zapalenie trzustki ?

napisał/a: szym 2014-11-22 16:45
Mam 24 lata, miałem 155 kg, 175 cm. Od ponad 1.5 roku nie pije alkoholu (uśredniając może piwo na 2 miesiące) Około miesiąc temu dostałem biegunki, której nie można było niczym ,,ogarnąć'' ( Loperamid, kodeina (wywołuje u mnie zaparcia to myślałem że pomoże), łupiny nasion babki płesznik , tiorfan itp. ). Dawniej miałem podobne sytuacje (co najmniej od 12 r.ż.) ale to mi się zdarzało raz na 4-5 miesięcy - zjadłem coś tłustego, dostawałem biegunki, której nie można było ogarnąć, jedyny wyjściem było niejedzenie przez 1-2 dni i samo przechodziło. Tym razem pomimo kilkudniowej głodówki i leków przeciwbiegunkowych mi to nie przechodziło. Mogłem spożywać wszystkie płyny (woda, herbata, soki, napoje gazowane itp.) i nie miałem biegunki. Dostałem skierowanie na posiew kału pod kątem bakterii (nic nie wyszło), badania krwi bo kilku dniowej diecie na małych ilościach kleiku ryżowego z kreonem (lipaza w normie, enzymy wątrobowe ALT 96, AST 63 , glukoza 3,7 mmol/l, kreatynina ). Profilaktycznie wcześniej dostałem XIFAXAN , USG (wątroba nieznacznie powiększona,, stłuszczenie miąższu, trzustka prawidłowej wielkości bez poszerzenia przewodu Wirsunga, ze zwłóknieniami w całości miąższu, śledziona 13,7 cm - powiększona) cała reszta ok. Przez ten miesiąc od początku biegunki schudłem około 9-10 kg (przy bardzo mało kalorycznej diecie) . Sytuacja jest stabilna , mogę jeść normalnie (nawet bez kreonu). Lekarz powiedział, że to przewlekłe zapalenie trzustki . Czy to może być coś innego ? jeśli to PZT to jakie są rokowania ? Jakie zalecenia ?