zatorowość płucna i próby wątrobowe

napisał/a: grzecchu 2008-11-08 15:29
Witam!

Mam 20 lat i zmagam sie z chorobą zatorowości płucnej, tzn. 5 miesiecy temu trafilem do szpitala z silnym bolem w klatce piersiowej i obojczyka. Wykryto u mnie zatorowosc plucna. Mialem robiony 2x TK, dopplera. Diagnoza sie potwierdzila. Przepisano mi warfin, ktory mialem brac przez 12 miesiecy. Po miesiacu zmieniono mi lek z powodu uczulenia na warfaryne i w chwuli obecnej biore acenokumarol. Po 3 miesiecznym leczeniu zglosilem sie do poradni hematologicznej w celu przeprowadzenia badan krwi oraz znalezienia przyczyny tej choroby. Zrobiono mi szczegolowe badania i niestety moje wyniki sa dosyc zle.... dodam jeszcze, ze przed rozpoznaniem choroby bralem przez 2-3 miesiace ketonal 100 (po zabiegu usuwania zeba) a potem z powodu silnego bolu w nodze i klatce piersiowej. (lekarz rodzinny leczyl mnie na nerwobole).

Wyników badan z poradni hematologicznej:

Podejrzenie Trombofilii

pacjent przyjmuje:
acenocumarol, polprazol

Wyniki badan zrobione po 15 dniach (aplikowania zastrzykow w brzuch clexane 80 mg)

Hgb 16,8
RBC 5,5
Mt 48 %
Plt 302
WBC 6,59
gran 2,60 (nie wiem czy to sie tak pisze, bo nie moge rozczytac)
AST 32
ALT 105
GGTP 32
ALP 89
LDM lub LDH 170
kreat. 1,09
km 5,7
buin (nie wiem czy tak sie to pisze) 0,6

Po tym badaniu lekarz dal recepte na:

clexane 16 zastrzykow w celu powtorzenia badan
Acidum Folicum 15 mg
Hepatil
Polprazol
Acenokumarol (podczas aplikowania clexane przerwa w braniu acenokumarolu)

Chcialbym sie dowiedziec czy te wyniki to juz jakis uszczerbek na mojej watrobie? Nie ukrywam, ze jestem mlody i lubie na imprezie wypic pare piwek, whiskey itd. Prosilbym o ogolna ocene moich wynikow badan i porade co jesc itd. Czy wypicie np. 2 piwek co 2-3 tyg. mi nie zaszkodzi itd. Zanim wypilem alkohol zawsze biore lek oslonowy by zabezpieczyc zoladek (polprazol).

z gory dziekuje za porady. pozdrawiam
napisał/a: grzecchu 2008-11-12 19:13
odswiezam...