zawroty głowy, ból, drętwienie i mrowienie głowy

napisał/a: elatom 2014-03-27 09:21
Witam.
Od dnia 23 września 2013 r. (od pierwszej nocy wyjazdu samolotem do Hiszpanii, tydzień wcześniej byłam chora na grypę i brałam antybiotyki, lecąc samolotem nie miałam objawów zatykania i zalegania w uszach, w pierwsze popołudnie w Hiszpanii byłam nad rozbujanym morzem i ok. 2 godzin z głową w dół zbierałam piękne muszelki) dostałam zawrotów głowy ( krótkotrwałe przy zmianach pozycji - patrzenie do góry, skręt głowy, położenie i wstanie z łóżka) oraz rozsadzającego bólu z tyłu, w dole głowy (ucisku, jakby coś mi od środku rosło) wraz z mrowieniem/ prądami rozchodzącymi się i promieniującymi na całą głowę z tego miejsca. Po powrocie do kraju (po 7 dniach) chodzę od lekarza do lekarza byłam 2 razy na oddziale neurologicznym, co mi nie pomogło. Jestem po operacji w 2007 r. prawego ucha środkowego w przebiegu tympanosklerozy. Skierowano mnie do szpitala w Bydgoszczy celem diagnozy laryngologicznej. Byłam tam w ok. 28-31.01.2014 r. zrobiono badania i w wyniku ćwiczeń ustąpiły po 4 miesiącach zawroty głowy. Nadal nie ustępuje: nadwrażliwość lewej strony głowy, ból specyficzny, uczucie zdrętwienia, pulsowania, żgania, mrowienia rozchodzącego się na całą głowę i twarz. Twarz niekiedy staje się taka mało czuła, jakby zdrętwiała oraz martwa i zimna. Do tego dochodzi mrowienie przy kciukach rąk i mrowienie pod uda prawego. Neurolog (po długim oczekiwaniu w kolejce) skierował mnie na rezonans magnetyczny głowy i kręgosłupa szyjnego, który wczoraj odebrałam w Kaliszu. Wizytę u kierującego neurologa mam dopiero 23 maja br. Proszę bardzo, ponieważ się bardzo niepokoję o potoczne wytłumaczenie mi zapisów tych badań, co są złe oraz czy te wyniki tłumaczą ból, mrowienie i drętwienie głowy. Z góry dziękuję za ich interpretację. Elżbieta

Wynik badania MR głowy + angino MR bez i z kontrastem:
Badanie MR głowy ?FSE, obrazy T1-i T2-zależne, FLAIR, 3D Fiesta przekrojowe osiowe, czołowe i strzałkowe).Struktury mózgowia bez zmian ogniskowych. Prawidłowa intensywność sygnału istoty białej i szarej. Na granicy korowo-podkorowej obu półkul mózgu dość liczne rozsiane ogniska niedokrwienne o średnicy do 7 mm. Dyskretne podwyższenie intensywności istoty białej okołokomorowej (T2,Flair) jak w początkowej fazie encefalopatii podkorowej, Układ komorowy symetryczny nieposzerzony, nieprzemieszczony. Przestrzenie płynowe przymózgowe - na górnej granicy normy wiekowej. Po podaniu środka kontrastowego nie stwierdza się patologicznych wzmocnień. Zmiany zapalne komórek powietrznych obu wyrostków sutkowych. Angino MR: niedrożności, ani wady naczyniowej w postaci tętniaka lub malformacji naczyniowej w obrębie koła Willisa nie wykazuje.

Badanie MR kręgosłupa szyjnego /FSE, GR, obrazy T1 i T2-zależne, przekrojowe strzałkowe i osiowe)
Kręgosłup szyjny o zachowanej fizjologicznej lordozie. Początkowa faza zmian zwyrodnieniowych trzonów wyrażona osteofitycznym wydłużeniem krawędzi. Wielopoziomowe, zwyrodnieniowe obniżenie sygnału krążków międzykręgowych w obrazie T2 zależnym. Centralna wypuklina krążka międzykręgowego C5/6 uciska worek oponowy, bez cech konfliktu krążkowo- korzeniowego. Pozostałe krążki międzykręgowe w odcinku szyjnym kręgosłupa bez cech PJM. Kanał kręgowy i otwory międzykręgowe prawidłowej szerokości. Rdzeń kręgowy w odcinku szyjnym bez zmian ogniskowych, o prawidłowej intensywności sygnału.
Mam także pytanie. Czy te badania wyjaśniają dlaczego mam ucisk w głowie, jej mrowienie oraz nieswoją twarz przy każdym poruszeniu głowy.