ZAPALENIE POCHEWEK ŚCIĘGNA NADGARSTKA

napisał/a: ambrozja3 2007-07-23 11:33
Witam serdecznie użytkowników i moderatorów.
Jak w temacie - dolega mi zapalenie pochewek ścięgna nadgarstka prawej ręki (4 miesiące temu miałam w lewej, ale przeszło samo). Noszę ortezę, w zeszłym tygodniu zakończyłam rehabilitację i ... no właśnie nic, zero poprawy. Miałam zabiegi krioterapii i laser. Ręka mnie boli jeszcze bardziej chyba, teraz to już mi ból promieniuje do łokcia. Byłam już u kilku lekarzy i żaden mi nic nowego poza tym co wyczytałam w internecie nie powiedział. Kolejny raz nie chcę chodzić na krioterapię, bo nie pomaga, poza tym chodzę "prywatnie" bo państwowo, to dostałabym sie dopiero od września, a to trochę za późno. Jestem w podbramkowej sytuacji, bo prowadzę działalność gospodarczą i nie mogę isć na zwolnienie lekarskie. Słyszałam coś o zastrzykach w nadgarstek z preparatu o nazwie na "D" niestety nie zapamietałam jej. czy ktoś już tego próbował? Bo mnie ortopedzi zaczęli straszyć operacją :(
Proszę o radę, jaki typ rehabilitacji jest skuteczny w tego typu urazach? Naprawdę już długo wytrzymałam, bo zanim poszłam do lekarza to bolała mnie ręka od 2 miesiecy. oczywiście myślałam, że samo przejdzie, ale nie przeszło, a nawet sie pogorszyło. dodam, że kilkanaście lat trenowałam wyczynowo akrobatyke sportową i to pewnie tez ma wpływ na to, że tak wolno trwa leczenie nadgarstka.
Jeszcze raz wołam o pomoc! Wszystko robię teraz lewą ręką i czuję, że ona też zaczyna mnie boleć :(
napisał/a: Ania_204 2007-07-23 23:54
Witam serdecznie... Mam pytanie nastepującj treści: czy były wykonywane jakieś badnia tego nadgarstka? chodzi mi o jakąś diagnostykę obrazową,np rtg, MRI itp.? W którym miejscu dokładnie boli? Czy jest to od strony dłoniowej czy grzbietowej? Napisze wiecej, gdy uzyskam dodatkowe informacje... Podejrzewam,że nie jest to zapalenie pochewek ściegnistych... Niestety orteaz nie załatwi wszystkiego. A jeśli chodzi o zastrzyki, to zapewne chodzi pani o DIPHROPOS. Konieczne są dla mnie te dodatkowe informacje.
Pozdrawiam.
napisał/a: ambrozja3 2007-07-24 10:17
witam. było robione badanie usg, które wykazało wysięki i konflikt kosci promienistej. ból jest usytuowany poniżej kciuka w takim zagłebieniu. do tego zauważyłam, że przy poruszaniu kciukiem przeskakuje mi jakaś kostka. właściwie już ledwo co ruszam tym kciukiem. dokłądny opis usg mogę przepisać wieczorem, ponieważ teraz jestem w pracy i nie mam badania przy sobie. wydaje mi się, że zamiast poprawy jest pogorszenie. nie pomagaja mi nawet bardzo silne maści przeciwbólowe/przeciwzapalne. tak bardzo się martwię, ta ręka zrobiła sie kompletnie bezużyteczna :(
napisał/a: Ania_204 2007-07-24 11:44
Witam. Proszę sie na zapas nie martwić. Widze,że jest pani z Warszawy. Tam jest dobry specjalista,z którym mogłaby sie pani skontaktować. Niestety przyjmuje prywatnie. Proszę o przesłanie tego wyniku. Powiem szczerze,że USG nie jest dokładnym badaniem. Przydałoby się Artro CT, czyli artrografia w tomografi komputerowej. Jednak to są koszty i nie można nalegać. Chyba,ze lekarz wypisałby skierowanie,ale to tez zapewne dla niego byłby problem. Ja bym zaleciła faktycznie zastrzyki z Diphroposu. One mogą pomóc. Czy ten ból promieniuje do dalszych palców,czy promieniuje może w okolice łokcia? Czekam na opis USG. Pozdrawiam. Glowa do góry.
napisał/a: ambrozja3 2007-07-24 12:04
witam. zapisałam się na jutro na kolejne usg i na wizytę u ortopedy (dr. Sobolewski). ból raczej promieniuje w stronę łokcia, z pozostałymi palcami nie mam problemu. jutrzejszy doktor już będzie 3 z kolei, mam nadzieję, że powie mi coś konkretnego. jeśli nie to zastosuję się do Pani porad, aczkolwiek koszt tomografii mnie przeraża :( niemniej jednak bardziej przeraża mnie wizja niesprawnej ręki.
napisał/a: Ania_204 2007-07-24 12:09
Polecałabym wizytę u dr Świerczyńskiego. Fakt,że prywatnie, ale myśle,ze warto. To póżniej czekam na opis usg oststniego i jutrzejszego. POzdrawiam.
napisał/a: ambrozja3 2007-07-24 19:01
badanie lewego nadgarstka z 23.01.07 - u nasady paliczka stwierdza się przystawowo drobne zwapnienia w obrębie torebki, poza tym pogrubienie pochewki ścięgnistej mięśnia zginacza kciuka.
badanie prawego nadgarstka z 01.07.07 - Scięgna prostowników przedziału I i II nieco pogrubiałe o dyskretnie niejednorodnie obniżonej echogeniczności, w ich pochewkach widoczne są zmiany wysiękowo obrzękowe - zmiany zapalne. Na tym poziomie widoczne jest również zaostrzenie krawędzi kości promieniowej - możliwy konflikt ze ścięgnem prostownika promieniowego nadgarstka. Scięgna mm. prostowników i zginaczy bez zmian, ruchomość zachowana.

