zapalenie zatok - sterydy- ciąża

napisał/a: qunka 2012-02-20 16:10
Witam,

Przyznaję, że nigdy nie zwracałam sie z prośbą o pomoc na forum internetowym, jednak po przewertowaniu TEGO forum stwierdziłam, że muszę Pana Doktorze zapytać, co powinnam zrobić. Ciężko to napisać, ale..... 3 tygodnie temu poroniłam, miałam przeprowadzany zabieg łyżeczkowania, po którym dostałam na 5 dni doxycylinę. Na samym początku ciąży, tj w grudniu, przeziębiłam się( katar, gardło, kaszel). Leczyłam sie tylko "domowymi "sposobami, gdyż lekarz powiedział ze nic więcej w ciąży nie można prócz wit c. Objawy tj kaszel czy ból gardła przeszły z początkiem stycznia jednak pojawiły się: wrażenię że nadal mam katar, którego nie mogę wysmarkać, dyskomfort przy połykaniu sliny, ból głowy przy nachylaniu się oraz brak węchu. Pierwszego lutego miałam zabieg.......5 dni później wizyte u laryngolog, która stwierdziła przewlekłe zapalenie zatok, podała unidox na 10 dni oraz buderhin na 10 dni czyli do minionego piątku. w piątek pojawił sie ogromny katar, kichanie, swędzenie, zaczerwienienie oczu.
Dzisiaj pani laryngolog przepisała mi sinupret( 3x3) oraz Avamys. i tutaj moje ogromne obawy.............................nie sądzę by steryd był obojętny dla mnie, kobiety która stara sie o dziecko. Planujemy z mężem, zgodnie z zaleceniem ginekologa rozpocząć ponowne starania o dziecko po 2 prawidłowych cyklach, avamys mam jednak brać 3 tygodnie licząc od dziś. obawiam sie negatywnego wpływu leku na hormony. Laryngolog powiedziąła ze ona wybrałaby steryd, zamiast ryzykować niewyleczone zapalenie zatok w drugiej ciąży. przeraża mnie moja niemoc....bardzo boje sie że zaszkodzę sobie, tylko właśnie czym - nie wzięciem sterydu i ryzykiem zapalenia w ciąży czy wzięciem leku i ewentualnymi problemami z ciążą. bardzo proszę o informację, co powinnam wziąć, jak postąpić, czym sie wyleczyć.

Pozdrawiam,
Qunka
napisał/a: Peter 2012-02-21 08:40
Proponuję się leczyć zgodnie z zaleceniami lekarza. Miejscowy steryd nie ma aż tak uogólnionego oddziaływania i nie będzie miał wpływu na gospodarkę hormonalną.
Zdecydowanie jestem za opcją, by kobieta była w pełni zdrowa planując ciążę. To dla dobra jej samej i przyszłego dziecka. A pośpiech to przy czym innym jest wskazany...
napisał/a: qunka 2012-02-21 11:54
Bardzo dziekuję za odpowiedz. Zdecydowanie uważam, że powinnam być zupełnie zdrowa, zanim ponownie zacznę starać się o dziecko,i nie zamierzam sie bezsensownie spieszyć(choć oczywiście najchętniej juz dziś bym rozpoczeła starania)tylko chciałam dmuchać na zimne....żeby sie nie okazało,że leczenie zatok zakończy sie problemami w czasie ciąży. Może jestem juz przewrażliwiona, dlatego obawiam się negatywnego wpływu czegokolwiek na mój organizm i na dziecko, ale to dlatego , że tak trudno było mi zajść w ciążę m in ze względu na zaburzenia hormonalne.
Mam jeszcze pytanie związane z badaniami, które zleca mi ginekolog - czy branie Avamysu jest na tyle nieinwazyjne, że nie wpłynie na wyniki badań? Chodzi mi tutaj o badania endokrynologiczne, immunologiczne.

Pozdr
napisał/a: Peter 2012-02-22 09:17
Można wykonać badania endokrynologiczne i immunologiczne. Dopiero długotrwałe stosowanie tego typu leku może wpływać na gospodarkę hormonalną i ewentualną płodność u kobiet.