Zapalenie żoładka i dwunastnicy

napisał/a: marcinb2 2012-11-26 19:09
Mam zapalenie żołądka i dwunastnicy. Na gastroskopii mam rozpoznanie gastritis chronica. Bakterii helicobacter pyroli nie było.
Brałem stale Controloc 40 2 x rano przed jedzeniem, ranigast 300 na noc. Oraz Metoclopramid 10 mg.
Teraz nawet po 2 tabletkach Controlocu, po jedzeniu mnie pali w żołądku i klatce piersiowej, a także boli, piecze mnie gardło. Rano budzę się bez bólu.
Co mam zrobić?
napisał/a: aaggaa3 2012-11-27 11:03
napisal(a):Mam zapalenie żołądka i dwunastnicy.


napisal(a):rozpoznanie gastritis chronica.
- oznacza to przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, czy pobrano może wycinki, aby sprawdzić jak nasilony jest stan zapalny?

zamieść jeśli możesz opis gastro

napisal(a):Teraz nawet po 2 tabletkach Controlocu
można spróbowac zmienić lek na inny, obecnie za najskuteczniejszy uważany jest taki, który ma w swoim składzie esomeprazol (np. Emanera lub Nexium)

napisal(a):po jedzeniu mnie pali w żołądku i klatce piersiowej
takie objawy sugerują, że stan zapalny nadal się utrzymuje

niestety zapalenie żoładka/dwunastnicy leczy się bardzo długo :(

warto również zastosować dietę lekkostrawną (taką jak przy wrzodach) unikać smażonego, pieczonego, alkoholu, fajek, napoi gazowanych, pić dużo wody mineralnej niegazowanej

wspomagająco w takich stanach działa wywar z siemienia lnianego, z herbat można rumiankowa, ale nie w nadmiarze
napisał/a: marcinb2 2012-11-27 13:46
Gastroskopia 17.07.2012.

Przełyk, wpust prawidłowy. Linia Z regularna w poziomie górnej granicy fałdów
zołądkowych.
W inwersji dno żołądka prawidłowe, błona śluzowa wpustu w inwersji ściśle opina endoskop.
Jeziorko śluzowe zabarwione żółcią
Ściany żołądka podatne na rozdmuchiwanie. Fala perystaltycana regularna Błona śluzowa dna
żołądka prawidłowa, w dysta1nej części trzonu i w części przedodźwiernikowej żołądka
błona śluzowa zaczerwieniona, matowa, pstra o fałdach prawidłowej grubości i przebiegu -
pobrano wycinki do badania hist-pat.
Odźwiernik prawidłowy.
Opuszka dwunastnicy kształtna o prawidłowej błonie śluzowej.
Część zstępująca dwunastnicy prawidłowa. Uwidoczniono prawidłową brodawkę Vatera.
Rozpoznanie endoskopowe, wnioski:
Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka.

Testurazowy H.Pylori( - )ujemny

Rozpoznanie histopatologiczne: Gastritis chronica (+).

Dietę occzywiście stosuję od początku, martwi mnie nasilenie objawów.
napisał/a: aaggaa3 2012-11-27 14:20
napisal(a):w dysta1nej części trzonu i w części przedodźwiernikowej żołądka
błona śluzowa zaczerwieniona, matowa, pstra o fałdach prawidłowej grubości i przebiegu -


a więc stąd dolegliwości, takie stany leczy się długo lekami oraz dietą (3-6miesięcy) czasem nawet dłużej

napisal(a):Rozpoznanie histopatologiczne: Gastritis chronica (+)
stan zapalny nie jest poważny

napisal(a):Jeziorko śluzowe zabarwione żółcią


napisal(a):Dietę occzywiście stosuję od początku, martwi mnie nasilenie objawów.


wydaje mi się, że u Ciebie może dochodzić do zarzucania żółci z dwunastnicy, co z kolei powoduje stan zapalny błony śluzowej żołądka, niestety mam też ten problem i jest to kłopotliwa sprawa :(

czy zdarzają Ci się czasem gorzkie odbijania?

dobrze byłoby zastosować jakieś leki prokinetyczne np. Zirid ewentualnie Debridat/ Debretin oraz np. Ulgastran jeśli jest żółć lek ją zwiąże oraz zadziała ochronnie jeśli są jakieś mikroubytki w błonie śluzowej żołądka

zapisano Ci Metoclopramid 10 mg, ale powiem szczerze, że lek ten nie jest obojętny dla zdrowia, np. mój lekarz bardzo go odradza

niezłe sa też krople Iberogast,
napisał/a: annaewa32 2012-12-18 23:08
Witaj aaggaa
Chciałabym spytać, jak się obecnie czujesz? Jakie występują u Ciebie objawy refluksu alkalicznego?Dodam, że sama choruję na refluks żółciowy. Strasznie , to znoszę. Mam codziennie dziwny smak w ustach , taki żrący, piekący, tłusty. Do tego bóle, palenie w żołądku, nadmierne odbijanie, czasem zgagę, zarzucanie do przełyku ,nudności. Najbardziej nie mogę sobie poradzić z tym niesmakiem w ustach. W gastroskopii wyszło, że mam zapalanie rumieniowe cz. przedodzwiernikowej żołądka i jeziorko żółciowe średnio obfite. W zeszłym roku miałam usuwany pęcherzyk żółciowy. Zażywam Ursofalk, Zirid, Helicid, czasami Sukralfat. Gastrolodzy nie wierzą mi, że przy takim zestawie leków nadal mam dolegliwości. A ja po woli się załamuję. Otrzymuję też sprzeczne informacje od lekarzy. Jedni twierdzą, że powinnam brać Ursofalk tylko dawkę max. 250 mg, zamiennie z nim Sukralfat( nie razem). Inni, że Ursofalk max 500mg bez Sukralfatu, a jeszcze inni, że oba te leki razem i Ursofalk 500mg. Gastrolodzy twierdzą, że jak nie występują żadne dolegliwości, to refluksu zasadowego normalnie nie leczy się. Leki stosuje się, gdy pojawiają się objawy itp. A ja jestem ogłupiała.
Pozdrawiam
napisał/a: aaggaa3 2012-12-19 11:03
Hej :)

