Zapalenia oskrzeli, a astma.

napisał/a: zodak 2007-12-13 14:49
Moja prawie 5-letnia córka w tamtym roku, gdy zaczęła chodzić do przedszkola miała 3 razy pod rząd zapalenie oskrzeli (co miesiąc). Trzecie zapalenie skończyło się szpitalem, bo dostała zapalenia płuc. Po wyjściu ze szpitala otrzymała lek uodparniający IRS 19, przestała chodzić do przedszkola i przez 7 miesięcy nie chorowala w ogóle. W tym roku zrobiliśmy kolejne podejście do przedszkola (w sierpniu wzięła drugą dawkę IRS 19), ale już po tygodniu chodzenia miała katar, który pojawiał się i znikał, w końcu chyba zapalenie krtani (bez zmian w oskrzelach) i dostała antybiotyk. Po leczeniu jednak przez kolejne 4 tygodnie zdarzało się, że sobie czasem zakaszlała i przyszła nowa infekcja (angina). Ponieważ dostała wysoką temperaturę w sobotę musiałam zmienić lekarza. Pani doktor obejrzała historię choroby z ostatniego roku (robię skrupulatnie notatki) i stwierdziła, że jeśli dziecko miało pod rząd 2 razy zapalenie oskrzeli, to można podejrzewać, że ma astmę oskrzelową. Zapisała antybiotyk, Broncho-vaxon oraz Singulair 4 i Flonidan, które dziecko ma brać przez 3,5 miesiąca (na razie, a później może odstawimy). Chciałabym się dowiedzieć, jakie mogą być skutki uboczne brania Singulairu 4 i Flonidanu jeśli to nie jest astma? Dziecko nigdy nie miało ataków duszności, nie zauważyłam również oznak uczulenia. Owszem, miała kiedyś lekkie uczulenie na mleko, ale wyrosła z tego, a przed pójściem do przedszkola chorowała bardzo sporadycznie. Pani doktor powiedziała, że powinnam jej zrobić testy, bo uczulenie może być dziedziczne (ale czy musi być?) - ja jestem uczulona praktycznie na większość czynników wziewnych. Jakie powinnam zrobić jeszcze inne badania oprócz testów? Czy leczeniem astmy (na podstawie konkretnych wyników) nie powinien zająć się alergolog? Czy na podstawie tego, że dziecko miało 3 razy zapalenia oskrzeli i zapalenie płuc można stwierdzić astmę i leczyć w/w lekami? A może mogą być te leki stosowane profilaktycznie?
Będę bardzo wdzięczna za radę.

Pozdrawiam.
Elżbieta