

Diagnostyka obejmuje wykonanie manewrów uwalniających tzw. krytycznych, w wyniku których dochodzi do przemieszczania się otolitów – kamyczków w obrębie kanałów półkolistych błędnika. Wtedy chory zgłasza nagłe pojawienie się zawrotów głowy, a lekarz obserwuje oczopląs.

Wykonanie manewrów uwalniających: Dix-Hallpike i roll test diagnozuje wszystkie 6 kanałów półkolistych błędnika ( po 3 w każdym uchu) i pozwala lekarzowi szybko postawić rozpoznanie oraz natychmiast rozpocząć leczenie wykonując z Pacjentem manewry repozycyjne. Manewry te uwalniają Pacjenta od dolegliwości lub radykalnie je redukują. Repozycja pozwala przemieścić otolity z kanałów półkolistych błędnika i uwolnić Pacjenta od objawów zawrotu głowy.

Łagodny, położeniowy zawrót głowy jest wyjątkowym schorzeniem błędnika ponieważ kompletnie nie poddaje się leczeniu farmakologicznemu a jedynie leczeniu manualnemu.

Od jak dawna masz te zawroty? Jak długo trwają?
napisał/a: monia002 2011-06-24 12:19
kostasz napisal(a):Objawy sugerują zawroty pochodzenia obwodowego. Najprawdopodobniej jest to tzw. łagodny położeniowy zawrót głowy, z ang. BPPV (benign paroxysmal positional vertigo), najczęstsze schorzenie związane z zawrotami głowy. Jeżeli nie towarzyszą temu ine objawy neurologiczne, szumy uszne itp., to najpewniej BPPV.
Przeklejam artykuł o schorzeniu:


Jaki jest typowy obraz zawrotów? Chory zgłasza najczęściej napad zawrotów głowy trwający kilkanaście do kilkudziesięciu sekund, rzadziej minuty:
• Gdy kładzie się do łóżka,
• W trakcie leżenia przewraca się na bok,
• Podczas schylania się do przodu.

Często zawrotom towarzyszą objawy wegetatywne jak: nudności, wymioty, bladość powłok i nadmierna potliwość. Najczęściej chory potrafi instynktownie znaleźć pozycję w której dolegliwości zmniejszają się lub znikają tzw. pozycja bezpieczna.

Diagnostyka obejmuje wykonanie manewrów uwalniających tzw. krytycznych, w wyniku których dochodzi do przemieszczania się otolitów – kamyczków w obrębie kanałów półkolistych błędnika. Wtedy chory zgłasza nagłe pojawienie się zawrotów głowy, a lekarz obserwuje oczopląs.

Wykonanie manewrów uwalniających: Dix-Hallpike i roll test diagnozuje wszystkie 6 kanałów półkolistych błędnika ( po 3 w każdym uchu) i pozwala lekarzowi szybko postawić rozpoznanie oraz natychmiast rozpocząć leczenie wykonując z Pacjentem manewry repozycyjne. Manewry te uwalniają Pacjenta od dolegliwości lub radykalnie je redukują. Repozycja pozwala przemieścić otolity z kanałów półkolistych błędnika i uwolnić Pacjenta od objawów zawrotu głowy.

Łagodny, położeniowy zawrót głowy jest wyjątkowym schorzeniem błędnika ponieważ kompletnie nie poddaje się leczeniu farmakologicznemu a jedynie leczeniu manualnemu.

Od jak dawna masz te zawroty? Jak długo trwają?



Unikam szybkich ruchów głową i schylania się. Dlatego nie pojawiają się często. Pierwszy raz zawroty, przez które upadłam pojawiły się ok miesiąca temu. Wcześniej odczuwałam tylko dyskomfort w czasie gwałtownych ruchów.Trwają ok 30 sekund do minuty. W tym czasie świat zdąża przestać się kręcić;) Gwiazdki przed oczami (nie w czasie zawrotów tylko niezależnie od nich) pojawiają się może raz na 2 tyg - czasem rzadziej i trwają kilka sekund.
kostasz
napisał/a: kostasz 2011-06-25 15:29
Jak zawsze, polecam mimo wszystko zostać zbadanym przez lekarza - zawsze jest możliwe, że wykryje jakieś odchylenia w badaniu, których pacjent sam by nie zauważył. Ale podejrzewam, ze diagnozą będzie jednak BPPV. Jest to domena laryngologa. Pozdawiam
napisał/a: Tamara06 2015-05-28 15:43
Witam!
Postanowiłam nie zakładać nowego wątku tylko zadać to pytanie tutaj, ponieważ podejrzewam podobny problem u siebie.
W poniedziałek rano zemdlałam, wydaje mi się, że była to wina przemęczenia i niedotlenienia (cały wieczór w mocno zadymionym pomieszczeniu, bez otwartych okien). Szybko się ocuciłam, ale przez kilka godzin czułam się źle i słaba, kręciło mi się w głowie. Poszłam jednak spać, po obudzeniu się czułam już się dobrze. W efekcie omdlenie zauważyłam, że nabiłam sobie sporego guza, boli mnie tylko przy dotykaniu, jak klasyczny siniak. Jednak od tego czasu właśnie zauważyłam, że kręci mi się w głowie za każdym razem jak szybko się kładę, przewracam się z boku na bok lub wstaje rano z łóżka. Jeśli wykonuje te czynności bardzo powoli to nic mi nie jest. Do wczoraj kręciło mi się też w głowie przy przechylaniu głowy na dół i odchylaniu jej mocno do tyłu. Teraz zauważyłam, że to ustało.
Mam jeszcze też pytanie czy mogę mieć wykonane takie badania jak na przykład rtg czaszki jeśli mam implanta zęba?
napisał/a: monia002 2015-05-28 16:12
U mnie po 4 latach skończyło się prawidłową diagnozą... Okazało się, że jest to wada wrodzona, która zaczęła się objawiać dopiero teraz. Wada powodowała wodogłowie- stąd problemy przy zmianach pozycji i dziwne uczucie w oku (wyższe ciśnienie śródgałkowe).
Do tego doszedł dziwny ból ręki - okazało się że z powodu tworzącej się w rdzeniu kręgowym jamy (płyn MR nie miał jak krążyć i znalazł sobie ujście właśnie do rdzenia).
Wszystko skończyło się operacją...

Jak wykryte? Jeden rezonans magnetyczny głowy i wszystko było już widoczne :)

Co polecam ze swojej strony? Znaleźć dobrego lekarza. Takiego, że jeśli wiemy i czujemy, że coś jest z nami nie tak, to on drąży i wymyśla kolejne możliwości, kieruje na badania a nie daje od razu leki "bo może to to...". Niestety ale różne rzeczy i przypadki chodzą po ludziach i nie można się poddawać! Dobry lekarz to podstawa!