Zapalenie pochewki ścięgna Achillesa

napisał/a: model100 2011-01-18 13:17
Witam. Mam problem z pochewką ściegna Achillesa. Byłem u lekarza i stwierdził, ze mam stan zapalny. Miałem zabiegi z fali uderzeniowej (10) i robilem oklady z Voltarenu na noc. Opuchlizna z piety zeszła i kłujący ból zniknał. Zaczałem biegać i było wszystko oki ale po szybszym bieganiu ból na drugi dzien sie znow pojawił i ponownie spuchła okolica wokoł przyczepu ( zaznaczone na fotce).
Mam pytanie na jak dlugo trzeba odciazyć staw?? Jakie zabiegi bedą pomocne?? Jakie maści są najlpesze na ten uraz?
napisał/a: ulna 2011-01-18 17:31
Witam
Wskazane byłyby zabiegi typu np. jonofororeza, magnetronik, krioterapia, ultradźwięki, laser. Odciążenie powinno wynosić ok 2 miesięcy (jest to w miarę bezpieczny okres, po którym można stopniowo próbować biegać) Z leków dobrze działa naproxen. Ten voltaren też może być.
napisał/a: model100 2011-01-18 18:14
Dziękuje za odp.
Mam jeszcze kilka pytań. W tym momencie nie biegam od początku grudnia, czyli jeszcze poczekać do konca stycznia?? Co bedzie wskazywało na calkowite wyleczenie tego urazu (brak bolu przy bieganiu, calkowite znikniecie opuchlizny)?? W tej chwili nie boli mnie przy bieganiu (probowalem wczoraj) ale czasami w nocy mnie rwie, a z rana podczas krązenia kostką miewałem przeszywający bol, ktory zanikał po paru ruchach. Nie slychać juz skrzypania jak wczesniej.
Naproxen mozna stosować jako oklad na noc? A te zabiegi brać co dziennie??
napisał/a: ulna 2011-01-20 09:24
Brak bólu i odczuwanego dyskomfortu, zniknięcie opuchlizny. Naproxen można na noc wcierać nic nie stoi na przeszkodzie, zabiegi należałoby wykonywać codzienne. Po za tym nie należy sprawdzać kończyny,
napisał/a: model100 2011-01-20 11:34
Jaka ilość zabiegów ( myślę tutaj o ultradźwiękach, laser ) jest wskazana? Okłady z lodu mogą pomóc. Wcześniej okładałem ale ból się zwiększał tzn odczuwalność i to miejsce wokół przyczepy ściegna było jakieś twarde. Ale próbowałem jakiś miesiąc temu.
Zamieszczam drugie zdjecie, na którym wskazuje na miejsce, w którym wyczuwam lekko spuchniete miejsce(przy probie naciągniecia sciegna:stopa na siebie). Czy to normalne, bo na drugiej nie mam tego.
napisał/a: ulna 2011-01-21 13:44
Szczególnie w przypadku zapaleń przewlekłych jest to normalne (i może do końca nie zejść) Zabiegi to przeciętnie 1 seria, czyli 10 (max20) i tak ilość jeśli kończyna jest oszczędzana zwykle wystarcza, jednak to nie oznacza, że od razu po tym można zacząć biegać
napisał/a: model100 2011-01-21 15:31
Czyli co jest gwarantem bezpiecznego wejścia w trening biegowy? Taka lekka opuchlizna może być "pamiątką" po stanie zapalnym?? W tej chwili wogole mnie nie boli, przy lekkim truchcie też nie,. A biegac narazie nie probuje....
Czasami mam takie lekkie swędzoco-kłujące bole w dole piety wokół guzka piętowego. Ale jest ich z dnia na dzien coraz mniej.
Pod koniec stycznia minie 2 miesiace odkad nie biegam. Mysle, ze po tym okresie mozna sprobowac??? Jak dlugo trzbea lekko trenować aby moc wejść w trening biegowy>???
napisał/a: ulna 2011-01-21 17:55
zgrubienie (nie obrzęk) może być pamiątką, w pierwszym poście było wspomnienie o występującym bólu, dziś czyli 3 dni później już go nie ma aczkolwiek to nie jest tak, że wszystko jest w porządku. Jeśli nie będzie powodów do niepokoju to można pod koniec stycznia spróbować poćwiczyć. Jak długo należy się wdrażać z 2 tyg, przy prawidłowo przeprowadzanym treningu i dobrych butach powinno starczyć, jednak to jest dodatkowo zależne od kilometrażu, sposobu biegania etc, także jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma
napisał/a: model100 2011-01-21 20:40
Pisząc pierwszy post ból praktycznie nie występował przy chodzeniu, a pojawiał się po wstaniu z łóżka poczym zanikał całkowicie. Teraz praktycznie nie mam tego uczucie, przy dotyku także bólu nie czuje. Ale jeszcze na noc czasami mnie lekko rwie w tym miejscu.
Smaruje Naproxenem 4-5 dziennie i nie biegam. Zamierzam wznowić trening biegowy na poczatku lutego.
Czy dotego czasu(2 tygdnie) wziaść jakieś zabiegi (te w/w) czy wystarczy smarowanie maścią i odciążenie?
Biegac mam codziennie czy co drugi dzien przez te 2 tygodnie ( wprowadzajace)??? I pewnie tez nie za dużo?? Planuje biegać 3-4 razy po 5 minut, a moze cos dluzszego?? Taki mam plan. Mam nadzieje, ze wszsytko ladnie sie zagoi))
napisał/a: model100 2011-01-24 16:23
Czym się różni zapalenie pochewki ściegna Achillesa od zapalenia kaletki piętowej? Bo na początku urazu USG wykazalo płyn w kaletce piętowej ale wtedy ból był przy chodzeniu i pięte miałem 3 razy większą. Być może to co zaznaczyłem na w/w zdjeciu jest kaletką piętowa?
napisał/a: model100 2011-01-24 23:10
Dodam jeszcze dwa zdjęcia, bo nie daje mi spokoju ta lekka opuchlizna z tylu pięty. Nie wiem czy ta diagnoza jako zapalenie pochewki ściegnistej jest oki, bo bardziej mi to przypomina zapalenie kaletki maziowej. Przy probie ruszania ściegnem u nasady daje się wyczuć coś jakby ziarnina ale nie dokonca i lekko boli przy tym.
napisał/a: ulna 2011-01-25 20:03
Zabiegi fizykalne na pewno nie zaszkodzą, jeśli jest taka możliwość to są wskazane, według mnie bieganie codziennie to za często nawet dla zdrowego, co drugi, trzeci dzień jest najoptymalniej. Może to być zapalenie kaletki (szczególnie jak jest miękkie szczególnie z boku i związane również z piętą) jednak te przypadłości teoretycznie mogą się objawiać podobnie