oto wyniki poprzednich badań. jutro w południe jadę na kolejne usg. czy po przeczytaniu tych opisów moze Pani stwierdzić co to za uraz mnie dopadł? oczywiście jutro zamieszczę wynik kolejnego badania, a już teraz dziękuję za chęć pomocy.

[ Dodano: 2007-07-25, 13:36 ]
wynik dzisiejszego badania - wysięk i obrzęk błony maziowej w pochewce ścięgien prostowników: palców, kciuka i promieniowych nadgarstka. pogrubiałe i niejednorodne ścięgno prostownika krótkiego kciuka. nierówne zarysy krawędzi stawu międzyczworobocznego.
jak dla mnie to czarna magia, wiem tyle tylko, że mnie boli :( pomogą zastrzyki?
napisał/a: Ania_204 2007-07-25 22:52
Witam. Zastrzyki okazałyby się skuteczne. Dochodzi faktycznie do zapalenia. Polecam zastrzyki. Pozdrawiam.
napisał/a: ambrozja3 2007-07-26 07:55
Witam. Dostałam wczoraj o 20stej zastrzyk z diphroposu. nic przyjemnego ;) bardzo bolało i z wrażenia zapomniałam doktora zapytać ile mam czekać na poprawę? mam wrażenie, że ręka mnie znowu bardziej boli, ale sądzę, że moze to być spowodowane nakłuciem dosyć grubą igłą jak na mój gust, czy tak? ile zastrzyków z tego prepararu należy przyjąć? chciałam poznać Pani, Pani Aniu zdanie, ponieważ doktor mnie znowu straszył, że jak nie pomoże ten jeden zastrzyk, to kwalifikuje sie to do leczenia operacyjnego :(
napisał/a: Peter 2007-07-26 09:46
Pozwolę sobie wtrącić
Jeden zastrzyk mało prawdopodobne, aby pomógł. Interwencja chirurgiczna przy ostrym stanie zapalnym uważam, że absolutnie nie.
Są jeszcze inne leki, działające nawet skuteczniej niż leki sterydowe. Gorsza sprawa w tym, ze nie są uznawane przez wiekszość lekarzy.
napisał/a: ambrozja3 2007-07-26 11:49
witam peter. dziękuję również za odpowiedź. zastanawiam się tylko jakie bedzie dalsze postępowanie w momencie, gdy zastrzyki nie pomogą? skoro mówisz, że operacja odpada, a rehabilitacja nie jest skuteczna w moim przypadku, to ja już sama nie wiem. może do jakiegoś czarodzieja z Kongo się udam ;)
napisał/a: Ania_204 2007-07-26 12:51
Witam. Tak jak Peter zauważył i słusznie dodał jeden zastrzyk może od razu nie pomoc. Owszem ręka będzie boleć jeszcze przez jakiś czas,więc proszę cierpliwie czekać. Jeśli faktycznie nie będzie zadnych zmian to dobrze jest zrobić kolejne. Operacja narazie nie jest dobrym wyjściem. Pozdrawiam.