Zaparcia i bóle jelit podczas pobytu po za domem

napisał/a: cctc 2012-12-31 17:42
Witam. Nie mogłam znaleźć takiego tematu, więc zakładam własny.

Męczy mnie dość nietypowy problem. W życiu codziennym z moim trawieniem jest wszystko w porządku, mam dużo błonnika w diecie, nie jem chleba, słodyczy itd. Problem zaczyna się, gdy sporadycznie wyjeżdżam na kilka dni (np. do znajomej).

Na początku zaczyna się od okropnego wzdęcia i zaparcia. Brzuch jak w 5 miesiącu ciąży, twardy jak kamień - samo to jest stresujące. Niestety, mało tego - dzień lub dwa dni później zaparcie nadal trwa, ale pojawiają się bóle jelit. Uczucie jakby wszystko w brzuchu się skręcało, czasami wręcz uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Pomyślałam na początku, że to wina zmiany diety podczas wyjazdu, dlatego też przy następnych razach zaopatrywałam się w pokłady maślanki z płatkami zbożowymi, wody mineralnej i jak ognia unikalam zapychających potraw. Niestety - problem jak był tak jest. Teraz jak widać 31, sylwester, a ja w łóżku z herbatą miętową czekam, aż te bóle chociaż trochę ustąpią. A ustąpią na pewno, tylko niestety wtedy, gdy wrócę do domu.

W czym tkwi problem i jak go można uniknąć, albo chociaż odrobinę zmniejszyć. Jestem osobą młodą i coraz bardziej zaczynam bać się kilkudniowych wyjazdów, bo wiem, że przez moją przypadłość zamiast się bawić - będę cierpiała.

Pozdrawiam.
napisał/a: Fylgja 2013-01-03 23:46
Moja siostra i paru znajomych ma bardzo podobnie! Niestety niewiele moge pomoc bo nie slyszalam o tym, aby mieli postawiona diagnoze lekarska i byli leczeni :( Z tego co jednak slyszalam podlozem zaparc poza domem jest po prostu stres. Sprobuj moze poszukac pomocy w tym kierunku? Pierwszy lepszy artykul, ktory rzucil mi sie w oczy:
http://www.zdrowie.e-zdrowie.info/zaparcia-w-czasiepodrozy-69.html?sid=79104b36efc853a842c80411071c98fe

Powodzenia :*
gienia3
napisał/a: gienia3 2013-01-13 14:56
A może spróbuj wspomóc swój organizm synbiotykami, które doskonale regulują pracę układu pokarmowego. Ja swego czasu też miewałam takie problemy, ból brzucha, zaparcia na każdym dłuższym wyjeździe. Mi bardzo pomógł Multilac, po którym wszystko wracało do normy. Zapytaj o te kapsułki w aptece, nie kosztują dużo.
napisał/a: trynek 2013-01-18 09:37
Może jest to spowodowane stresem związanym ze zmianą miejsca? Nawet takim podświadomym. Albo to "obce" jedzenie, po prostu organizm jest przyzwyczajony do innych potraw. Może pomógłby Ci jakiś preparat, który brałabyś w tych momentach? Ostatnio sporo czytałem o środkach zaradczych na zaparcia, ale nie tak poważnie jak u Ciebie. U mnie to raczej jest związane z prawdopodobnym zespołem jelita drażliwego, moja mama to ma, ja podejrzewam, że też mogę mieć, ale nie badałem się jeszcze. Czytałem mianowicie o dobrym wpływie spożywania papai na tego rodzaju dolegliwości. Enzymy zawarte w owocu pomagają zwalczyć zaparcia, wzdęcia i biegunki. Niestety dostać świeży owoc w Polsce to jest praktycznie nierealne, ale znalazłem jeden preparat na bazie papai, mianowicie takie coś http://drlucas.com.pl/pl/p/Novipaye/74 Novipaye - z opisu wynika, że jest naturalny, bo to mus z owoców. Co o tym sądzicie? Ktoś to zażywał? Możecie powiedzieć coś o efektach?
napisał/a: ZapalonaZapałka 2013-01-18 12:08
A może masz podświadomy lęk prze wypróżnianiem się w nowych/obcyhc miejscach i jest to reakcja organizmu na stres związany z nowym miejscem?