napisal(a):Strasznie , to znoszę. Mam codziennie dziwny smak w ustach , taki żrący, piekący, tłusty. Do tego bóle, palenie w żołądku, nadmierne odbijanie, czasem zgagę, zarzucanie do przełyku ,nudności. Najbardziej nie mogę sobie poradzić z tym niesmakiem w ustach.


ja miałam przez ok rok dokładnie takie same objawy

obecnie jest w miarę dobrze, w gastroskopii z września również zapalenie częsci przedodźwiernikowej ale tylko powierzchniowe małego stopnia i nieaktywne (mimo to jeśli np. odstawię leki IPP po ok 3-4 dniach wraca pieczenie w nadbrzuszu)

obecnie biorę następujące leki (codziennie)

emanera 20mg (wg mnie najlepszy z leków IPP) , Puoursan (to to samo co Ursofalk czy Ursocam) 2xdziennie, mój lekarz powiedział, że przy refluksie żólciowym można brać spokojnie 3xdziennie (takie są zalecenia tak na prawdę)

przedtem brałam jeszcze ulgastran, łyżeczkę przed każdym posiłkiem (w sumie 4x dziennie)

mój doktorek powiedział, że Proursan należy brać cały czas nie robić przerw, biorąc np w jeden dzień a w drugi już nie

napisal(a):Gastrolodzy twierdzą, że jak nie występują żadne dolegliwości, to refluksu zasadowego normalnie nie leczy się.


jeśli rzeczywiście nie ma żadnych dolegliwości od żółci w żołądku nie ma potrzeby brac leków

u mojej cioci żółc bytuje w żołądku już od 20 lat, nie spowodowało to u niej żadnego stanu zapalnego czy też nudności oraz innych objawów, ciocia nie bierze leków

napisal(a): Leki stosuje się, gdy pojawiają się objawy
u osób z zapaleniem żołądka i objawami leki należy brać, przynajmniej Proursan przewlekle, ponieważ po odstawieniu wcześniej czy później obajwy zwykle wracają i leczenie trzeba wznawiać

bierzesz obecnie leki IPP ? one powinny zniwelować pieczenie
napisał/a: annaewa32 2012-12-20 11:44
aaggaa
Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź
Tak biorę IPP teraz 40mg i mimo, to nie czuję się dobrze. W marcu w gastroskopii miałam zapalenie żołądka niewielkiego stopnia, natomiast ostatnio w gastro już średniego stopnia. Dziwne, bo przecież cały czas jestem na lekach. Dziś potwornie mi niedobrze od rana i dostałam napadu bólu żołądka (skurczowy). Wczoraj miałam zgagę. Czasami myślę, że objawy zależą od ilości i częstości zarzucania zółci do żołądka. U mnie żółć w żołądku pojawia się codziennie i tam zalega. Widocznie u Ciebie, czy Twojej cioci tylko od czasu do czasu, w małej ilości. Chciałabym pozostać z Tobą w kontakcie. Czy podczas ostatniej gastroskopii lekarz stwierdził u Ciebie obecność żółci w żołądku? Zażywasz Proursan 2x dz , czyli 500mg? Czasami myślę, że jak tak dalej będzie, to się wykończę.
napisał/a: aaggaa3 2012-12-20 21:26
napisal(a):
napisal(a):Czasami myślę, że objawy zależą od ilości i częstości zarzucania zółci do żołądka.
oj tak to prawda niestety :(

napisal(a):U mnie żółć w żołądku pojawia się codziennie i tam zalega. Widocznie u Ciebie, czy Twojej cioci tylko od czasu do czasu, w małej ilości.


u mnie już w 2008r wyszło: jeziorko śluzowe zabarwione żółcią, zapalenia nie było dolegliwości minimalne

półtora roku temu się zaczeło na powaznie: po gastroskopii błona śluzowa całego żołądkaczerwona, rozpulchniona, łatwo krwawiąca
inkrustowana żółcią, bardzo duża ilość żołci w żołądku, odźwiernik szeroki - tak mniej więcej wyglądał opis

dolegliwości były staszne, włącznie z wymiotami z domieszką krwi, biegunki, bóle całego brzucha pleców, koszmarne nudności trwające po 2-3 tygodnie od rana do nocy :/

napisal(a):Czy podczas ostatniej gastroskopii lekarz stwierdził u Ciebie obecność żółci w żołądku?


podczas ostatniej gastroskopii żółć była, mój doktorek powiedział, że jest jej więcej niż powinno, ale dramatu nie ma

stan zapalny tylko powierzchniowy, nieaktywny

odźwiernik o dziwo domyka się szczelnie, obecnie biore proursan 2x1 oraz, emanerę 1x20mg

kiedy czuję że żołć dostała się do żołądka pije odgazowaną colę, lekarze tego nie polecaja rzecz jasna, ale mi to pomaga

zapytam jeszcze czy Twój odźwiernik domyka się prawidłowo? sprawdzono to w gastroskopii?