Zatkany nos, interpretacja badania tk

napisał/a: Trav 2014-07-05 13:41
Witam,

Od paru lat mam problem z zatkanym nosem. Uczucie jakby zalegał gęsty katar, którego nie można za bardzo wydmuchać. Po nocy budzę się zmęczony, z zatkanym nosem. Często podczas snu oddycham przez usta. Byłem u laryngologa, który stwierdził, ze potrzebna jest operacja skrzywionej przegrody nosowej.
Proszę o interpretacje badania tomografii komputerowej zatok. Czy jedynym wyjściem jest operacja?

Zatoki czołowe prawidłowo powietrzne,
Niewielkie odcinkowe zgrubienia śluzówki sitowia, poza tym sitowie prawidłowo powietrzne,
Przyścienne i polipowate pogrubienie śluzówki zatok szczekowych, w zatoce prawej zmiany o grubości do ok 4mm, w zatoce lewej zmiany o grubości do ok 7mm poza tym zatoki szczękowe prawidłowo powietrzne,
Zatoka klinowa prawidłowo powietrzna, minimalne zgrubienie śluzówki o grubości do ok 2mm na dł. ok. 3mm,
Kompleksy ujsciowo-przewodowe drożne,
Przegroda nosowa lewobocznie skrzywione z wytworzeniem poziomej listwy kostniej po stronie lewej na wysokości przewodu nosowego środkowego,
Nozdrza tyle drożne.

Z góry dziękuje za pomoc.
napisał/a: radek07 2014-07-05 14:26
Twój stan bardziej wskazuję na alergię albo infekcje bakteryjną. Robiłeś kiedykolwiek wymaz z nosa? Na co masz alergię; robiłeś kiedyś testy alergiczne?
W jakich okolicznościach zaczął się problem; wdychałeś jakieś substancje chemiczne, palisz coś lub paliłeś, chodzisz na basen lub chodziłeś?
napisał/a: Trav 2014-07-05 14:42
radek07 napisal(a):Twój stan bardziej wskazuję na alergię albo infekcje bakteryjną. Robiłeś kiedykolwiek wymaz z nosa? Na co masz alergię; robiłeś kiedyś testy alergiczne?
W jakich okolicznościach zaczął się problem; wdychałeś jakieś substancje chemiczne, palisz coś lub paliłeś, chodzisz na basen lub chodziłeś?


Wymazu z nosa nigdy nie robiłem. Laryngolog podczas wizyty pobrał wymaz z gardła ale wyniku jeszcze nie ma.
Nie mam na nic alergii ale testów alergicznych nigdy nie robiłem.
Ogólnie trudno stwierdzić, kiedy zaczął się problem z nosem. Odkąd pamiętam to zawsze miałem problemy z zatkanym nosem ale od około 3 lat wydaje mi się, że nos jest bardziej zatkany.
Nie wdychałem nigdy żadnych substancji chemicznych, nigdy nic nie paliłem. Na basen chodziłem raz na tydzień około 10-13 lat temu. Aktualnie pływam na basenie tylko podczas wyjazdu tygodniowego na wakacje raz w roku.
napisał/a: radek07 2014-07-05 14:50
Pracujesz, jeśli tak to gdzie i w jaki sposób?
Masz wynik tomografii na płycie?
napisał/a: Trav 2014-07-05 15:03
radek07 napisal(a):Pracujesz, jeśli tak to gdzie i w jaki sposób?
Masz wynik tomografii na płycie?


Pracuje na trzy zmiany, 8 godzin na zmiany ranne, popołudniowe i nocne. Praca siedząca przed monitorem w pomieszczeniu z oknem.

Niestety na razie nie dostałem wyniku tk na płycie.
napisał/a: radek07 2014-07-05 15:21
Jeśli dostaniesz wynik tomografii dopilnuj aby lekarz szczegółowo go sprawdził; nie tylko przegroda może powodować takie objawy.
A według mnie zanim ktoś podejmie decyzje o operacji powinieneś zrobić testy alergiczne, wymaz z nosa i dobrać odpowiednie leki i antybiotyki. A na dzień dzisiejszy kup jakieś tabletki na alergie i spray do płukania jamy nosowej o nazwie 'marimer' https://www.apteka-slonce.pl/product_photos/marimer-izotoniczny-spray-do-nosa-100-ml-olarge.jpg
napisał/a: Trav 2014-07-05 15:24
radek07 napisal(a):Jeśli dostaniesz wynik tomografii dopilnuj aby lekarz szczegółowo go sprawdził; nie tylko przegroda może powodować takie objawy.
A według mnie zanim ktoś podejmie decyzje o operacji powinieneś zrobić testy alergiczne, wymaz z nosa i dobrać odpowiednie leki i antybiotyki. A na dzień dzisiejszy kup jakieś tabletki na alergie i spray do płukania jamy nosowej o nazwie 'marimer' https://www.apteka-slonce.pl/product_photos/marimer-izotoniczny-spray-do-nosa-100-ml-olarge.jpg


Ok, dzięki za odpowiedz. Zrobię jak napisałeś.

A marimer kupiłem już w tym tygodniu :)