zapalenie trzustki i Crohn

napisał/a: lesicron 2015-05-05 10:23
witam miałem niby ostre zapalenie trzustki które było spowodowane lekami "IMURAN" przed 2 tygodnie spożywałem 50mg i po tym czasie lekarz zalecił mi 200mg i w pierwszy dzień kiedy zażyłem tą że dawkę po 5 godzinach wylądowałem w szpitalu.Byłem tam 6 dni i teraz mam pytanie: za miesiąc mam wesele i czy mogę normalnie wszystko jeść, pić no i alkohol dodam ze od lutego tego roku mam zdiagnozowaną chorobę Leśnioweskiego-Crohna proszę o szczera odpowiedz
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2015-05-05 14:37
Witam
Jak przedstawiają się Twoje wyniki badań krwi? Chodzi głównie o ALT, ASPT.
Oprócz Imuranu bierzesz inne leki/suplementy?

Pozdrawiam
napisał/a: lesicron 2015-05-06 06:56
witam kisiel nie znalazłem żadnych takich skrótów na wynikach ale chyba o to chodzi ASPAT 18 , ALAT 32 w jednym badaniu a w drugim miałem ASPAT 20 , ALAT 19 . Leki jakie biorę to Pentasa 1 g 4x1 , Entocort 3mg 2-1-0 tab. , Controloc 20mg 1 tab rano o przy okazji mam jeszcze jedno pytanie, znajomi podpowiadają mi żebym skarżył lekarza o błąd w sztuce że kazał mi jeść 2 tabletki (50mg) IMURANU wskoczyć 8 tab. na (200mg) jak je spożyłem to po 5h w szpitalu wylądowałem z paleniem trzustki mam jakieś szanse ?

pozdrawiam
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2015-05-06 14:22
Witam
Dawka Imuranu to 1-5mg/kmc w początkowym okresie terapii. Następnie zaleca się dawkę podtrzymującą 1-4mg/kmc. Czyli wychodziło by, że ważysz w przedziale 50-60kg.Zaleca się zmniejszenie dawki jeżeli efekt terapeutyczny wystąpi, tutaj widocznie lekarz nie zaobserwował tego efektu i zwiększył dawkę. Jednak jest to duży przeskok przez co organizm zaczął tolerować źle taką dawkę i doprowadziło to do stanu zapalnego.

Przed podjęciem leczenia, lekarz powinien zlecić Ci zbadanie aktywności metylotransferazy tiopuryny(TPMT) aby upewnić się czy nie będziesz bardzo wrażliwy na działanie Imuranu ponieważ razem z Pentasą(Mesalazyna) nasila działanie mielosupresji(Depresja szpiku kostnego).
Lekarz zapisał dawki wg ulotki, więc marne szanse na wygranie sprawy. Nie wiedział jak tolerujesz większe dawki, w ulotce jest napisane, że w przypadku wystąpienia nagłych skutków ubocznych należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza.
Możesz poradzić się radcy prawnego - porada nie powinna dużo kosztować.

Chodziło mi właśnie o Alat, Aspat - jeszcze jakbyś przytoczył normy minimalne i maksymalne. Obok wyniki powinno to pisać Min/Max.
USG trzustki, wątroby miałeś wykonane?

Pozdrawiam
napisał/a: lesicron 2015-05-06 20:23
ASPAT 17-59 , ALAT 21-72 takie są normy i USG miałem wykonywane jak mnie przyjmowali na oddział, później już nie sprawdzali i możesz z tego wywnioskować z tym jedzeniem i piciem na weselu ? no i jak alkohol
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2015-05-07 09:32
Przed weselem zażyj esselive forte i w trakcie wesela. Powinno być w porządku, alkohol jest dla ludzi ale z umiarem - wiesz o co chodzi :)