Zatoki - czy potrzebna tomografia?

napisał/a: lordowan 2013-09-28 13:56
Odczuwam ból w okolicy czoła (odczucie jakby wewnątrz) przy schylaniu się, szybkich ruchach głowy od dłuższego czasu (rok - dwa). zacząłem częściej łapać przeziębiebnie i katar. jak nurkuję w basenie głębiej to nawet krew może pójść z nosa. coś z ciśnieniem wewnątrz czaszki?

poszedłem do laryngologa i dostałem leki. po okresie stosowania mam zrobić zwykłe zdjęcie zatok.

pytanie: czy tomografia jest potrzebna? słyszałem, że tak. słyszałem też, że przewlekłe zapalenie zatok leczy się w większości przypadków zabiegiem. czy to też prawda?

pozdrawiam.
napisał/a: kasia971 2013-09-28 15:47
Jeżeli swoje dolegliwości oceniasz na bardzo dokuczliwe, to lepiej tomografię zrobić. RTG zatok jest badaniem mniej dokładnym, które często nic nie wykazuje, pomimo istniejącego stanu zapalnego, polipów, niedrożnych ujść zatok itp.
Ważne, aby oceniający tomografię laryngolog zajmował się na zatokami ( najlepiej taki, który wykonuje operacje zatok). Inny może nie dostrzec istotnych zmian.

Przy przewlekłych stanach zapalnych zatok, operacja jest jedynym rozwiązaniem, nie zawsze jednak skutecznym. Najlepiej byłoby wyjechać nad jakieś ciepłe morze i wygrzać zatoki przez kilka miesięcy, wtedy operacja byłaby już niepotrzebna. Rozwiązanie najprzyjemniejsze i przeważnie nierealne:)

Pozdrawiam
Kasia
napisał/a: radek07 2013-09-28 15:49
Najlepiej zrobić tomografie; na prześwietleniach prawie nic nie widać, są niedokładne. Tak, najlepszym sposobem na pozbycie się dolegliwości związanych z zatokami i jamą nosową jest operacja, oczywiście zależy czy zostanie wykryte jakiekolwiek schorzenie. Czy twój problem koncentruje się tylko w okolicach czoła, a co z jamą nosową, masz zablokowany nos i jakieś konkretne objawy względem nosa?
napisał/a: lordowan 2013-10-01 20:30
katar to przeważnie woda, jednak czasami jest to "zwykła wydzielina"

brak ropnej wydzieliny. dziurki w nosie zatykają się na zmianę :) miejsce występowania bólu to zatoki czołowe.

teraz po około 5 dniach brania leków wpadłem w ostre przeziębienie :( nie jestem pewny czy może powodem jest to, że wydzielina zaczęła spływać i rozpiernicza mi jeszcze gardło. poprawy z zatokami (zmniejszenie bólu) nie widzę.

ból jest dokuczliwy. problem jednak jest taki, że tomografia jest chyba bardzo droga, a do laryngologa wybrałem się prywatnie. mój lekarz rodzinny to poważny problem. chore migdałki ocenia jako problem ze stresem (realna sytuacja) dlatego nie mam do niego zaufania...

mam pytanie co do operacji. chodzi tutaj o tzw balonikowanie? czy też wybór dopiero w większości można dokonać po dokładniejszej analizie? orientujecie się może czy jest to refundowane? jestem zdecydowany na operację bo szczerze mam dosyć tego bólu, przeziębień itp.
napisał/a: radek07 2013-10-01 20:38
Często chodzisz na basen, czy woda z basenu wpływa Ci do nosa? Czy podczas leżenia czujesz się gorzej? Czujesz spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła? Czy czujesz się gorzej względem jamy nosowej kiedy wchodzisz do ciepłego pomieszczenia? Tomografia kosztuje około 350 złotych.
napisał/a: lordowan 2013-10-02 04:28
dobra teraz można zauważyć żółtą wydzielinę z nosa. zauważyłem po tym jak wstałem rano i wydmuchałem nos.

czasami jest gorzej po śnie jak wstaję.

pływałem dużo, woda wpływała do nosa :(

co do wydzieliny ciężko stwierdzić, to nowość dla mnie więc nie jestem pewny. być może tak.
napisał/a: radek07 2013-10-02 09:36
Może trzeba by zrobić wymaz na sprawdzenie czy nie masz jakichś bakterii. Jeśli nie, to najlepiej zrobić tomografie, skonsultuj się z samym laryngologiem w tej sprawie. Operacje można zrobić na nfz, ale z tego co się orientuje to są długie terminy.