Zapalenie prostaty i problem z odbytem

napisał/a: deely 2007-12-18 19:02
Od 3 miesięcy leczę się na przewlekłe zapalenie prostaty. Mniej więcej
od tego samego czasu zauważyłem problemy przy oddawaniu stolca. Gdy
czuję potrzebę oddania stolca odczuwam uczucie ucisku w okolicy
odbytu, podczas oddawania stolca dziwne uczucie - takie jakby
pieczenie, natomiast po oddaniu stolca czuję pieczenie i podrażnienie
w okolicach odbytu. Nie zauważyłem do tej pory śladów krwi w stolcu
ani w okolicach odbytu. Uczucie ucisku i dyskomfortu potęguje się gdy
przez długi czas jestem zmuszony do długiego siedzenia. Sam nie wiem,
czy ucisk w kroczu oraz dyskomfort to skutki zapalenia prostaty, czy
również problemów związanych z dolegliwościami opisanymi powyżej. Czy
może mieć związek jedno z drugim? Co powinienem zrobić? Dodam, że mam 21 lat...
napisał/a: Teodor M 2007-12-20 22:50
Nie miałem nigdy do czynienia z zapaleniem prostaty, ale chore jelita, szczególnie w końcowej części, ćwiczę już kilkanaście lat. Znam mnóstwo historii osób, które miały problemy z ogólnie mówiąc wydalaniem i nigdy nie słyszałem o jakiejkolwiek zależności prostaty z końcowym odcinkiem przewodu pokarmowego. Ale też logicznie myśląc, to te oba narządy, tzn. prostata i odbytnica przecież ze sobą sąsiadują i nawet podobno pierwsze najprostsze badanie prostaty odbywa się per rectum, więc można sobie wyobrazić, że jeżeli prostata jest w stanie zapalnym, to może być też powiększona i bardziej reagować na np. gromadzące się w w bezpośrednim sąsiedztwie, czyli w odbytnicy, masy kałowe. I stąd myślę to uczucie ucisku i dyskomfortu przed defekacją. Co do pieczenia i podrażnienia po, to to też może być jakoś z tym związane, ale równie dobrze może to być niezależny od prostaty objaw zaczynających się hemoroidów. Tym bardziej, że nasila się to przy długim siedzeniu, a właśnie siedzący tryb życia, zbyt ciężka dieta itp., to są jedne z najczęstszych przyczyn hemoroidów. Czasami takie pieczenie po oddaniu stolca może być też zależne od tego, co się wcześniej zjadło. Ale to są tylko moje domysły, ja nie jestem lekarzem, więc najprościej skonsultować to z Twoim lekarzem "od prostaty", powinien wiedzieć czy i jakie mogą być "efekty uboczne" rozpalonej prostaty na sąsiednie organy. Doraźnie powinno pomóc więcej ruchu, dieta lekka, nie powodująca zaparć, a z dostępnych środków bez recepty jakieś czopki i żel jak na hemoroidy np. Procto-Glyvenol.

Pozdrawiam
napisał/a: deely 2008-01-07 19:30
Ostatnio zastanawiam się, czy nie jest to związane bardziej z pęcherzem moczowym niż z prostatą. Przez myśl przeszło mi nawet, że być może moje objawy zidentyfikowane jako zapalenie prostaty biorą się z problemów z jelitem/odbytem? Sam już nie wiem.

Do tej pory nie zwracałem na to większej uwagi, sądząc, że dolegliwości pochodzą od prostaty, jednak teraz po kilku dawkach różnych antybiotyków dolegliwości (te wydawało mi się od strony prostaty) zanikły a uwidoczniły się te od strony odbytnicy. Dodam, że podczas brania antybiotyków dolegliwości ustępowały czasami zupełnie. Do tego uczucie ucisku w okolicach odbytu i parcie na stolec występuje przez jakiś czas, a potem jest kilka dni, że czuję się zupełnie dobrze...

Wizytę u mojego urologa mam w czwartek, więc mam nadzieję, że dowiem się czegoś.
Dzięki za odpowiedzi.
napisał/a: lesz123 2009-02-24 19:58
Witam.
Ja mam podobny problem, przy czym u mnie przychodzi to tak:
zaczyna się bólem w dolnej części krzyża,
dochodzą po pewnym czasie (2-3 dni) bóle odbytu jakby hemoroidy - zapalenie odbytu,
po 2-3 dniach zaczyna się pieczenie cewki moczowej, palenie prostaty i rozpieranie w kroku.
Tak mniej więcej dochodzi do stanu zapalenia prostaty.
Może warto zbadać się na chlamydię trachomatis (wymaz z cewki moczowej - 60zł), u mnie właśnie taka jest przyczyna - leczenie przebiega przez 4 tygodnie i spokój przez kilka miesięcy i nawrót:(
napisał/a: tommalina 2013-09-03 09:10
@deely:
Chcialem sie Ciebie zapytac czy wiesz dokladnie co jest/bylo przyczyna twoich dolegliwosci i czy sie wyleczyles. Pytam sie poniewaz mam identyczne objawy jak ty. Lecze sie antybiotykami na zapalenie prostaty od dluzszego czasu, jednak efekty sa kiepskie. Na poczatku antybiotyki pomagaly, ale tylko wtedy gdy je bralem, po skonczonej kuracji wszystko wracalo. Teraz nawet antybiotyki nie pomagaja.
napisał/a: Tom100 2015-01-08 21:05
@lesz123 i właśnie w tym problem ze w Polsce lekarze nie potrafią leczyć przewlekłe zakażenie chlamydiozą a takie doraźne zaleczenie wraca jak bumerang. Może musisz poszukać jakiegoś specjalistę od zakażeń bakteriami atypowymi?
napisał/a: Kapey244 2018-03-08 10:39
Witam.

Mam identyczny problem jak autor tematu,
Czuje pieczenie w mosznie i odbycie oraz ból podbrzusza i uczucie jakbym kurczenia i powiększania się moszny byłem u urologa i wykluczył guz oraz wodniaka jąder również mam uczucie potrzeby oddania stolca, pomagał mi antybiotyk cipronex, jednak tylko podczas jego zażywania po skończeniu go problem wracał po 2 dniach.

Pozdrawiam i liczę na pomoc ponieważ już nie daje sobie z tym rady.
napisał/a: Barto130 2018-12-10 11:02
Witam. Mam większość opisanych problemów, przyjmowanie antybiotyków przyniosło u mnie mizerny efekt, a przyjmować czopków do odbytu DICLO.... nie dałem rady bo pieczenie i dyskomfort było jeszcze większe. Słyszałem że wielu osobom pomogła kuracja pijawkami podobno działa lepiej niż nie jeden antybiotyk. Mój sąsiad co prawda nie miał zapalenia prostaty tylko zabieg zmniejszenia gruczołu przez co nie trzymał moczu i przez 2 lata chodził w pampersie po zabiegu pijawkami wszystko wróciło do normy i jest w najlepszym porządku. Ja mam przeciwwskazania do zabiegu pijawkami bo mam usuniętą śledzionę ale jak by ktoś potwierdził, że na 100% działa to bym mimo wszystko chciał spróbować bo się nie da z tym żyć normalnie. Mam 21 lat.