Zapalenie błony śluzowej żołądka, jeziorko żółciowe

napisał/a: mammam 2013-08-21 18:31
Witam,

Od około roku miewałam bóle w okolicy mostka/żebra.
2 miesiące temu ból stał się tak silny, że poszłam do gastrologa. Wynik gastroskopii:

Przełyk - błona śluzowa bez zmian, linia Z nieregularna, wpust prawidłowy.
Zołądek - ściany podatne na rozdmuchiwanie, jeziorko żółciowe, okolica podwpustowa i dno prawidłowe; w trzonie i antrum błona śluzowa zaczerwieniona, przekrwiona.
Odźwiernik prawidłowy.
Dwunastnica - opuszka i część zaopuszkowa bez zmian, błona zaczerwieniona.
Test ureazowy ujemny.
Dgn. Zapalenie błony śluzowej żołądka.

Dodam, że w 2009 roku leczyłam się onkologiczne (nowotwór ślinianki) a od roku leczę niedoczynność tarczycy (Hashimoto).

Lekarz przepisał mi 1 raz Emanerę 40 mg rano oraz dietę lekkostrawną.

Po około tygodniu ból się zmniejszył ale za to pojawiły się ciągłe zaparcia, wzdęcia, mdłości oraz zgaga :( Poszłam do lekarza rodzinnego, który dodał mi Zirid 2 razy dziennie i Emanerę kazał brać 2 razy dziennie. Po tym zestawie jest lepiej.

Mam kilka pytań - jak długo trwa leczenie i czy da się wyleczyć moje dolegliwości?

Starałam się znaleźć info o diecie lekkostrawnej przy zapaleniu żołądka i teraz moja dieta opiera się na mleku, serkach homogenizowanych i jogurtach, kajzerkach, ince, ryżu, ziemniakach, gotowanym mięsie drobiowym i wodzie. Nie wiem czy mogę jeść np. pomidory, paprykę, sałatę.

Poza tym mam często uczucie ssania w żołądku i uczucie głodu. Jem około 5 posiłków plus przegryzanie waflami ryżowymi, herbatnikami.
napisał/a: annaewa32 2013-08-29 10:23
Mammam
Refluks żółciowy cięzej się leczy niż kwasowy, bo nie ma leków zmniejszającyh produkcję żólci, zresztą byłoby to niebezpieczne dla wątroby. Do tego zestawu leków, które zażywasz możesz doadać Ulgastran-Venter (Sulcralfate), Ursofalk. Spróbować Gaviscon tabl. Sok z aloesu, szałwię, siemię lniane w ziarnach: dwie łyzki na 2 szklanki wody gotować na małym ogniu przez 15 min. Refluks żółciowy z czasem może sam ustąpić, jeśli masz sprawny odzwiernik. Ja mam nieco gorzej, bo refluks alkaliczny mam po cholecystectomii.
napisał/a: mammam 2013-08-29 18:51
Dzięki serdeczne za odpowiedź i wskazówki :)
Byłam wczoraj u innego gastrologa i okazało się, że nie wolno w moim przypadku pić mleka.
Czyli odwrotnie niż zalecał pierwszy gastrolog.
Wolno pić mleko kozie lub sojowe.
Zakaz dotyczy czekolady, serów pleśniowych i żółtych.
Poza tym lekarka pozwoliła mi jeść owoce i warzywa :)
Mam mały mętlik w głowie, bo jeden lekarz mówi co innego niż drugi. Ale metodą prób dojdę do właściwej diety.
Póki co brzuch już nie boli ale zgaga dokucza.
napisał/a: annaewa32 2013-08-31 15:22
Mamam
Mi mleko w nadmiarze też szkodzi. Co do owoców i warzyw surowych ostrożnie. Jabłka gotowane, unikaj cytrusów, banany mogą być surowe lub gotowane tez są smaczne. Surowe warzywa mi szkodzą. Unikaj surowej cebuli, czosnku, szczypiorku, kiszonych ogórków. Próbuj sama, metodą prób i błędów, a dojdziesz do jadłospisu odpowiedniego dla siebie. Niestety za zgagę odpowiedzialne jest zarzucanie żółci do przełyku, na kwas pomagają inhibitory pompy protonowej, na sole żółci już w mniejszym stopniu. Czy odczuwasz też gorycz w ustach lub pieczenie w jamie ustnej np. język? Miewasz niesmak w ustach?